Rada Powiernicza Wikimedia Foundation/Przegląd najważniejszych informacji

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Board of Trustees/Overview and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia Foundation
Rada Powiernicza


Idea or report icon (the Noun Project 2384902).svg
Wikimedia Community Logo.svg

Czy wiesz, że kiedy czytasz swój ulubiony artykuł na Wikipedii, tysiące ludzi pracuje nad udostępnieniem bezpłatnej wiedzy?

Istnieje niesamowita społeczność ludzi na całym świecie, która tworzy projekty, takie jak Wikipedia, Wikidane, Wikiźródła itp.

Wikimedia Foundation pomaga im w tej pracy. Dbają o infrastrukturę techniczną, wyzwania prawne oraz problemy związane z rozwojem ruchu.

Wikimedia Foundation logo - vertical.svg

Wikimedia Foundation ma Radę Powierniczą, która nadzoruje działania Wikimedia Foundation. Jej członkowie są wybierani po części przez społeczność, a po części bezpośrednio przez samą Radę.

W Radzie obecnie jest 16 miejsc:
8 dla członków wybranych przez społeczność i organizacje afiliowane,
7 miejsc wybranych przez pozostałych członków Rady,
1 miejsce dla Jimmiego Walesa – założyciela Wikipedii.

16 people icon.svg

Każdy członek jest wybierany na 3-letnią kadencję.


Global search icon (the Noun Project 1238421).svg
Voting icon (the Noun Project 2536419).svg

Członkowie wybierani przez Radę są wybierani w ramach globalnego procesu szukania odpowiednich osób. Dołączają do Rady, gdy zarówno ona, jak i kandydaci są usatysfakcjonowani wzajemnym dopasowaniem.

Społeczność Wikimedia ma możliwość głosowania na członków Rady z ramienia społeczności. Jest to okazja do poprawy reprezentacji, różnorodności i kompetencji Rady jako zespołu.


Członkowie Rady poświęcają na swoją pracę około 150 godzin rocznie. Zasiadają w co najmniej jednej z komisji Rady. Te komisje obejmują: Zarządzanie, Audyt, Zasoby Ludzkie, Produkt, Projekty Specjalne i Sprawy Społeczności. Directors icon (the Noun Project 3156284).svg
Protokoły z posiedzeń, które są dostępne publicznie, będą publikowane na stronie Spotkania na Wiki WMF lub na stronach odpowiednich komisji.
Info icon (the Noun Project 2397884).svg Dowiedz się więcej o Radzie Powierniczej oraz o tym, jak możesz wziąć udział w wyborach do Rady na https://w.wiki/yY9.