אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/שאלות נפוצות

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Frequently asked questions and the translation is 98% complete.
תשובות לשאלות נפוצות בנוגע לתהליך האסטרטגי.

מונחים ועובדות בסיסיות

מהי תנועה?

תנועות חברתיות הן סוג מסוים של קבוצות ממוקדות מטרה, אשר שואפות לקיים, או להתנגד, לשינויים חברתיים. הן קבוצות רחבות, לעתים בלתי-פורמליות, של יחידים או תת-קבוצות אשר מתמקדות בנושאים פוליטיים או חברתיים מובחנים.

מתנדבי ויקימדיה משתמשים במונח זה לצורך תיאור מגוון רחב של קהילות, קבוצות, ויחידים אשר תורמים לפרויקטים השונים של ויקימדיה. התנועה הוגדרה כקבוצה של אנשים, פעילויות וערכים, אשר יוצרים את הפרויקטים והאתרים השונים של ויקימדיה.

כאשר אנו מביטים לעבר העתיד, אנו שוקלים את "האנחנו הרחב" - מי עוד פועל לטובת החזון של סך כל הידע והוא אינו חלק מהתנועה שלנו? הדבר עשוי לכלול ארגונים ללא כוונת רווח, מערכות חינוך, שותפים, מומחים, ואחרים.

מהי אסטרטגיה?

אסטרטגיה היא שיטה או תוכנית המסייעת לנו למלא אחר החזון שלנו ולממש את העתיד הרצוי מבחינתנו. היא מגדירה יעדים וסדרי עדיפויות, לוקחת בחשבון את הנסיבות החיצוניות ואת המשאבים הפנימיים, מתמקדת בפרק זמן ארוך, ומאפשרת להעריך תוכניות לטווח קצר.

הכיוון האסטרטגי הזה יתחשב באינטרסים הרחבים של אותם האנשים שהפרויקטים, הקבוצות והארגונים שלנו תומכים ומשרתים. הוא יכסה פרק זמן של בערך 15-13 שנים, בין 2018 ו-2030, וישמש כמדריך לניסוח אסטרטגיות ושיטות פעולה מקומיות. כיוון אסטרטגי זה יהלום את חלוף הזמן והנסיבות משתנות, כך שהוא יותאם לשינויים בעולם.

מי צריך אסטרטגיה תנועתית ומדוע?

בראש ובראשונה, אנשים בעלי מעורבות עמוקה, קרן ויקימדיה והשלוחות שלנו זקוקים במיוחד לאסטרטגיה. הם זקוקים לבסיס שיעזור להם לתת עדיפות לפעילויות שמטרתן להתמודד עם האתגרים וההזדמנויות מולם מתמודדת ויקימדיה. זה גם יעזור ליחידים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק יותר על מנת להגשים את החזון שלנו.

מי ירוויח מהאסטרטגיה של התנועה וכיצד?

בסופו של דבר, כל מי שמשתתף או שישתתף בוויקימדיה, או שמשתמש/ישתמש בפרויקטים שלנו. האסטרטגיה תסייע לנו להיות יעילים יותר בתור קבוצות ובתור יחידים. היא גם תעזור לכל אחד בתנועה להבין את התפקיד שלנו בעולם. היא תעזור ליחצ״ן את העבודה שוויקימדיה עושה עם אנשים מחוץ לתנועה, כך שיותר אנשים יוכלו לקחת בה חלק.

למה אנחנו עושים את זה עכשיו?

הכיוון האסטרטגי הקודם גובש בשנת 2009-10, והתייחס לשנים 2015-2010. כעת אנחנו צריכים לגבש את הכיוון הבא. בעוד שהאסטרטגיה לשנים 2015-2010 פותחה בצורה משותפת, היא לא קושרה לתכנית פעולה אופרטיבית. ככל שתנועת ויקימדיה גדלה והתבגרה מאז 2009, אנו הבנו שעלינו לעבוד יחד באופן קולקטיבי כדי להגשים את החזון שלנו. העולם והאינטרנט השתנו באופן משמעותי סביבנו, והידע החופשי חשוב יותר מאי פעם.

מה לגבי אסטרטגיית התנועה הקודמת?

בתחילת שנת 2009, השלוחות השונות של קרן ויקימדיה שיתפו פעולה עם הקרן בגיבוש תוכנית אסטרטגית בת 5 שנים עבור התנועה והקרן. תוכנית זו התמקדה בעיקר בפעילותה של הקרן לבדה, ומטרתה הייתה לאפשר לקרן לתמוך ביעדים הכלל-תנועתיים. אף שהתכנית האסטרטגית הסופית התקבלה היטב, והשפיעה בצורה ניכרת על פעילות הקרן, התוצאות התמקדו בעיקר בפעילותה של קרן ויקימדיה לבדה, ולא בפעילות התנועה כולה.

התהליך הנוכחי, המתקיים בימים אלו, שונה במספר דרכים. במקום לנסות וליצור עקרונות אסטרטגיים מפורטים, או רשימת מטלות לביצוע, מטרתנו היא לגבש נתיב עבור תנועת ויקימדיה כולה, ולהבין לאן אנו שואפים להגיע יחדיו. התוצאות גם נועדו להתמקד בפעילותה של התנועה כולה, ולא רק בפעילותה של קרן ויקימדיה לבדה. מדובר הפעם גם בתהליך רב לשוני, בעוד שרוב העבודה הקודמת בשנים 2010-2009 התקיימה בשפה האנגלית.

תהליך

מתי התהליך יתחיל ומתי הוא יסתיים?

הדיונים החלו בתחילת 2017. התהליך צפוי להסתיים בסוף ספטמבר 2017, עם גיבוש מסמך הצהרות אסטרטגי שיתקבל על דעת הקהילה. לקבלת מידע מפורט, ראו דף זה.

מי יכול להשתתף?

כל מי שמעורב בתנועת ויקימדיה או עושה שימוש בפרויקטים שלה מוזמן להשתתף. לרבות עורכים, מפתחים, קוראים (נוכחיים ועתידיים), שלוחות, שותפים, ותורמים. מוזמנים להשתתף גם אלו שאינם חלק מהתנועה, כולל מומחים ממגוון תחומים, כמו גם שותפים פוטנציאליים. אין צורך במספר עריכות מינימלי על מנת לקחת חלק בדיון. ניתן להשתתף בדיון באינטרנט או פנים אל-פנים.

כיצד אתם יכולים להשתתף בתהליך?

אתם מוזמנים לבקר בדף ההשתתפות על מנת לקבל מידע נוסף כיצד לתכנן או ליצור דיון פנים אל פנים עתידי.

מהן הדרכים השונות לקחת חלק בדיון?

התהליך הינו מאמץ רב-תכליתי ראשון מסוגו. הקרן שכרה שמונה עשרה חברי קהילה מנוסים על מנת לנהל את הדיונים ב-16 קהילות שפה שונות, כל אחת בשפה המקומית שלה. זאת בנוסף למתאם גלובלי בשפה האנגלית, אשר משקף באופן הדוק יותר את תהליך אסטרטגיית התנועה בשנת 2010-2009 מסלול ב'. בנוסף, קיימת תמיכה ייעודית בשותפים ובארגונים אחרים (מסלול א') ובבעלי עניין חיצוניים, הן באזורים המתפתחים (מסלול ד') והן באזורים שבהם ויקיפדיה ופרויקטי האחות שלה כבר ידועים מזה שנים (מסלול ג'). מכיוון שמסלולים ג' ו-ד' מתמקדים באנשים שמעבר לתנועה הקיימת, מסלולים אלו נקראים "הקולות החדשים".

השפעה

כיצד התהליך ישפיע עלי או על הארגון שלי?

כל אחד יעשה שימוש בתוצאות של הדיון הזה בצורה שונה. מספר ארגונים או יחידים ישתמשו בהן לשם גיבוש אסטרטגיית פעולה. אחרים עשויים לראות אותן כדרך להתחבר לחלקים אחרים במסגרת התנועה ולהזמין משתתפים נוספים לקחת חלק בה. אחרים עשויים לא להשתמש בהן כלל, וזה בסדר גמור!

בפרט, זה לא יוביל להגבלות כלשהן על פעילותם של מתנדבים בתנועה. המתנדבים, כמובן, יישארו חופשיים להשתתף בפעילויות שמעניינות אותם ושלדעתם תורמות בצורה הטובה ביותר לוויקימדיה.

כיצד התהליך ישפיע על התהליך האסטרטגיי של קרן ויקימדיה?

האסטרטגיה של התנועה תשפיע, אך לא תחליף, את האסטרטגיות הארגוניות שבדרך כלל מתמקדות בפרק זמן של שלוש עד חמש שנים. לדוגמה, קרן ויקימדיה תגבש, בהתייעצות עם הקהילה, אסטרטגיה ארגונית מעבר לשנת 2018, וזאת בין היתר על בסיס האסטרטגיה של התנועה. האסטרטגיה הארגונית תסייע בהמשך לקרן לגבש את ה-annual plans (התכנית השנתית של קרן ויקימדיה).

כיצד התהליך ישפיע על המענקים הנוכחים מטעם הקרן?

מתווה המענקים הנוכחי מטעם הקרן לא ישתנה בעקבות התהליך. עם זאת, בעלי מענקים אשר פעולתם מסייעת בניהול התהליך, מעודדים לקחת חלק בתהליך, במידה וירצו.

People working on the process

למה אנחנו מגייסים מומחים מחוץ לתנועת ויקימדיה?

קשה לנהל דיונים מהסוג הזה אשר מנוהלים רק מטעם גורמים מבפנים. מנחים חיצוניים מאפשרים לכלל חברי הקהילה להשתתף בהליך עצמו. בנוסף, הם מאפשרים לשמור על ניטרליות במסגרת הדיונים, ומעניקים חוות דעת חיצונית נוספת, לה יש כמובן יתרונות משלה.

על מנת להבטיח שהמומחים החיצוניים יבינו את הדרך בה פועלת תנועת ויקימדיה, הם עובדים בשיתוף פעולה עם עובדי הקרן ופעילים בתנועה, כמו גם עם קבוצת ייעוץ של מתנדבים בעלי ניסיון רב.

מי יהיה אחראי ליישם את האסטרטגיה שתיבחר?

לאחר שהכיוון האסטרטגי יגובש, כל קבוצה מאורגנת תיצור אסטרטגיה ארגונית משלה. במהלך השלב השני, הקבוצות המאורגנות ייפגשו כדי לדון ביעדים הספציפיים לפרק זמן של 5-3 שנים שהם רוצים להגשים, וכיצד העבודה תחולק. לאחר שתהליך זה תושלם, תתבצע תוכנית להערכה מתמשכת של אסטרטגיית התנועה במהלך שלב 2. במהלך תהליך זה תוקם מערכת מדדים מתוקנת התואמת את יעדי האסטרטגיה של התנועה.

מימון

מדוע נדרשים 2.5 מיליון דולר לפיתוח התוכנית האסטרטגית?

פיתוח תכנית אסטרטגית עבור קהילה גדולה ומגוונת כמו קהילת ויקימדיה היא משימה משמעותית, אשר דורשת השקעת משאבים בצורה שלא ניתנת לביצוע על ידי מתנדבים. הדבר כולל תשלום ליועצים ולעובדי החוזה, נסיעות, ייעוץ חיצוני, ומשימות נוספות. כמו כן, מתנדבים רבים מעדיפים להשקיע את זמנם בעיסוק וביצירת תוכן בפרויקטים שלנו, מה שאומר שבסופו של דבר, משימות מסוימות נדרשות להתבצע על ידי מומחים חיצוניים.

לשם השוואה, התוכנית האסטרטגית הקודמת בשנת 2009, כללה תקציב של כמיליון דולר, אף שהתקיימה רק על גבי ויקי, בשפה האנגלית בלבד. מאז, מספר הפרויקטים, השלוחות, והאילוצים האסטרטגיים המתייחסים לתנועת ויקימדיה, כולם עלו משמעותית מאז. ההבנה של הקרן, לגבי כיצד להגיע לקהל רחב יותר לצורך קיום דיון כלל-קהילתי, גם היא התפתחה מאז, והדבר הוביל להעלאת המשאבים הנדרשים לניהול התהליך בשפות שונות.

כיצד ה-2.5 מיליון דולר הוקצו?

ראשית, מנכ"לית הקרן, קתרין מאהר, התייעצה עם גורמים בקרן במטרה לפתח תכנית ראשונית ולזהות את המשאבים הדרושים. לאחר מכן, בוצעה ביקורת חיצונית על התהליכים הקודמים, לבחינת מה שעבד ומה שלא עבד. היא בחנה את מה שהיה חסר בתהליכים הקודמים, מגיוס מומחים חיצוניים ועד למחקרים אודות הקוראים, ושוחחה עם צוות מחלקת המעורבות בקהילה ועם אנשים אחרים לגבי סוג התמיכה שחברי הקהילה יידרשו לה.

בהתאם לתצפיות אלו, הצוות בנה תקציב שכלל מימון לדברים הבאים: התייעצות בין-קהילתית רחבה ורב לשונית; מחקרים נוספים לגבי חברי הקהילה ומצטרפים חדשים; התייעצויות מול מומחים חיצוניים ובעלי עניין, מפגש אסטרטגי במסגרת כנס השלוחות בברלין (בהשתתפות 150 איש מקבוצות וקהילות מאורגנות), וניהול תהליכים והפקה.

קתרין הציגה את התקציב הזה לחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה במסגרת הישיבה שהתקיימה בחודש נובמבר, שם הם קיבלו החלטה לאשר הוצאות עד לסכום זה במהלך השנה הפיסיקלית 2017-2016, והשנה הפיסיקלית 2018-2017 (בין יולי-יוני).

כיצד ה-2.5 מיליון דולר יושקעו?

רוב התקציב מומש על משאבים הקשורים לעובדים חיצוניים שאינם מטעם הקרן, שנשכרו על מנת להשלים את העבודה (יועצים ועובדי חוזה מטעם הקהילה), כמו גם על הפגישה במסגרת ועידת ויקימדיה בברלין ונסיעות. כמו כן, סכום מסוים הונח בצד לטובת פעילויות במסגרת השלב השני (לאחר ספטמבר 2017), אשר טרם הוקצו.