Jump to content

Měkké přesměrování

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Soft redirect and the translation is 100% complete.

Tento článek využívá upravených pasáží z článků Wikipedia:Soft redirect a Help:Redirect na anglické Wikipedii. Stránky, původně v angličtině, byly přeloženy do dalších jazyků. Pokud budete tuto stránku upravovat či překládat, zvažte synchronizaci s aktuálními verzemi na stránkách Wikidat: Wikipedia:Soft redirect a Help:Redirect.

Měkké přesměrování (známé také jako interwiki přesměrování) je náhrada běžného, „tvrdého“ přesměrování a používá se, když se cílová stránka nachází na jiném webu (stačí, že je to jiný Wikiprojekt). Na rozdíl od běžných přesměrování, která čtenáře pošlou přímo na stránku v odkazu, pracuje měkké přesměrování s mezistránkou, na které se cílový odkaz nejprve zobrazí a teprve po potvrzení kliknutím na tento odkaz je proces přesměrování dokončen.

Na rozdíl od běžných přesměrování není měkké přesměrování funkcí softwaru wiki. Jedná se prostě o stránku, která uživateli oznamuje, že, klikne-li na nabízený odkaz, bude přenesen na danou stránku.

Tato metoda se obvykle používá při odkazu na jiné sesterské projekty Wikimedie. Normální přesměrování by bylo za těchto okolností nežádoucí a tvrdá přesměrování interwiki jsou zakázána. (Důvody: nemohly být snadno upraveny bez ruční úpravy správné adresy URL, protože kliknutí na odkaz na stránku přesměrování by vás přivedlo přímo k cíli přesměrování a neměla by se zobrazit žádná zpráva "Přesměrováno z ...", za účelem návratu na stránku přesměrování. Také by existovala nebezpečí nekonečné smyčky.)

Příklad:

Měkkým přesměrováním mezi různými jazyky byste se měli vyhnout, protože čtenářům neznalým cílového jazyka zpravidla nepomohou.

Měkké přesměrování je určeno především k odkazování na externí webové stránky, kde tvrdé přesměrování nefunguje. Pro interní použití obecně by se měla používat spíše tvrdá přesměrování.

Další situací, kdy se používají měkká přesměrování, je situace, kdy je zamýšleným cílem speciální stránka a systém automaticky "změkčuje" pokusy o tvrdé přesměrování na speciální stránky. Například en:Wikipedia:List of tags přesměruje na en:Special:Tags.

Měkké přesměrování kategorií

Některé projekty (jako třeba anglická Wikipedie) používají něco podobného jako měkké přesměrování pro celé kategorie a používají přitom také termín „měkké přesměrování“. Na anglické Wikipedii to vypadá takto: w:en:Wikipedia:Categories_for_discussion#Redirecting_categories.

Šablony

See also: d:Q4844001 and d:Q13156670