Jump to content

Vypínání zastaralých skinů

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Turning off outdated skins and the translation is 100% complete.

Abychom lépe využívali naše omezené zdroje, mezi 15. a 24. dubnem 2013 byly z MediaWiki, a tím pádem ze všech wiki na Wikimedia, trvale odstraněny všechny skiny kromě Vector legacy (2010), MonoBook, Modern a Cologne Blue. Pokud Váš účet používal některý ze zastaralých skinů,[1] byli jste automaticky přepnuti na výchozí skin pro Vaši wiki – Vector.

skin Nostalgia, jeden z odstraňovaných skinů

Kolik lidí tím bude ovlivněno?

Asi 0,53 % aktivních uživatelů Wikimedia a asi 0,39 % aktivních uživatelů s více než 1 000 editacemi. Týká se to také 0,31 % uživatelů Wikimedia, kteří již nejsou aktivní (za posledních šest měsíců neprovedli žádnou editaci ani se nepřihlásili). K dispozici je úplný statistický rozklad.

Co musím udělat?

Pokud jste používali Monobook, Modern, Cologne Blue nebo Vector (např. pokud jste tuto předvolbu nikdy neměnili), nebude to mít žádný vliv a nemusíte nic dělat. Pokud v současné době používáte starý skin a vyhovuje vám používat výchozí skin na každé wiki (Vector), nemusíte dělat nic.

V opačném případě můžete přejít do Special:Preferences v Osobních nástrojích v horní části libovolné stránky, kliknout na druhou záložku ("Vzhled") a vybrat jednu z možností "Vector", "Monobook", "Modern" nebo "Cologne Blue" a poté stisknout "Uložit" v dolní části stránky. Pokud si nejste jisti, který skin používáte, můžete to podle stejných rad zjistit.

Proč to děláte?

Hlavním důvodem je, že nové funkce, které vytváříme - oznámení mezi wiki, lepší způsoby hlídání nových stránek, snadněji použitelné diskusní stránky a další - znamenají, že se je musíme pokusit integrovat do všech našich skinů. Nemůžeme nahradit starý software novým, který nefunguje pro část komunity: to je prostě nepřijatelné.

Problém je, že vzhledem k tomu, že máme mnoho starých skinů, je jejich podpora nákladná z hlediska času vývojářů (a tedy i z hlediska finančních prostředků dárců). Čím více času musíme věnovat tomu, aby něco fungovalo s devíti nebo deseti různými skiny, tím méně máme času na vytváření nových funkcí nebo údržbu stávajícího softwaru. Omezuje to také věci, které můžeme skutečně vytvořit, protože některé velmi užitečné funkce prostě nemusí fungovat se skiny z roku 2001 nebo 2002. V konečném důsledku si musíme vybrat mezi velmi pomalou výrobou omezeného softwaru, rozbitím webu pro část naší komunity nebo vypnutím skinů; zvolili jsme třetí možnost.

Proč ponecháváte tyto čtyři skiny?

Skiny, které v současné době ponecháme k dispozici - Vector, Monobook, Modern a Cologne Blue - byly vybrány, protože v současné době fungují s funkcemi, které poskytujeme, a/nebo mají aktivní správce. Vector je oficiální skin, který poskytujeme a udržujeme v aktuálním stavu kvůli všem novinkám a opravám chyb. Ostatní tři (Monobook, Modern a Cologne Blue) jsou podporovány především dobrovolnými vývojáři, kteří věnují svůj čas tomu, aby tyto skiny byly k dispozici. My v nadaci Wikimedia Foundation se budeme snažit zajistit pro tyto tři starší skiny "graceful degradation", aby novější funkce do určité míry fungovaly. Pokud se však časem rozbijí, možná budeme muset vypnout i tyto skiny.

Nejsou pro lidi s pomalým připojením/počítačem lepší starší skiny?

Většinou ne. Dříve platilo, že staré skiny obsahovaly méně kódu, a proto byly lepší pro lidi s pomalými počítači nebo špatným připojením k internetu. Od roku 2011 však technická změna znamená, že to již neplatí a rozdíl je zanedbatelný (maximálně několik kilobajtů nebo méně než 5 % typického objemu stránky).

Na druhou stranu, skiny Vector a Monobook používají několik obrázků na pozadí (na rozdíl například od skinů Classic/Standard), což může mírně zvýšit zatížení procesoru. Modern a Cologne Blue jsou tohoto problému zbaveny.

Přizpůsobené skripty JS/CSS napsané tak, aby napodobovaly staré skiny, také způsobí další čas stahování.

U jednoho ze starých skinů se mi líbily některé věci - co můžu udělat?

Všechny skiny MediaWiki umožňují uživateli upravovat je pomocí přizpůsobení specifické pro uživatele pomocí JavaScriptu a CSS. Můžete snadno upravit některý ze základních skinů (například Vector nebo Monobook) a vytvořit tak prvky jiného skinu (například Classic nebo Nostalgia). To vám umožní zachovat funkce, které se vám obzvláště líbí, ze skinů, které brzy zaniknou.

Pokud potřebujete pomoc, napište prosím na adresu Tech jasné, konkrétní a diskrétní požadavky, ve kterých popíšete, kterou konkrétní funkci ze staršího skinu byste rádi viděli v novějším skinu. Například: "Používal jsem skin Classic a nyní bych rád používal Monobook. Jak nastavím písmo, aby bylo serifové místo sans-serif?".

Poznámky

  1. ⧼Skinname-chick⧽, ⧼Skinname-standard⧽, ⧼Skinname-myskin⧽, Nostalgia a ⧼Skinname-simple⧽.