ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟର/ବିଷୟବସ୍ତୁ

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Movement Charter/Content and the translation is 100% complete.


ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଲେଖାଯାଇଛି । ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରର ନିୟମ ଗୁଡ଼ିକ ଲାଗୁ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଯାଏଁ ଏହି ପୃଷ୍ଠାର ତଥ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ବଦଳ ହୋଇ ଚାଲିଥିବ । ୨୦୨୩ରେ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାର ଆଶା ରହିଛି ।

ଚାର୍ଟର୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ

ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟର୍ ବିଷୟ କଥାରୁ କମ୍ୟୁନିଟି ବିଭାଗର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଡ୍ରାଫ୍ଟ (ଜୁନ ୨୦୨୨ରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାର ସାରାଂଶରୁ).

ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ସମିତି ଦ୍ଵାରା ଚାର୍ଟର୍ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ କିପରି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ, ସେ ନେଇ ମଇ ୨୦୨୨ ଯାଏଁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କଥା

ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରରର ଏକ ନିଜସ୍ଵ ପ୍ରସ୍ତାବନା ହେଉଛି ଭାଲ୍ୟୁ ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ୍ (ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବୟାନ) । ଏହା ଆମମାନଙ୍କୁ ଓପନ୍ ମୁଭ୍‌ମେଣ୍ଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରିୟ ତଥା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସଂକ୍ଷେପରେ ଓ ଯଥାର୍ଥ ଭାବରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେବ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଯାହା ପ୍ରକୃତ ନୀତିଗୁଡ଼ିକୁ ଚଲାଇଥାଏ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଏକ ବ୍ୟାପକ ପରିସରରୁ ଅଙ୍କାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ବିଭାଗରେ ସଜାଯାଇପାରିବ: ଶାସନ, ସମ୍ବଳ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ । ଏଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନ ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟବଳୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ପାରିବ: ଏହା (୧) ରାଜନୈତିକ, (୨) ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ (୩) ସାମାଜିକ/ସୂଚନାମୂଳକ ଡୋମେନ୍‌ରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଭୂମିକା ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଉପାୟ | ମୁଖ୍ୟ ନୀତି ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ଏହି ବର୍ଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ସଜାଯିବ, ଏପରିକି ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହ ରଖାଯାଇ ପାରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗ, ବା ବିଭାଗ, MCDC ଦ୍ଵାରା ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଆଧାରିତ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ଏକାଠି ଏବଂ MCDCର ନିଜସ୍ୱ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ରହିବ । ମେଟା-ୱିକି ବିଷୟବସ୍ତୁ-ବର୍ଗ ଉପପୃଷ୍ଠାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ସମୀକ୍ଷା, ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଏବଂ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ରହିବ ଯାହା କ୍ରସ୍-ପୋଷ୍ଟ (ଏକ ସମୟରେ ସମାନ ତଥ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ଅନ-ଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଯୋଡ଼ିବା) କରାଯିବ ।

ପ୍ରାରୂପ/ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୂପରେଖ

ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ରେ ଏହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବୈଠକ ପରେ, ଡ୍ରାଫ୍ଟ କମିଟି ଚାର୍ଟର୍ ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୂପରେଖ କିମ୍ବା “ବିଷୟବସ୍ତୁର ସୂଚୀପତ୍ର” ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । ସଭିଙ୍କ ସହମତିରେ ହୋଇଥିବା ରୂପରେଖ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ । (କମଳା ରଙ୍ଗ ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ଏକ ଅଧ୍ୟାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହାର ପରାମର୍ଶ/ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚାଲୁଥାଇପାରେ, ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ):

ବିଷୟ/ଅଧ୍ୟାୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ବର୍ଣ୍ଣନା
ପ୍ରସ୍ତାବନା ଚାର୍ଟରର ସଂଜ୍ଞା ଏବଂ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ
ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ନୀତି ସମଗ୍ର ଉଇକିମିଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ନୀତି
ସଂଜ୍ଞା ଚାର୍ଟରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ସଂଜ୍ଞା
ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସ ସମିତିର ଭବିଷ୍ୟତ ଭାବରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ର ସଂଜ୍ଞା । ଏହି ବିଭାଗ ଗ୍ଲୋବାଲ କାଉନସିଲର ଭୂମିକା ବିସ୍ତାର ରୂପେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବ, ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ/ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ସହ ଜଡ଼ିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସମାନ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରେ ।
ଭୂମିକା ଓ ଦାୟିତ୍ଵ ଉଇକିମିଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଠ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଭୂମିକା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ଵର ସଂଜ୍ଞା ବିବରଣୀ | ଏହା ସମ୍ଭବତ ଟ୍ରଷ୍ଟି ବୋର୍ଡ(Board of Trustees), ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, 'ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଗୋଷ୍ଠୀ (affiliates) ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ (communities) ପରି ସମସ୍ତ ଭାଗ ଗୁଡ଼ିକର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |
ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏଥିରେ କିଛି ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଏକକାଳୀନ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ, ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସମେତ ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ |
ସଂଶୋଧନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗୁଡିକ ଏହା ପ୍ରଥମେ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାର୍ଟରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ କିପରି କରାଯାଏ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ | ଏଥିରେ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି।
ଶବ୍ଦାବଳୀ ସବିଶେଷ ପ୍ରାରୂପ

ଚାର୍ଟରର ପ୍ରଥମ ୩ଟି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଭାଗ ପଢିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

ସମ୍ଭାବିତ ଦସ୍ତାବିଜ ଗୁଡିକ

  • “ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସମାନତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା” ମୁଭମେଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜୀ ୨୦୩୦ରେ ନୀତି ସୁପାରିଶ- ବର୍ତ୍ତମାନର ଚଳନ ନୀତି ୨୦୩୦ ର ଏକ ସୁପାରିଶ ଯାହା ପାଇଁ ଏକ ଚାର୍ଟରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି |
  • ଜୁନ୍ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ୨୦୨୧: ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଗଠନର, ବିଭିନ୍ନ କମ୍ୟୁନିଟିର ଆଲୋଚନା |
    • ଫଳାଫଳ: ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାର୍ଟର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଫ୍ରେମ୍ ଯାହା ଏହି ସଭାଗୁଡ଼ିକରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା |
  • ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟର (ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧) ରଚନା ଉପରେ ଏକ ବୈଠକରୁ ଆଲୋଚନା ଟିପ୍ପଣୀ
  • ଭୂମିକା ଓ ଦାୟିତ୍ଵ ଗୁଡିକର ସୁପାରିସ ଓ ମତାମତ ୪ ଓ ୫ - ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜୀ ଭାଗ ୨ : ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟର (୨୦୧୯) ଗଠନ ତଥ୍ୟର ପୂର୍ବାଭାସ
  • ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଚାପ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍: ଚାର୍ଟର୍ (୨୦୧୨) - ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଚାପ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ର ସମାନ୍ତରାଳ ଏକ ଚାର୍ଟର୍ ଥିଲା |
    • ଚାପ୍ଟର୍ସ କାଉନ୍ସିଲ: ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଚାପ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଚାର୍ଟର୍- ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୨ WCA-ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଚାପ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାବଲୋକନ |
  • ମୁଭମେଣ୍ଟ ରୋଲ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ : ଚାର୍ଟର ଅଙ୍କଗୁଡିକ (୨୦୧୦)
  • ମୁଭମେଣ୍ଟ ରୋଲ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ : ଚାର୍ଟର ବିଷୟ ଗୁଡିକ (୨୦୧୦)
  • ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମାନଙ୍କ ମତାମତ ସହିତ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଚାର୍ଟରର ଉତ୍ପାଦ: ଦି ଲ୍ୟାଣ୍ଡ (୨୦୨୧)
  • ନାନୋ ଚାର୍ଟର ବିଷୟବସ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା (୨୦୨୧)
  • ଉଇକିମିଡିଆ ଡଚଲ୍ୟାଣ୍ଡ: ଉଇକିମିଡିଆ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସର ଭବିଷ୍ୟତ(୨୦୨୧)