Jump to content

Pravidla pro globální přejmenování

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global rename policy and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.
Zkratka:
GRP
Tato stránka vymezuje standardy a doporučení týkající se přejmenovávání globálních účtů napříč více Wikiprojekty, které mohou provádět stevardi a globální přejmenovávači .

Pozadí

Globální účet je vlastně jméno přiřazené jedinému uživateli napříč všemi wikimedijními projekty, které sjednocuje lokální účty do jejich globálního souboru. Dříve bylo možné přejmenovat sjednocený účet jen přejmenováním všech jednotlivých lokálních účtů. To bylo nesmírně pracné a časově náročné a to jak pro stevardy, tak pro uživatele, kteří museli oslovit místní byrokraty (kteří doposud prováděli lokální přejmenování) na všech wikiprojektech, kde nějací byli. Celý proces zabral velmi dlouhý čas, neboť bylo obtížné zkoordinovat hromadné přejmenování na jednotlivých projektech a různé byrokraty, kteří se na něm podíleli.

Smyslem tohoto pravidla je vymezit použití funkce globálního přejmenování, která byla vytvořena, aby celý proces nesmírně zjednodušila. Může být využita k přejmenování globálního účtu zároveň se všemi k němu připojenými místními účty.

Pravidla

Toto pravidlo povoluje stevardům a globálním přejmenovávačům v rámci globálního přejmenování přejmenovat i místní účet a to bez zahájení místní žádosti.

Aby byla žádost náležitá pro globální přejmenování, musí splnit všechny následující podmínky:

  • Nové jméno musí být vybráno pečlivě. Rozpustilé, opakované a nemístné žádosti budou odmítnuty. Pokud je známo, že jméno odporuje nějakému místnímu pravidlu, bude uživatel upozorněn, ovšem přejmenovávající nemusí vědět o všech místních pravidlech. Pokud jméno bude porušovat nějaká místní pravidla, může být místní účet zablokován správci onoho wikiprojektu a uživatel bude nucen řešit problém na tomto wikiprojektu; možná žádostí o další (globální) přejmenování. To se pochopitelně týká stejně uživatelů, kteří se zaregistrovali se závadným jménem, a uživatelů, kteří na takové jméno byli přejmenováni.
  • Původní jméno je řádně a viditelně odkazováno na nové jméno na všech wikiprojektech, kde je uživatel činný, nebo kde jsou s ním spojeny spory či bloky.
  • Uživatel se nesnaží přejmenováním zakrýt nebo zamlžit špatné chování
  • Nové jméno není registrováno na žádném z wikiprojektů (globální přejmenování není technicky možné, pokud pod daným jménem existují místní účty ať už připojené ke sjednocenému, nebo nepřipojené).

Žádost o globální přejmenování

O globální přejmenování by obvykle mělo být zažádáno na speciální stránce Special:GlobalRenameRequest dostupné na všech projektech nebo, v případě komplikovanějších žádostí, na stránce Steward requests/Username changes zde na metě.

Jakékoliv soukromé žádosti mohou být zaslány na adresu renamers@wikimedia.org (wiki email formulář ) Pokud si nejste jisti, jak správně formátovat svou žádost na výše zmíněné stránce SRUC, můžete napsat e-mail na tuto adresu a my vás přejmenujeme. Pokud požaduje přejmenování e-mailem, nezapomeňte respektovat rady výše a do žádosti zahrnout současnou přezdívku, požadovanou přezdívku a odkaz na potvrzující editaci na wiki.

Uzurpace

Budou existovat určité požadavky na uzurpaci účtů určených pouze pro místní uživatele a případně i globálních účtů. Tyto požadavky na politiku budou řešeny samostatně, ale pro přehlednost jsou zde zmíněny. V současné době všechna rozhodnutí týkající se uzurpace řeší stevardi případ od případu.

Vizte též