Jump to content

Mäkké presmerovanie

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Soft redirect and the translation is 75% complete.

This article has been adapted from Wikipedia:Soft redirect and Help:Redirect on the English Wikipedia. The English pages have been translated in other languages. When editing or translating this page, consider referring to/ synchronizing with the current versions listed on Wikidata: Wikipedia:Soft redirect and Help:Redirect.

Mäkké presmerovanie (zname aj ako interwiki presmerovanie) je náhrada bežného „tvrdého“ presmerovania, ak sa cieľová stránka nachádza v inej wiki. Narozdiel od bežných presmerovaní, mäkké presmerovania nie sú nijako technicky zvláštne. Sú to len veľmi krátke stránky, na ktorých väčšinu informácií tvorí odkaz do inej wiki.

Na rozdiel od normálnych presmerovaní, mäkké presmerovania nie sú funkcia wiki softvéru. Je to stránka zrovnateľná s menným priestorom, ktoré vás zoberú na inú stránku, ak kliknete na nich.

Táto metóda sa zvyčajne používa pri odkazovaní do iných Wikimedia projektov. Normálne presmerovania by za týchto okolností boli nežiadúce, „tvrdé“ presmerovania sú teda zakázané. (Dôvody: ak by na inú wiki odkazovalo obyčajné presmerovanie, v druhej wiki by sa nezobrazil štandardný odkaz „Presmerované z....“ Bez zadania správnej URL adresy by teda bolo veľmi ťažké upravovať tieto presmerovania a redaktor, ktorý by sa chcel na stránku vrátiť by sa ocitol v „nekonečnej slučke“.)

Príklad:

Je dobré vyhnúť sa mäkkým presmerovaniam medzi rôznymi jazykmi, pretože je to neefektívne pre čitateľa, ktorý nepozná cieľový jazyk.

Soft redirects are intended mostly to point to external websites, where hard redirects will not function. For internal use in general, hard redirects should be used instead.

Another situation where soft redirects are used is when the intended target is a special page, and the system automatically "softens" attempted hard redirects to special pages. For example, en:Wikipedia:List of tags redirects to en:Special:Tags.

Mäkké presmerovania v podobe kategórií

V niektorých projektoch (napríklad v Anglickej Wikipédii), sa niečo podobné ako mäkké presmerovanie pridáva aj do kategórií, ktoré sa takisto nazývajú „mäkké presmerovania.“ (Pozri napr. w:en:Wikipedia:Categories_for_discussion#Redirecting_categories).

Šablóny

See also: d:Q4844001 and d:Q13156670