Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Dariusz Jemielniak/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Dariusz Jemielniak and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.

Dariusz Jemielniak

Dariusz Jemielniak (pundit)

pundit (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Dariusz Jemielniak
Candidate video statement
 • Kişisel:
  • İsim: Dariusz Jemielniak
  • Konum: Varşova, Polonya / Cambridge MA US
  • Diller: pl-N, en-4, de-1, ru-1
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2007
  • Etkin Vikiler: plwiki, enwiki, Commons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) 2015'ten beri WMF Heyetinde görev alıyorum. Heyet çalışmaları bütün viki zamanımı daha fazlasını aldı. Moral bozucu, zor ve çetindi. Yine de bunu büyüleyici buluyorum, bunda iyi olduğuma inanıyorum ve bu yılki hızlı Yönetim Kurulu genişlemesinin yanı sıra yeniden seçilmek için aday olan tek mütevelli olduğum gerçeği göz önüne alındığında, bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Kurulların çalışma şeklini anlamak gerçekten zaman aldığından, süreklilik sağlamak ve ayrıca deneyimle gözetim sağlamak için son dönemim için aday oluyorum.

Hakkımda: Hizmetli, bürokrat, denetçi, kahya, ombudsman ve Fon Dağıtım Komitesi başkanı olarak görev yaptım. Esas işim, yönetim profesörü (tam), Harvard Berkman Klein Center for Internet & Society'de öğretim görevlisi, ayrıca çevrimiçi işbirliği üzerine eğitim alıyorum. Vikipedi'nin ilk etnografya yazısı olan Common Knowledge? (2014, Stanford Uni Press) kitabını (son dönemde yazdığım Collaborative Society (MIT Press) gibi - Wired bölümünde neden Wikipedia'nın devasa bir RPG olduğunu düşündüğümü okuyabilirsiniz. ;)) yazdım. Ayrıca iki farklı heyette görev alıyorum ve stratejik danışmanlık tecrübem var. Feministim ve LGBTQ hakları savunucusuyum: Women's Strike danışmanıyım ve Polonya Onur Yürüyüşünde yıllarca şeref komitesinde yer aldım. Mütevellilik öz değerlendirme formu burada mevcuttur.

Hedeflerim hakkında: Yeniden seçilirsem belirlediğim hedeflere devam etmeyi umuyorum. Bu dönem için büyük umutlarım: yeni mütevellilerin ve CEO'nun (kendisine yardımcı olabilmeyi umuyorum) başarılı bir şekilde görevine alıştırılması, WMF'nin toplulukları dinleme hususunda daha iyi prosedürler geliştirdiğinden emin olmak (halihazırda çok geliştiğini düşünmeme rağmen), kümelenen topluluk geri bildirimleri için araçlar geliştirebilmeyi sağlamak, iştiraklerin ekosistem içerisinde açık ve önemli bir göreve sahip olmasını ve Vakfın büyümesine paralel olarak büyümesini sağlamak (ayrıca büyümenin kendi içinde hedef olmadığından emin olmak). Büyük hayallerim, taciz ve bilgi çarpıtma (uzmanı olduğum bir alan, 2.5 milyon ABD dolarına yakın bir bütçeyle yürütülen üç araştırma çalışmasını yürütüyorum) ile mücadele etmek, hareketimiz dahilindeki liderliği ve strateji alıştırmalarını geliştirerek, bölgesel ve cinsel uçurumları azaltmak - idealist umudum, birkaç yıl içinde çoğu organizasyonel liderlik pozisyonu için dahili kapasite oluşturacağız ve ve belki de gönüllerimize geri verilmesi hak edildiğinden, insanların asıl işlerinde de kullanabileceği, sertifika ile yapılandırılmış bir programımız bile olabilir. Son olarak umuyorum ki, hem Vakıf hem de hareketimiz daha da dışa doğru bakmaya başlayabilecek ve yaklaşan teknolojik rekabetler (AR devrimi gibi) için hazır olabilecek.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. denetim reformu ve işe alıştırmayı tamamlamak,

2. bilgi çarpıtımı ve diğer yeni teknolojik rekabetlerle mücadele etmek,

3. Küresel Güney dahil, hareket yönetimini ve finansesini güçlendirmek.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. liderlik gelişimi (özellikle daha az temsil edilen bölgelerde),

2. daha geniş katılımcıları ve daha az duyulan ve bastırılan sesleri duymak,

3. Vakıf ile iştirakler arasındaki denetim ve işbirliğini geliştirmek (ve sorumlulukların daha açık bir ayrımını sağlamak).

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:15, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 22:46, 28 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

+10 yıl: 2007'den beri bir Wikimedian'ım. Hizmetli, bürokrat, denetçi, ombudsman, kahya ve FDC başkanı (üç dönem) görevlerinde bulundum.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

+10 yıl: WMF Heyetinde 2015'ten beri görev yapıyorum. Polonya'da halka arz edilen Escola S.A. şirketinde (lider mobil uygulama geliştirme şirketlerinden) mütevelli ve başkan yardımcısıyım. Ayrıca 2011'den beri Copernicus Science Center (yıllık bir milyon ziyaretçisiyle) heyetinde görev alıyorum.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Bu ölçekte yönetim deneyimine sahip olmasam da yine de yönetimin deneyimine sahibim. Şu anda 20 kişilik bir üniversite bölümünü yönetiyorum ve yalnızca ~2,5 milyon USD'lik bir araştırma bütçesine karar veriyorum. ling.pl (aylık 15 milyon görüntüleme alan, Polonya'nın en geniş çevrimiçi sözlüğü) sitesini kurdum, geliştirdim ve ardından sattım. Şu anda haftada 220 binden fazla öğrenci tarafından kullanılan ve 15 kişilik bir ekibe liderlik ettiğim bir eğitim platformu olan InstaLing'i kurdum. 1998-2004 Yıllık bütçesi yaklaşık 65 bin USD olan bir STK'nın (Soros Ağı'ndan Collegium Invisibile) ED'siydim.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

+10 yıl: Strateji konusunda profesyonel danışmanlık yapıyorum ve şu anda içerik oluşturucuların telif ücretlerinden daha adil bir pay almasını sağlamayı amaçlayan 3 milyon kullanıcılı bir girişim olan Foap'ta baş topluluk stratejistiyim. Yönetim profesörü olarak, Cornell Üniversitesi, Berkeley, MIT ve Harvard (ki şu anda da Berkman-Klein Center for Internet and Society'de öğretim görevlisiyim) önemli okullarda uzun süreli görevler üstlendim. Şiddetli üreme yasalarının sınırlamalarıyla mücadele eden (AB'de en katı) Polonyalı bir hareket olan Women's Strike'ta danışmanlık yapıyorum. Ayrıca uzun yıllar Polonya Onur Yürüyüşü'nün onursal komitesinde görev yaptım.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Kısmen: Ben beyaz bir BDT'yim, heteroseksüelim, bu beni şimdiden dünya çapında oldukça ayrıcalıklı bir gruba yerleştiriyor. Ancak, uzun yıllar ayda yaklaşık 20 Dolar'a yaşadım, seyahat edemedim (bir yetişkin olarak ilk kez uçakla uçtuğumu ve bir Batı ülkesine gittiğimi hala hatırlıyorum... Kokular, renkler - beni şok etti :) Tüm Batılılara varsayılan olarak daha akıllı ve daha iyi eğitimli muamelesi yapmayı 30 yaşıma kadar bırakamadım...) ve tarihsel olarak iktidar yapılarında nadiren temsil edilen bir bölgeden geliyorum.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet: Evim Polonya, ayrıca iki yıldan uzun bir süre boyunca ABD'de ve Danimarka'da yaşadım.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet (Lehçe)

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Evet: Komünist Polonya'da büyüdüm. Ailemi hapse atmamak için söylediklerime hep dikkat etmek zorunda kaldım ve gerçek sansürün ne olduğunu biliyorum (ayrıca, ister kurumsal PR ister devlet propagandası olsun, ikili konuşmaları okumakta oldukça iyiyim). Üzücü bir şekilde, ülkem bugünlerde yeniden otoriter bir rejime kayıyor.