Jump to content

Küresel kullanıcı adı değişikliği politikası

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global rename policy and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.
Kısayol:
GRP
Bu sayfada tüm Wikimedia projelerinde kâhyalar ve küresel adlandırıcılar tarafından küresel kullanıcı adı değişikliği ile ilgili standartlar ve yönergeler belirtilmektedir.

Arka plan

Küresel hesap tek bir kullanıcının yerel hesaplarının küresel olarak tek bir kullanıcı adı altında birleştirilmesidir. Önceleri, birleşik hesaba sahip bir kullanıcının adının değiştirilmesi için her bir yerel kullanıcı adının tek tek değiştirilmesi gerekmekteydi. Bu hem kâhyalar hem de her bir viki projesinde kullanıcı adı değişikliği yapan yerel bürokratlarla iletişime geçmek zorunda olan kullanıcılar için oldukça zor ve zaman alıcı bir işlemdi. Vikilerarası kullanıcı adı değişikliğini ve her bir projedeki yerel bürokratları koordine etmek zor olduğundan dolayı bu işlem çok uzun zaman alabilmekteydi.

Bu politika belirtilen süreci oldukça basitleştirmek için tasarlanmış Küresel Kullanıcı Adı Değişikliği işlevinin kullanılışını anlatmaktadır. Bu işlev ile birlikte küresel kullanıcı adı tüm bağlı olduğu yerel kullanıcı adlarıyla birlikte değiştirilebilmektedir.

Politika

Bu politika yerel olarak istek yapmaya gerek olmadan kâhyalar ve küresel adlandırıcılar tarafından yerel kullanıcı adlarının da küresel kullanıcı adı değişikliği ile birlikte adlandırılmasını sağlamaktadır. Bu politika kullanıcının birleşik hesabının bulunduğu ve kullanıcı adı değişikliği yapılmasının uygun olduğu durumlarda yerel vikilerde etkin bürokrat olmasına rağmen tüm vikilerde uygulanır. Toplamda 50,000'den fazla değişiklik yapmış hesapların küresel kullanıcı adı değişikliği, bir sistem yöneticisi gözetimi olmadan yapılmamaldır. (örn. Legoktm, Hoo man).

Küresel kullanıcı adı değişikliği yapılabilmesi için aşağıdaki kriterlerin tamamının sağlanması gerekmektedir.

  • Yeni kullanıcı adı "dikkatle" seçilmelidir. Ciddiyetsiz, tekrar tekrar yapılan ya da uygun olmayan istekler kabul edilmeyecektir. Eğer yeni kullanıcı adı bir yerel politikayı ihlâl ediyorsa kullanıcı bilgilendirilecektir ancak kullanıcı adı değişikliğini yapanlar tüm yerel politikaları bilemeyebilirler. Eğer bir kullanıcı adı yerel politikayı ihlâl ediyorsa o vikideki hizmetliler tarafından engellenebilir ve bu durumda sorunu yerel vikide halletmelidir; muhtemelen yeni bir küresel kullanıcı adı değişikliği isteyerek bu sorunu çözmek durumundadır. Bu hem politikayı ihlâl eden bir kullanıcı adıyla kaydolmuş hem de kullanıcı adı değişikliği yapmış kullanıcılar için geçerlidir.
  • Kullanıcının etkin olduğu ya da çatışma/engelleme tarihçesi olduğu wikilerde eski kullanıcı adından yeni kullanıcı adına "uygun ve görünür" hâlde bağlantı verilmelidir.
  • Kullanıcı kötü davranışlarını saklamak ya da şaşırtma amacıyla kullanıcı adı değişikliği istememelidir.
  • Yeni kullanıcı adının herhangi bir vikide kayıtlı olmaması gerekmektedir (istenen kullanıcı adı ile bağlı ya da bağlı olmayan hesaplar olması durumunda küresel yeniden adlandırma teknik olarak mümkün değildir.)

Küresel kullanıcı adı değişikliği isteme

Çogu küresel yeniden adlandırma talepleri Special:GlobalRenameRequest arayüzü ile yapılmalıdır ya da daha karmaşık talepler Steward requests/Username changes üzerinden yapılabilir.

Herhangi bir özel istek renamers@wikimedia.org'ye (viki e-posta formu) yönlendirilebilir. SRUC sayfasında isteğinizi nasıl düzgün biçimlendireceğinizden emin değilseniz, o adrese de e-posta gönderebilirsiniz; hesabınızı bu şekilde yeniden adlandıracağız. E-posta ile yeniden adlandırma talebinde bulunurken, lütfen yukarıdaki tavsiyeye uyduğunuzdan ve mevcut ve istediğiniz kullanıcı adınızı ve onwiki onayınızı eklediğinizden emin olun.

El koyma

Yerel hesaplara ve muhtemelen küresel hesaplara el koyulması için bazı gereksinimler olacaktır. Bu politika gerekliliklerinden netlik için burada bahsedilmiştir ancak her biri ayrıca değerlendirilecektir. Halihazırdaki el koyma talepleriyle ilgili tüm kararlar kahyalar tarafından tek tek değerlendirilmektedir.

Ayrıca bakınız