Jump to content

Месец на украинската културна дипломатија 2024

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2024 and the translation is 100% complete.

Месец на украинската културна дипломатија 2024  

[Друштвени медиуми: #UCDMonth] • [Врска: ucdm.wikimedia.org.ua]    Добре дојдовте на уредувачкиот натпревар за подобрување на опфатеноста на украинската култура на Википедија!
  • Што: Ова е уредувачки натпревар кој има за цел да создаде и подобри статии за украинската култура и народ на што повеќе јазични изданија на Википедија. Приредувачките нудат список на предложени статии. Најактивните учесници ќе бидат наградени.
  • Koga: Натпрецарот се одржува од 00:01, 1 март 2024 (UTC) до 23:59, 31 март 2024 (UTC).
  • Како: Натпреварот 4 чекори: Изберете статии → Добијте бодови за работата → Настојувајте да соберете што повеќе бодови → Освојте награда за вашиот придонес!
  • Кој: Секој википедијанец со сметка на било кое вики има право на учество. За да учествувате ќе треба да се пријавите на списокот на учесници.
  • Зошто: Со овој натпревар се трудиме да ги подобриме статиите за културните појави од значење за украинскиот народ и да обезбедиме квалитетни информации на Википедија. Натпреварот го приредува Викимедија Украина во соработка со Украинскиот институт и Министерството за надворешни работи на Украина.