Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2 and the translation is 100% complete.
Zmienione daty
Cykl 1 (generowanie) Nadawanie sensu Cykl 2 (debata) Finalne nadawanie sensu Cykl 3
(Włączenie Nowych Głosów i
wstępna wersja kierunku strategicznego)
Publikacja i finalizacja Poparcie Faza 2
14 marca - 18 kwietnia 18 kwietnia - 5 maja 11 maja - 12 czerwca 12 czerwca - 30 czerwca Lipiec Sierpień i wrzesień Październik Koniec 2017–2018

Krok 1: Przejrzyj wszystkie 5 tematów

Zdrowe, otwarte społeczności

Do 2030 r. kultura wolontariuszy Wikimedia będzie sprawiała radość, dawała satysfakcję i będzie otwarta zarówno dla obecnych jak i nowych współtwórców. Będziemy witali nowych wolontariuszy w naszym ruchu i wspierali ich, aby nabrali własnego, pozytywnego doświadczenia i trwale zaangażowali się w projekty. Ludzie z każdego środowiska będą czuli się włączeni w sieć grup i organizacji tworzących głębokie relacje. W rezultacie nasz ruch wzrośnie zarówno pod względem rozmiarów, jak i natury, ponieważ projekty rozwijają się dzięki naszej trosce.

Czasy rzeczywistości rozszerzonej (Rozwój technologiczny)

Do 2030 r. Ruch Wikimedia będzie aktywnie wykorzystywał innowacje technologiczne aby zwiększyć wydajność i czas na twórczość naszych wolontariuszy. Zaczniemy wykorzystywać maszyny uczące się i lepsze projektowanie aby uczynić wiedzę łatwo dostępną i łatwą do stosowania. Na przykład, aby zwiększyć znacząco jakość i ilość treści w większej liczbie języków, wolontariusze będą mieć dostęp do lepszych narzędzi tłumaczenia maszynowego. Będziemy udostępniali i organizowali wiedzę w sposób, który poprawi jej użyteczność do nauki i współtworzenia, poza to co może dać przeglądarka, apki i encyklopedia.

Ruch prawdziwie globalny

Do 2030 staniemy się ruchem prawdziwie globalnym. W szczególności, skierujemy naszą uwagę na te regiony, których dotąd nie obsługiwaliśmy dobrze: Azja, Afryka, Środkowy Wschód, Ameryka Łacińska. Będziemy pracować w tych częściach świata ze społecznościami czytelników, współtwórców i partnerami. Będziemy budować miejsce dla nowych form tworzenia, odpowiednich dla tych regionów. Będziemy budować świadomość siły wolnej wiedzy i przełamywać bariery w dostępie do niej. Będziemy budować produkty odpowiednie dla potrzeb tych nowych członków naszego ruchu.

Najbardziej szanowane źródło wiedzy

Będziemy tworzyć bardziej dokładną i weryfikowalną treść. Do 2030 projekty Wikimedia będą uznawane za wysokiej jakości, neutralne i wiarygodne źródło wiedzy. Będziemy zwiększać głębię dostępnej wiedzy i utrzymywali nasze standardy weryfikowalności i neutralności. Zaprosimy ekspertów. Pomożemy ludziom zrozumieć w jaki sposób osiągamy te wartości. Będziemy udostępniać ludziom najistotniejsze informacje, tam i wtedy gdzie ich najbardziej potrzebują.

Włączanie się w ekosystem wiedzy (Uczestniczenie w systemie edukacji)

Zbudujemy relacje z wieloma różnymi organizacjami zajmującymi się wolną wiedzą. Społeczności Wikimedia będą pracować z nowymi sojusznikami. Nasze treści i technologie staną się centralną częścią systemu formalnej i nieformalnej edukacji na całym świecie. Staniemy się partnerem najważniejszych instytucji edukacyjnych, artystycznych, rozrywkowych, społeczeństwa obywatelskiego, nauki i technologii. Wspólnie zaprosimy nowe generacje ludzi, którzy będą się uczyć, tworzyć i dbać o rozwój biblioteki wolnej wiedzy dla wszystkich.

Krok 2: Zdecyduj, które tematy są najważniejsze dla Ciebie w ramach dyskusji

Uznajemy, że nie masz czasu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania; Aby pomóc Ci wybrać na czym warto się skoncentrować, wymieniono poniżej trzy typy pytań. Najważniejsze aby odpowiedzieć na podstawowe pytania podczas tego cyklu dyskusji.

Twój wkład może być czymś prostym, takim jak przekazanie jak Twoja praca się zmieni jeśli pójdziemy w określonym kierunku - co możesz przestać lub zacząć robić. Twój wkład może być również czymś prowokującym do myślenia, takim jak kwestionowanie ważności danego tematu.

Na pewno masz coś ważnego do dodania i zachęcamy Cię do włączenia się.

Krok 3: Wybierz, o czym chcesz dyskutować

  1. Na Meta-wiki: Kliknij na temat powyżej aby przejść do odpowiedniej strony / strony dyskusyjnej

Krok 4: Tylko grupy zorganizowane

  1. Podsumuj główne punkty dyskusji z podziałem na tematy i numery pytań
  2. Utwórz stronę źródłową dzięki czemu Twoje podsumowanie będzie uwzględnione.