Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Dariusz Jemielniak/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Dariusz Jemielniak and the translation is 100% complete.

Dariusz Jemielniak

Dariusz Jemielniak (m) (pundit)

pundit (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Dariusz Jemielniak
Video kandydata
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Dariusz Jemielniak (m)
  • Miejsce zamieszkania: Warszawa, Polska / Cambridge, MA US
  • Języki: pl-N, en-4, de-1, ru-1
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2007
  • Projekty: plwiki, enwiki, Commons
Oświadcznie (nie więcej niż 450 słów) Jestem członkiem Rady Powierniczej WMF of 2015 roku. Praca w Radzie zabrała mi cały wiki czas i sporo więcej. Jest frustrująca, ciężka, męcząca. Jednocześnie jest dla mnie fascynująca, jestem w niej dobry, a biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby osób w Radzie w tym roku, a także to, że jestem jedyną osobą z Rady, która ubiega się o re-elekcję, sądzę, że to ważne, żebym ubiegał się o ostatnią kadencję: aby zapewnić ciągłość, a także nadzór oparty na doświadczeniu, bo zrozumienie tego, jak działa rada, zajmuje naprawdę dużo czasu.

O mnie: Mam doświadczenie z pełnienia ról admina, biurokraty, checkusera, stewarda, ombudsmana, przewodniczącego Funds Dissemination Committee. Na co dzień jestem profesorem tytularnym zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego, faculty associate Berkman Klein Center for Internet & Society na Harvardzie i badam współpracę online. Napisałem pierwszą etnografię Wikipedii Common Knowledge? (2014, Stanford Uni Press), polskie wydanie: "Życie wirtualnych dzikich", jak i ostatnio Collaborative Society (MIT Press) - polskie wydanie "Społeczeństwo współpracy". Możecie przeczytać w Wired czemu myślę, że Wikipedia to masowa gra fabularna ;) Jestem członkiem dwóch innych rad powierniczych/nadzorczych i mam doświadczenie z konsultingu strategicznego. Jestem feministą i wspieram prawa osób LGBTQ: doradzam Strajkowi Kobiet i przez wiele lat byłem w Komitecie Honorowym Parady Równości. Moja samoocena kompetencji jest tutaj.

Moje cele: Jeżeli zostanę wybrany, mam nadzieję kontynuować cele, z którymi zacząłem. Moje główne aspiracje na tę kadencję uwzględniają: skuteczny onboarding nowych osób w Radzie Powierniczej i nowej osoby na stanowisku CEO (którą pomagam rekrutować), dopilnowanie, że WMF wypracuje lepsze sposoby słuchania społeczności (choć sądzę, że już nastąpiła poprawa), dopilnowanie, że stworzymy narzędzia do zbierania zbiorowej informacji zwrotnej, dopilnowanie, że stowarzyszenia i organizacje Wikimedia mają jasną i ważną rolę w naszym ekosystemie i rozwijają się proporcjonalnie do Fundacji (ale także że wzrost nie jest celem samym w sobie). Moim wielkim marzeniem jest zaadresowanie problemu nękania i dezinformacji (na której się dość dobrze znam, realizuję obecnie jako kierownik trzy projekty NCN i NCBiR na ten temat, z budżetem ok. 10 mln złotych), redukcja dysproporcji w płci, a także rozwinięcie systemu edukacji i szkoleń z zarządzania i strategii w ramach naszego ruchu: marzy mi się, że za kilka lat będziemy w stanie obsadzać większość pozycji osobami ze społeczności, a także że może będziemy nawet mieć ustrukturalizowany system szkoleń i certyfikacji, która przyda się ludziom także w ich normalnej pracy - bo naszym wolontariuszom i wolontariuszkom także się coś należy. Wreszcie, chciałbym, aby Fundacja i nasz ruch zaczęły patrzeć bardziej na zewnątrz i adresowały nadchodzące wyzwania technologiczne (jak choćby rewolucja AR).

Top 3 od strony Zarządu 1. dokończenie reform governance (praktyk zarządczych) i onboardingu (wdrożenia CEO i nowych osób w Radzie),

2. zajęcie się dezinformacją i innymi wyzwaniami technicznymi,

3. scementowanie struktur i finansowania ruchu, z uwzględnieniem Globalnego Południa.

Top 3 Strategii Ruchu 1. rozwój liderek i liderów (zwłaszcza w rzadziej reprezentowanych regionach),

2. słuchanie szerszej publiczności i mniej słyszanych i zagłuszanych głosów,

3. Poprawa zarządzania (governance) i współpracy między fundacją a organizacjami naszego ruchu (i jaśniejszy podział odpowiedzialności).

weryfikacja przeprowadzona weryfikacja
Uprawnienie: zatwierdzono
zatwierdzono przez: Matanya (talk) 20:15, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Identyfikacja: zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 22:46, 28 June 2021 (UTC)[reply]
Trustee Evaluation Form
Trustee Evaluation Form
Years of Experience
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia experience. The candidate is a dedicated contributor to the Wikimedia movement. Eligible contributions include: contributions to the Wikimedia projects, membership in a Wikimedia organization or affiliate, activities as a Wikimedia movement organizer, or participation with a Wikimedia movement ally organization.

10+ lat: Jestem Wikimedystą od 2007. Pełniłem m.in. funkcje admina, biurokraty, checkusera, ombudsmana, stewarda, przewodniczącego FDC (przez 3 kadencje).

Board experience. The candidate has served on the board of trustees/directors or other similar governing body of a nationally- or globally-focused organization (non-profit, for-profit, or governmental).

10+ lat: Jestem w Radzie WMF od 2015. Jestem też członkiem rady nadzorczej i wiceprzewodniczącym w Escola S.A., spółce akcyjnej w Polsce (lidera aplikacji mobilnych). Jestem też od 2011 członkiem rady Centrum Nauki Kopernik (1 milion odwiedzających rocznie).

Executive experience. The candidate has worked at an executive level for an organization, department, or project of comparable (or greater) size, complexity, and scope to the Wikimedia Foundation.

Nie mam doświadczenia kierowniczego na tym szczeblu. Jednakże mam doświadczenie kierownicze. Obecnie kieruję zespołem 20 osób i samodzielnie decyduję o budżecie badawczym ok. 10 mln złotych. Stworzyłem, rozwinąłem i sprzedałem ling.pl (największy słownik internetowy w Polsce, z 15 milionami odsłon miesięcznie w szczycie). Współstworzyłem InstaLing, platformę edukacyjną używaną aktualnie przez ponad 220 tysięcy uczniów tygodniowo; aktualnie kieruję tam zespołem ok. 15 osób. W latach 1998-2004 byłem przewodniczącym Collegium Invisibile (organizacji z Soros Network, z rocznym budżetem ok. 65 tys. dolarów).

Subject matter expertise. The candidate has worked or significantly volunteered in an area relevant to the work of the Foundation and the Board. Such areas will be determined on an annual basis and may include areas such as Global movement building and community organization, enterprise-level platform technology and/or product development, public policy and the law, knowledge sector (e.g., academia/GLAM/education), human rights and social justice, open Internet/free and open source software, organizational strategy and management, finance and financial oversight, non-profit fundraising, human resources, board governance.

10+ lat: Zawodowo konsultuję w kwestiach strategii, pełnię też aktualnie rolę chief community strategist w Foap, startupie z 3 milionami użytkowników/czek, który stara się sprawiedliwiej dzielić wynagrodzeniami za materiały wizualne z artystami/kami. Jako profesor zarządzania pracowałem dłużej na najlepszych uczelniach, w tym Cornell University, Berkeley, MIT, Harvardzie (na tym ostatnim jestem obecnie faculty associate w Berkman-Klein Center for Internet and Society). Doradzam Strajkowi Kobiet i wiele lat byłem w Komitecie Honorowym Parady Równości.

Diversity: Background The candidate belongs or belonged to a group that has faced historical discrimination and underrepresentation in structures of power (related to, for example, gender, race, ethnicity, disability, LGBTQ+ identity, social class, economic status, or caste).

Częściowo: jestem białym, heteroseksualnym CIS mężczyzną, co samo z siebie umieszcza mnie w skali globalnej w uprzywilejowanej grupie bez wątpienia. Jednakże przez wiele lat żyłem za 20 USD miesięcznie, nie mogłem podróżować (wciąż pamiętam pierwszy raz, jak poleciałem samolotem do zachodniego kraju, będąc już osobą dorosłą... Zapachy, kolory - przyprawiły mnie o szok kulturowy :) ). Dopiero sporo po trzydziestce przestałem traktować wszystkie osoby z Zachodu z automatu jako mądrzejsze i lepiej wykształcone. Pochodzę też z regionu, który historycznie jest rzadziej reprezentowany w strukturach władzy.

Diversity: Geography The candidate would contribute to the overall geographic diversity of the Board of Trustees, based on the geographic regions where they have lived.

Tak: Mieszkam w Polsce, żyłem też przez ponad 2 lata w USA i w Danii.

Diversity: Language The candidate is a native speaker of a language other than English.

Tak: Polski

Diversity: Political system experience The candidate has substantial experience living in and/or working to share knowledge in a non-democratic, state-censoring, or repressive context.

Tak: Dorastałem w komunistycznej Polsce. Musiałem się stale pilnować co mówię, żeby moi rodzice nie poszli siedzieć, wiem też na czym polega faktyczna cenzura (jestem też niezły w wykrywaniu nowomowy, zarówno w korporacyjnym wolapiku, jak i rządowej propagandzie). To przygnębiające, ale mój kraj obecnie ponownie pod pewnymi względami nabiera cech autorytarnych.