Правила стюардів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Stewards policy and the translation is 100% complete.
На цій сторінці викладається політика і керівні принципи для стюардів. Для отримання інструкцій та іншої документації, дивіться керівництво для стюардів.

Правила

Поважайте консенсус

Стюарти не вищі за консенсус, їхнє завдання полягає не у прийнятті рішень щодо того, чи слід надати певному учаснику деякі додаткові права чи ні. Їхнє завдання — реалізувати консенсус спільноти в рамках правил цілей Вікімедіа. Якщо є які-небудь сумніви щодо того, чи слід робити дану дію, стюард не повинен її виконувати, за винятком надзвичайної ситуації, яка вимагає негайного втручання, або ж ситуації, коли немає активних локальних користувачів, які могли б це здійснити.

Стюарди завжди повинні бути нейтральними. Вони можуть голосувати на виборах, але реалізуючи їх підсумок, стюард повинен діяти відповідно до результату, навіть якщо він незгідний з ним.

Наслідок

Хоча стюарди повинні керуватися вищевказаним правилом, вони не зобов'язані бути прихильниками виконуваних ними рішень, і, будучи також звичайними редакторами, як і будь-які інші учасники мають право вільно висловлювати свою думку і бути почутими спільнотою.

В двох словах: вони не втрачають здатність думати і висловлювати відчуття через те, що мають доступ до більшої кількості кнопок.

Не змінюйте статус учасників в проектах, де є свої бюрократи

Місцеві бюрократи уповноважені присвоювати відповідні права адміністраторів, бюрократів і ботів. Стюарди можуть присвоювати ці права тільки в тих проектах, де немає своїх активних бюрократів.

Якщо стюард одночасно має права бюрократа в окремому проекті, йому слід надавати права, використовуючи локальний інтерфейс бюрократа, замість інтерфейсу стюарда на Мета-вікі. Це підвищує прозорість дій, оскільки дія буде записана в журналі на місцевому проекті, і це зменшить ймовірність непорозумінь, щодо того, в якій ролі виступив учасник.

Уникайте конфлікту інтересів

Щоб уникнути конфлікту інтересів, стюард не повинен приймати рішень в тих ситуаціях, де він не об'єктивний. Такі ситуації варто залишати нейтральним стюардам. До таких ситуацій належать:

  • використання прав стюарда в будь-якій вікі, де він був заблокований;
  • зміна прав в домашній вікі (де він є активним членом спільноти), за винятком явних випадків (на кшталт самостійного запиту на зняття прапора або надзвичайних ситуацій).

Прозорість

Запит на дії стюарда слід проводити на відповідній сторінці запитів до стюардів. Коли спільнота запитує зміну прав, повинно бути надане посилання на сторінку, де ця дія була обговорена і погоджена спільнотою. Діяльність стюардів можна побачити в журналах Мета-вікі. Коли запит виконаний, стюард повинен зазначити це на сторінці запиту на Мета-вікі і, бажано, на місцевій сторінці запиту, якщо така існує.

Обговорення дій стюарда повинно проводитися на Мета-вікі, а не в особистому листуванні, щоб редактори могли розуміти його рішення. Якщо стюард сумнівається в ухваленні певного рішення, він зобов'язаний повідомити про це інших стюардів, щоб запит не був виконаний ними.

Перевірте місцеві правила

Якщо існують прийняті місцеві правила щодо дій стюардів, то при прийнятті рішень про надання прав стюард повинен переконатися, що його рішення відповідає їм, або що є консенсус спільноти.

Посилання на деякі з таких правил (про які відомо):

Процес

Вибори

Критерії участі в поточних виборах - дивіться Stewards/Elections 2024/Guidelines.

Втрата прав стюарда

Неактивність

Кожний стюард після року неактивності втрачає свої права. Під "неактивністю" розуміється відсутність дій стюарда протягом останніх 6 місяців і менше 10 дій в минулому році. Ці користувачі можуть повторно подати заявку на права за загальним правилом.

Опитування за рік

Стюарди не зберігають свій статус на все життя. Користувачі отримують його, коли їм це необхідно, зберігають статус, якщо є довіра спільноти до них і втрачають, коли у цьому відпадає потреба або якщо втрачають довіру користувачів. Статус стюарда зберігається до наступних виборів, в ході яких громада може висловити свої зауваження і попросити скасувати права. Якщо існує консенсус спільноти щодо зняття прав з певного стюарда, він втрачає їх.

Див. також