Jump to content

Wikimedia Kullanıcı Grupları/Sözleşme ve Davranış Kuralları

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia user groups/Agreement and code of conduct and the translation is 100% complete.
Comment Bir Wikimedia kullanıcı grubu olmak için başvururken doldurulan, bu sözleşmenin İngilizce versiyonudur. Çeviriler bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen sözleşmenin orijinal metni üzerinde değişiklik yapmayınız.

Kullanıcı Gurubu sözleşmesi ve davranış kuralları
Wikimedia Vakfı ("biz" veya "bize") yeryüzünde insanların özgür lisans altında veya kamu malı olarak eğitim içeriği toplaması ve geliştirmesi; etkin olarak dünya çapında yayması işine adanmış bir kâr amacı gütmeyen kuruluştur.

Siz ve kullanıcı grubunuz ("siz") kullanıcı grup başvurusundaki "Kabul ediyorum" yazısına tıklayarak bu sözleşmeyi kabul etmiş olursunuz.


Marka Politikamıza uyacaksınız.

 • Marka Politikamızı okudunuz ve kabul ettiniz. Bu politika Wikimedia logolarını ne zaman serbestçe kullanabileceğinizi, ne zaman izin almanız gerektiğini açıklar.


Wikimedia Vakfı’ndan ve diğer gruplardan bağımsızsınız.

 • Bu anlaşma sizin ile ne Wikimedia Vakfı ne de herhangi başka bir Wikimedia kuruluşu arasında bir istihdam ilişkisi, acentelik veya ortaklık oluşturmaz. Siz ve kullanıcı grubunuz ile Wikimedia Vakfı’nın biribirinden bağımsız olduklarını anlıyor ve onaylıyorsunuz. Siz ve kullanıcı grubunuz hiçbir şekilde Wikimedia Vakfı adına görüş bildiremez ve hareket edemez.


Bu anlaşmaya uyduğunuz sürece bir kullanıcı gurubu olarak tanınacaksınız.

 • Bu anlaşma kullanıcı grubunuzun tanındığına dair Üyelik Komitesi'nden bildirim aldığınız tarihten itibaren bir yıl sürelidir. Sözleşme sonlandırılmadığı takdirde otomatik olarak ilave bir yıl süre ile yenilenecektir.
 • 30 gün öncesinden yazılı uyarı vermek kaydıyla bu sözleşmeyi herhangi bir zaman sonlandırabiliriz. Davranış Kurallarını ihlal etmeniz halinde Üyelik Komitesi bu sözleşmeyi derhal sonlandırabilir. Siz, Üyelik Komitesi’ne bildirim göndererek bu sözleşmeyi herhangi bir zaman sonlandırabilirsiniz.


Kullanıcı grubunuzun adı ve logosu

 • Üyelik Komitesi size onaylanmış adınızı genellikle "Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu [bölge veya konu]" şeklinde verecektir. Adınız Kullanıcı Grupları İsimlendirme yönergesine uygun olmalıdır.
 • Wikimedia Vakfı size onaylanmış adınızı bu davranış kuralları ve bu sözleşme ile tutarlı etkinliklerde kullanma izni verir. Sözleşme sonlanırsa bu izin de sonlanır.
 • Wikipedia katılımcı logosu veya Wikimedia topluluğu logosunu grubunuzu tanımlamak için serbestçe kullanabilirsiniz. Eğer (Marka Politikasında izin verilenler dışında) herhangi bir Wikimedia logosunu kullanmak isterseniz Wikimedia Vakfı marka ekibine buradan $trademarks-e-posta ile veya bu formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Davranış Kurallarımız

Davranış kurallarımıza uymalısınız:

 1. Grubunuzun amaçları ve etkinlikleri Wikimedia misyonu ve hedefleri ile tutarlı olmalı. Wikimedia yönergeleri ile uyumsuz veya diğer Wikimedia kuruluşlarını veya Wikimedia projelerini riske sokan hiçbir etkinliğe kalkışmamalısınız.
 2. Wikimedia Marka PolitikasınaGörsel Kimlik Yönergelerimiz dahil- uymalısınız.
 3. Dostça ve saygılı bir grup olmaya uğraşmalı ve grubun etkinliklerinin Wikimedia Dost Alanlar Politikasına uymasını sağlamalısınız.
 4. Her türlü iletişiminizde gönüllüler grubundan bağımsız olduğunuzu ve sizin Wikimedia Vakfı veya Wikipedia olmadığınızı açıkça ortaya koymalısınız.
 5. Şeffaf davranmalısınız -ki bu grubunuzu ve etkinliklerinizi bir Wikimedia proje wiki sayfasında tanıtmayı, Wikimedia topluluğu ve Wikimedia Vakfı’na etkinliklerinize dair yıllık bildirimler yapmayı içerir-. Bu raporu Meta-Wiki’de güncellemelisiniz.
 6. Wikimedia Vakfı’na kullanıcı grubunuzun iki temsilcisinin adını ve iletişim bilgilerini vermelisiniz. Bu temsilciler sözleşmeyi kabul etmeli. Wikimedia Vakfı’nın talebi ile temsilcilerinizi kimliklerini teyit için ek bilgi verecektir. Temsilcilerinizin adı grubu tanıtmada resmen kullanılabilir
 7. Yasadışı faaliyetlerde bulunamazsınız ve tüm mali ve gizlilik hakkına ilişkin yasa ve yönetmeliklere uymalısınız.
 8. Tüm geçerli lisans gerekliliklerini ve grubunuzu idare için gerekli diğer yasal yükümlülükleri yerine getirmelisiniz.

Diğer Şartlar

Bu sözleşme –yasalar ihtilafı ilkelerine bakılmaksızın - Kaliforniya Eyaleti, ABD yasalarına tabidir. Taraflar anlaşmazlıkları ilk önce arabuluculuk yoluyla çözmeyi deneyecektir. Eğer arabuluculuk başarısız olursa, o zaman anlaşmazlığı San Francisco County, Kaliforniya’daki bir eyalet veya federal mahkemede çözeceğiz.

Wikimedia Vakfı’nın zaman zaman bu Kullanıcı Grubu Sözleşmesi’ni yenilemesi gerekebilir. Temsilcileriniz bu sözleşmeye ilişkin değişiklikler hakkında 30 gün öncesinden e-posta bildirimi alacaktır.

Tarafların her biri bu Sözleşmeyi Yürürlüğe Girme Tarihi itibariyle imzalamıştır.


Wikimedia Vakfı


Adına: _______________________________


İsim: ____________________________ ____________________________


Ünvan: _____________________________ _____________________________


[İsim]

Kişisel olarak ve Kullanıcı grubunun bir vekili olarak

İsim: ____________________________ ____________________________


Adına: _______________________________


[İsim:]

Kişisel olarak ve Kullanıcı grubunun bir vekili olarak


Adına: _______________________________


İsim: ____________________________ ____________________________