او‌.تی.آر.اس/جذب نیرو

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Volunteer Response Team/Recruiting and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.

Volunteer Response Team

For prospective volunteers

از شما به خاطر علاقه‌مندی برای داوطلب شدن به عنوان بخشی از تيم او‌.تی‌آر.اس سپاسگزاریم. ما همواره به دنبال داوطلبان هستیم و این صفحه نشان می‌دهد که داوطلبان چه کارهایی انجام می‌دهند، چه مهارتهایی نیاز دارند، و چگونه می‌بایست ثبت نام کنند.

داوطلبين چه کارهایی انجام می‌دهند؟

داوطلب‌های او.تی.آر.اس، ايمیل‌های دریافتیِ بنیاد ویکی‌مدیا را مورد رسیدگی قرار می‌دهند. این می‌تواند شامل هرچیزی از شکایات در مورد خرابکاری‌های ساده گرفته تا تهمت و افترا و یا دیدگاه‌های جهت‌دار در پروژه‌های مختلف باشد. معمولاً لازم است با پرسیدن سؤالات دنباله‌دار نوعی تفحص به عمل آوریم، لذا صبوری زیادی مورد نیاز است، به عنوان مثال:

 • *ارباب رجوع: "سلام، این عکس از Zip، در حقيقت متعلق به من است، می‌توانید آن را بردارید؟"
 • * داوطلب او.تی‌.آر.اس: در کدام پروژه؟ دقيقاً کدام تصوير؟ Zip کیست؟ آیا می‌توانيد پیوندی به تصوير خودتان برای من ارسال نموده که من مطمئن شوم واقعاً خود شمائید؟

سامانهٔ اوتی‌آراس تعدادی «صف» دارد که به ما اجازه می‌دهد ایمیل‌ها را طوری تفکیک کنیم که کاربران با توجه به مهارت‌های زبانی و تجارب مرتبطشان در ویکی یا اوتی‌آراس بتوانند پاسخگوی آنها باشند. صف info-en بزرگترین صفی است که اکثر ایمیلهای نوشته شده به انگلیسی را شامل می‌شود و خود به «زیرصف»‌های دیگری تقسیم می‌شود طوری که داوطلبین بتوانند مثلا اشکالات مربوط زندگی‌نامهٔ زندگان یا ایرادات مقالات را برای پاسخگویی انتخاب کنند. همچنین سطوح دسترسی مختلفی وجود دارد چراکه برخی از تیکت‌ها مشکلترند و به تجارب بیشتری در او‌تی‌آر‌اس نیازمندند. این‌ها برخی از شلوغ‌ترین صفهای سامانهٔ او‌تی‌آراس هستند که به عنوان «خطوط مقدم» ارتباط با بیشتر خوانندگان خدمت‌رسانی می‌کنند.

بدانید و آگاه باشید که پاسخ به «تیکت‌های» صف info-en می‌تواند بسیار تنش‌زا باشد. شما پیام‌هایی را بررسی می‌کنید که ممکن است از سوی افرادی دلخور، سردرگم، بی‌پروا و کسانی باشد که در بسیاری موارد یک شکایت مشروع دارند. با این وجود اینکه بفهمید که مشکل شخصی را که نگرانی جدی در مورد چیزی در مقالات داشته است را حل کرده‌اید جای بالیدن دارد. جزئی از چهرهٔ عمومی ویکی‌مدیا بودن فرصت بزرگی است. ما همیشه موفق به یاری رساندن به همهٔ افراد نمی‌شویم، اما بهترین تلاشمان را می‌کنیم و آنها را تحت تأثیر فرزانگی و منش پاسخگویی خود قرار می‌دهیم. لطفاً کمک کردن را در نظر داشته باشید و در مورد این نیاز نیز اطلاع رسانی کنید.

چه چیزی یک داوطلبی خوب را شکل می‌دهد؟

ما همیشه به داوطلبان جدید برای کمک به پاسخگویی تیکت‌ها خوشامد می‌گوییم. با این وجود برای اطمینان از کیفیت سرویس ارائه شده و ذات محرمانگی مرتبط با این کار، یک فرایند گزینش برقرار است. مدیران اوتی‌آراس ، گروهی از داوطلیان بسار خبره و مورد اعتمادند که درخواست شما برای الحاق به تیم او‌تی‌آر‌اس را ارزیابی می‌کنند. ایشان در حین ارزیابی، با فعالیت‌های شما در سایر پروژه‌های ویکی‌مدیا آشنا می‌شوند تا اطمینان حاصل کنند که الحاق شما به تیم مناسب باشد.

ما به دنبال چه هستیم؟

تمامی داوطلبان:

 • * می‌بایست رویکردی مثبت نسبت به اهداف جنبش ویکی‌مدیا داشته باشند.
 • * نباید پیشینه استقبال با چماق از تازه‌وارد‌ها را داشته باشند (اکثر تیکت‌های او.تی.آر.اس از تازه‌واردان یا غیر ویکی‌مدين‌ها می‌باشد)
 • * در جایگاه خوبی در تمامی پروژه‌هایی که شرکت می‌کنند قرار داشته باشند
 • * می‌بایست سابقهٔ خوبی از حفظ خونسردی حتی در شرایط برخورد با مردمانِ - گاهی به طور غیرمنطقی - بسیار عصبانی داشته باشد.

ما داوطلبانی با سطوح مختلف مهارت را می‌پذيریم، به ويژه منتظر شنیدن اخبار بیشتری از شما هستیم، اگر شما:

 • * در یک یا چند پروژهٔ بنیاد ویکی‌مدیا مدير هستید، بویژه اگرپروژه‌ای کوچک بدون/با تعداد کمی داوطلب او.تی.آر.اس باشد.
 • * آشنا با فرایند‌های ویکی‌پدیا و قادر به پاسخگویی سؤالات کلیشه‌ای در مورد آن. برخی جواب‌‌های متداول شامل ارجاع به میز مرجع، توضیح فرایند حذف یا چگونگی ویرایش کردن باشد. این بسیار شبیه کاری است که می‌توانید در قهوه‌خانه یا میز کمک انجام دهید، بنابراین اگر در آنجا می‌توانید کمک کنید اینجا هم خواهید توانست!
 • * آشنایی با مجوزهای مورد قبول برای تصاویر و متون و علاقه‌مند به مکاتبه در مورد اجازه‌نامه‌های مرتبط. بسیاری از آنها کلیشه‌ای هستند، اما برخی مسائل مانند عبارات نامفهوم در اجازه‌نامه‌ها یا اجازه‌نامه‌هایی که توسط افرادی صادر شده که به طور روشنی به منبع متصل نییستند را نیز شامل می‌شود.
 • * آشنا به سیاست‌های مرتبط با افراد زنده و سازمان‌ها و توانمند در رفع نیازهای سبک (به‌روزرسانی لوگوها، تصحیح جزئی اطلاعات) یا نگرانی‌های جدی‌تر (بی‌دقتی‌های فراوان، طرفداری)
 • * در زبان انگلیسی و یک زبان دیگر روان باشد و به کمک در مورد شکایات ميان‌زبانی تمایل داشته باشد (مانند شکایاتی به زبان انگلیسی در مورد محتوایی در ویکی‌پدیای یونانی)
 • *از اينکه چه کسی در بنیاد چه کاری بر عهده دارد، آگاهی داشته باشید (برای توانایی در ازجاع به اشخاص یا صف‌های درست)

با این وجود، این فهرست «جامع و مانع» نیست، لذا اگر مهارت خاصی دارید که در لیست موجود است نیز درخواست خود را ثبت کنید. همچنین صف‌ها طوری سازماندهی شده‌اند که شما به ایمیل‌هایی دسترسی پیدا کنید که در حوزهٔ مربوط به آنها خبره هستید، بنابراین نیازی نیست تمام مهارت‌های فوق را یکجا داشته باشید. به علاوه مسؤولین برای تیکت‌‌های مشکل اکثراً با یکدیگر به صورت یک تیم مراوده می‌کنند.

چگونه برای داوطلبی اقدام کنم

پس شما اطلاعات فوق را مطالعه کرده و تصمیم دارید که داوطلب شوید؟ بسیار عالی! لطفاً به OTRS/Volunteering رفته و دستورالعمل‌های بالای صفحه را جهت ارسال تقاضانامه دنبال نمایید.

آیا می‌توانم از طریق آی.آر.سی کمک کنم؟

بله حتماً. اگر شما برای پاسخگویی به ایمیل‌ها هنوز آمادگی کافی ندارید، می‌توانید به کانال آی‌آرسی #wikimedia-vrtمتصل ملحق شوید. تمامی داوطلبان فعلی او‌تی‌آر‌اس در کانال دارای مجوز بیان هستند و شما می‌توانید با انجام کارهای کوچکی به پاسخگویی ایمیل‌ها کمک کنید، مثلاً:

 • بازنوسی بخشی از یک مقاله جهت سازگاری با سیاست زندگی‌نامهٔ زندگان
 • * حذف یک مقاله از یکی از پروژه‌های بنیاد، شامل ویکی‌پدیا
 • * پاک کردن یک پرونده از ویکی‌انبار

در ضمن این لیست «جامع و مانع» نیست، بنابراین، اگر مهارت یا دسترسی‌های ويژه‌ای دارید که گمان می‌کنید می‌توانند در پاسخ‌گویی داوطلبان به تيکت‌ها یاری‌رسان باشند، در الحاق به کانال درنگ نکنید

پرسشی دارید؟

مشکلی نیست، می‌توانید در صفحهٔ بحث او.تی.آر.اس پیام بگذارید، برای مدیران آن به volunteers-vrt(_AT_)wikimedia.org ایمیل بفرستید، یا به کانال آی.آر.سی #wikimedia-vrtمتصل در شبکه freenode جهت مطرح کردن پرسش‌هایی که ممکن است داشته باشید ملحق شوید.