Опитування побажань спільноти 2020

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2020 and the translation is 93% complete.
Опитування побажань спільноти 2020 завершилося.

Загалом: 72 пропозиції, 423 дописувачі, 1749 голосів на підтримку

Переглянути випадкову пропозицію

 

Усі фази опитування починаються і закінчуються о 18:00 UTC.

 • Подача, обговорення та розгляд пропозицій: 21 жовтня – 11 листопада 2019
 • Community Tech переглядає та впорядковує пропозиції (включно з часом, зарезервованим на Технічну конференцію Вікімедіа): 5 листопада – 19 листопада 2019
 • Голосування за пропозиції: 20 листопада – 2 грудня 2019
 • Публікація результатів: 6 грудня 2019

 

Привіт усім!

Ми раді поділитися оновленням щодо Опитування побажань спільноти 2020 від Команди Community Tech. Це наше п'яте щорічне опитування, і цьогоріч ми вирішили застосувати інший підхід. У минулому ми запрошували людей писати пропозиції щодо будь-яких функцій чи покращень, які вони хотіли б бачити, і Команда Community Tech працювала на десятьма, що набрали найбільшу кількість голосів. Цього року ми зосередимося лише на контентових проектах не-Вікіпедіях (тобто Вікіпідручнику, Вікісловнику, Вікіцитатах, Вікіджерелах, Віківерситеті, Віківидах, Вікімандрах та Вікіновинах) і ми працюватимемо лише над п'ятьма побажаннями, що наберуть найбільше голосів у цьому опитуванні. Це велика відмінність від звичайного процесу. Наступного року (2021) ми, вірогідно, повернемося до традиційної структури.

Тож навіщо ця зміна? Ми дотримуватися того ж формату роками — і загалом, він має багато переваг. Ми розробляємо чудові інструменти, додаємо корисні покращення і впливаємо на різноманітні спільноти. Однак за природою цього формату він тяжіє до пріоритизації найбільшого проекту, Вікіпедії. Через це обслуговувати менші проекти складніше, і багато їхніх побажань ніколи не потрапляє у список. Як команда, що працює зі спільнотою, ми прагнемо підтримувати усі проекти. Тому на 2020 рік ми хочемо пролити світло на проекти не-Вікіпедії.

Крім цього, ми приймаємо п'ять побажань. У минулі роки ми працювали над великими побажаннями (як-то глобальні налаштування або «Хто це написав»), що є прекрасними проектами. У той же час це переважно тривалі справи, що вимагають багато часу для досліджень та розробки. Якщо поглянути на список побажань 2019, то у ньому все ще є такі, що не були виконані. Тим часом ми хочемо дати місце і новим побажанням 2020. З цієї причини ми вирішили взятися за скорочений список, щоб попрацювати якнайбільше і над новими побажаннями, і тими, що залишилися з 2019-го.

 

Як команда ми витратили певний час і уклали настанови, що відповідають цьогорічному опитуванню. Ми вирішили таке (див. нижче):

 • Кожне побажання має стосуватися контентового проекту, що не є Вікіпедією і не має власної команди (тобто Вікіпідручника, Вікісловника, Вікіцитат, Вікіджерел, Віківерситету, Віківидів, Вікімандрів та Вікіновин).
 • Глобальні побажання (тобто застосовні до всіх вікі) не приймаються.
 • Побажання для Вікіпедії або такі, що застосовні лише для Вікіпедій, не приймаються.
 • Побажання для Вікіданих та Вікісховища не приймаються.
 • Команда Community Tech прийме остаточне рішення щодо того, які побажання можна здійснити, у власних межах та відповідно до настанов.

Чому без глобальних побажань: Ми витратили чимало часу на обговорення того, чи ми маємо включати глобальні побажання. З одного боку, ми цілком розуміємо жагу до глобальних бажань. З іншого боку, ми не хочемо, щоб глобальні побажання домінували у списку, нівелюючи таким чином підтримку менших проектів. Ми також обговорили можливість окремих глобальних побажань. Але зрештою вирішили, що оскільки ми приймемо лише 5 нових побажань цього року, то не хочемо обмежувати уже обмежені ресурси, доступні меншим проектам. Попри це ми й далі плануємо працювати над глобальними побажаннями з минулорічного списку (наприклад, терміном списку спостереження, назвою розділу у порівнянні версій).

Чому без Вікіданих чи Вікісховища: Ми вирішили виключити Вікідані та Вікісховище з кількох причин. По-перше, обидва проекти мають свої окремі команди або команди, що вже зробили значні покращення (наприклад, команда WMDE для Вікіданих, Команда структурованих даних для Вікісховища). Це дуже відмінна ситуація від того, що мають усі інші проекти не-Вікіпедії, які не мають власних команд та історично недоотримують підтримку від команд розробників. По-друге, Вікідані та Вікісховище тяжіють до глобальності за своєю природою — що просто фантастично, але поза межами Списку побажань 2020.

Коротше кажучи, це експеримент і ми сподіваємося багато з нього навчитися. Наступного року ми зможемо взаємодіяти з рядом спільнот, підтримати недопредставлені проекти та заохотити усіх вікімедійців (включно з нами!) подумати над тим, як ми можемо далі підтримувати менші проекти. Окрім цього, ми радо працюватимемо над глобальними побажаннями з минулорічного списку. Дякуємо вам за ваші відгуки, чекаємо з нетерпінням на ваші пропозиції у листопаді. Дякуємо!

 

Технічна команда (Community Tech) — команда Фонду Вікімедіа, що зосереджується на задоволенні потреб активних дописувачів Вікімедіа у покращених інструментах спостереження і модерування. Проєкти, над якими ми працюємо, визначаються спільнотою Вікімедіа через щорічне Опитування побажань спільноти.

Раз на рік активні дописувачі Вікімедіа можуть подавати пропозиції функцій та покращень, над якими було б добре, щоб попрацювала наша команда. Через два тижні ви можете голосувати за ідеї, у яких ви найбільше зацікавлені.

Цей процес опитування розробила Команда технічних побажань у Вікімедіа Німеччина, яка проводить опитування побажань у німецькій Вікіпедії. Процес міжнародного опитування побажань підтримує Команда Community Relations Specialists.

Це наше п'яте щорічне Опитування побажань спільноти. Див. як було виконано побажання минулого року.

 
Талісман Community Tech: собака в шапці Санти.

Фаза пропозицій — це перші два тижні опитування.

На фазі пропозицій дописувачі з кожного проекту і кожної мови можуть подавати пропозиції функцій та покращень, які вони б хотіли бачити у 2020 році. Пропозиції можна подавати будь-якою мовою. Якщо ви подаєте пропозиції не англійською, ми спробуємо перекласти її, щоб кожен міг почитати і було легше голосувати.

Пропозиції повинні бути чітко сформульованими завданнями, що принесуть пряму вигоду дописувачам Вікімедіа. Пропозиції повинні відповідати на такі запитання:

 • Яку саме проблему ви хочете вирішити?
 • Яких користувачів це зачіпає? (редактори, адміни, редактори Вікіджерел тощо)
 • Як з цією проблемою обходяться зараз?
 • Які запропоновані рішення? (якщо є якісь ідеї)

Ваша пропозиція має бути настільки конкретною, наскільки можливо, особливо там, в окресленні проблеми. Не просто кажіть, що «(функція x) є застарілою», «її треба покращити» чи «вона має багато багів»; цієї інформації недостатньо для того, щоб зрозуміти, що саме треба зробити. Добра пропозиція дає точне пояснення, в чому полягає проблема і на кого вона впливає. Це нормально, якщо Ви не маєте якоїсь конкретної пропозиції щодо рішення або якщо Ви маєте декілька варіантів можливих рішень, але не можете вирішити, який з них є найкращим.

Подання пропозиції є лише початком процесу — двотижневий етап подання пропозицій є часом, упродовж якого спільнота може спільними зусиллями сформулювати пропозицію, яка представляє ідею таким чином, що вона, найімовірніше, пройде етап голосування. Коли хтось подає пропозицію, кожен може сміливо коментувати її і допомогти її вдосконалити — ставлячи запитання і пропонуючи зміни. Дублікати пропозицій можна об'єднувати; дуже широкі пропозиції слід ділити на більш конкретні ідеї. Метою є створення найкращої можливої пропозиції для етапу голосування.

Особа, яка подає пропозицію, повинна розраховувати на власну активність в обговоренні і допомагати вносити зміни до цієї пропозиції під час її обговорення. Зважаючи на це, ми обмежуємо кількість пропозицій до трьох на особу. Якщо Ви опублікуєте більш як три пропозиції, ми попросимо Вас зменшити їх кількість до трьох. Подавайте свої найкращі ідеї!

Подібно до цього, лише зареєстровані користувачі можуть подавати пропозиції, щоб упевнитися, що вони можуть слідкувати за дискусією у списку спостереження і відповідати на запитання. Так, як і з голосуванням, ви маєте бути активним редактором принаймні в одному проекті Вікімедіа. Якщо ви не відповідаєте цьому критерію або досягли свого ліміту пропозицій, але маєте більше ідей, ви можете знайти іншого користувача, який підтримає ваші пропозиції.

Ще одна заувага: пропозиції, які закликають до вилучення або вимкнення функції, над якою працювала команда з продукції ФВМ, виходять за межі можливої сфери Community Tech, і не розглядатимуться у фазі голосування.

 

Так, ви можете подавати деякі пропозиції, що не набрали достатньо голосів підтримки у минулі роки і заслуговують на ще одну спробу.

Якщо Ви вирішите скопіювати пропозицію зі старого опитування в нове, ми очікуємо від Вас, що Ви «переймете» цю пропозицію — тобто будете брати активну участь в обговоренні цієї ідеї, і матимете бажання вносити зміни до цієї пропозиції, щоб зробити її стійкішою ідеєю, коли вона дістанеться до етапу голосування. Як було сказано вище, існує ліміт у три пропозиції на особу, і це стосується також і публікації минулорічних пропозицій.

Буде корисно додати посилання на попереднє обговорення, але будь ласка, не копіюйте минулорічних голосів та обговорення. Якщо в минулорічних обговореннях люди виклали якісь вагомі точки зору, наведіть їхні пропозиції чи застереження в новій пропозиції.

 

Після фази пропозицій ми беремо паузу для розгляду пропозицій, перш ніж почнеться фаза голосування.

Усі активні дописувачі можуть розглядати і голосувати за пропозиції, які вони хочуть підтримати. Ви можете голосувати за стільки різних пропозицій, за скільки хочете. Щоб усе було чесно, лише зареєстровані користувачі можуть голосувати, а голоси з дуже нових облікових записів будуть вилучені.

Враховуються лише голоси «за». Остаточний список побажань буде проранжовано за кількістю голосів «за», від найбільшої. Якщо ви є автором пропозиції, ваш голос підтримки автоматично враховується для вашої пропозиції.

Тим не менш, живе обговорення під час етапу голосування вітається, і якщо Ви хочете розмістити голос «за» чи «проти» з коментарем, можете сміливо це зробити. Ці обговорення можуть допомогти людям прийняти рішення щодо того, чи хочуть вони проголосувати за певні пропозиції. Такі обговорення також накопичують корисні відгуки, які допоможуть спрямувати роботу, яка виконуватиметься упродовж року.

Прийнятним є розумний обсяг агітації. Ви маєте можливість поширити свою ідею серед стількох людей, до скількох Ви зможете достукатись. Не соромтесь звертатись до інших людей у своєму проекті, вікіпроекті, чи групі користувачів. Звісно, це не може включати ляльководства чи чіпляння до користувачів, щоб вони проголосували чи змінили свій голос. Але проведена з добрими намірами кампанія для отримання більшої кількості голосів є цілком прийнятною.

 

Кожна пропозиція повинна відповідати таким критеріям:

 • Пропозиція повинна бути про технічну зміну, а не політичну чи соціальну
 • Пропозиція повинна бути про проблему, а не обов'язково вимагати конкретного вирішення
 • Пропозиція повинна бути добре визначеною проблемою, а не сумішшю та поєднанням різних непов'язаних проблем
 • Пропозиція ще відсутня в дорожній карті іншої команди чи не відхилялася іншими командами в минулому
 • Пропозиція не відхилялася Community Tech у минулому
 • Пропозиція повинна бути у масштабі команди

Команда Community Tech може відхилити пропозиції, які не відповідають цим критеріям.

 

Ранжування голосів «за» створює пріоритетне нагромадження побажань, і команда Community Tech є відповідальною за оцінювання і виконання популярних побажань. Щоб зробити це, Community Tech вивчає побажання, що набрали найбільше підтримки, і розглядає технічні та соціальні фактори ризику, а також фактори ризику, пов'язані з правилами в різних спільнотах.Голоси «проти» й «утримуюсь» дуже допомагають із визначенням потенційних негативних сторін висловлених ідей. У випадку контроверсійних побажань Community Tech збалансовує голосування більш консенсусно-орієнтованим оглядом.

Наприклад, це працювало в опитуванні 2015 року: побажання «додати список спостереження користувачів» набрало багато голосів «за», але також і деякі щирі голоси «проти». Community Tech вислухали всі сторони, і прийняли рішення щодо того, чи старатися втілити проект, чи ні.

 

The 2020 Community Wishlist Survey is now complete! We want to thank everyone for their participation in this year’s survey. It was a very civil and smooth process, and we appreciate all of the help that we received. Now, we’re delighted to announce the top 5 wishes from the survey:

 1. Improve export of electronic books (Wikisource)
 2. New OCR tool (Wikisource)
 3. Migrate Wikisource specific edit tools from gadgets to Wikisource extension (Wikisource)
 4. Inter-language link support via Wikidata (Wikisource)
 5. Insert attestation using Wikisource as a corpus (Wiktionary)

Here’s what comes next: We’ll begin analyzing these five wishes after the new year. During our analysis, we’ll consider various factors, including possible dependencies and risks. Once we’ve completed this analysis, we’ll determine which wish to address first. We’ll create a project page on Meta-Wiki for that wish, which will outline the project vision. We’ll also ping all the wish voters, so everyone can share their suggestions and questions on the Talk page. From that point, updates will be found on the project page. The first project page should be launched in the next few months (no set date yet), but you can visit the Community Tech page for updates in the meantime.

As a team, our goal is to address every top wish in the Community Wishlist Survey. This means that we analyze each wish and determine if it’s workable (i.e., within scope, no major conflicts with other teams, etc). In many cases, the wish is workable. We then continue with the research and planning, followed by development, testing, and deployment. However, we sometimes identify significant issues or risks associated with a wish. In such cases, we investigate alternatives and ways to mitigate the risks. As a last resort, we sometimes decline certain wishes, but only after we rule out other options. Above all, we make sure to address each wish and share our findings with the community.

As this year draws to a close, we want to thank you, again, for participating in the survey! It was a fantastic experience for the team (and we hope for you too!). After the new year, we’ll begin reaching out with plenty of questions, ideas, and updates. We’re excited to begin the work to improve Wikisource and Wiktionary. Until then, we wish you a happy new year, and we look forward to collaborating with all of you!