Jump to content

Fundraising 2009/appeal/sk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Prosba od zakladateľa Wikipédie Jimmyho Walesa

[edit]

Dnes vás prosím, aby ste podporili Wikipédiu finančným príspevkom.

V roku 2001 som založil Wikipédiu. Za posledných osem rokov ma ohromilo a zároveň vo mne vzbudilo veľkú pokoru vidieť stovky tisíc dobrovoľníkov, ktorí sa ku mne pri budovaní najväčších encyklopédia v ľudskej histórii pripojili.

Wikipédia nie je komerčný projekt. Je komunitným dielom, je úplne písaná a podporovaná ľuďmi ako ste Vy. Každý mesiac používa Wikipédiu viac ako 340 miliónov ľudí, takmer tretina ľudí používajúcich internet. Vy ste časťou našej komunity.

Verím v nás. Verím, že Wikipédia sa bude naďalej zlepšovať. Taká je celá táto myšlienka. Jeden človek príde a niečo napíše, iný jeho text trochu vylepší, výsledky našej práce sa tak postupom času neustále zlepšujú. Ak Vám to pripadá dnes znamenité, predstavte si čo môžeme spoločne dokázať za 5, 10, 20 rokov.

Zmyslom Wikipédie je sila ľudí ako my konať mimoriadne veci. Ľudia ako my píšu Wikipédiu, slovo za slovom, odsek za odsekom. Ľudia ako my ju financujú. Je dôkazom nášho kolektívneho potenciálu zmeniť svet.

Potrebujeme chrániť miesto, kde táto dôležitá práca prebieha. Potrebujeme chrániť Wikipédiu. Chceme ju prevádzkovať slobodnú, bez poplatkov a bez reklám. Chceme ju udržať otvorenú tak, aby ste mohli informácie z Wikipédie používať akýmkoľvek spôsobom, ktorý považujete za vhodný. Chceme udržať jej rast - šíriť vedomosti v nej obsiahnuté a prijímať akúkoľvek snahu o spoluprácu.

Wikimedia Foundation je nezisková organizácia, ktorú som založil v roku 2003 za účelom riadenia, rozvoja, podpory a ochrany Wikipédie. Za desať miliónov amerických dolárov ročne s menej ako 35 zamestnancami zabezpečuje prevádzku piateho najčítanejšieho webu na celom svete. Prosím Vás o Vašu pomoc tak, aby sme mohli pokračovať v práci.

Predstavte si svet, v ktorom má každý človek na tejto planéte voľný prístup k všetkým ľudským znalostiam. To je myšlienka, ktorá nás vedie. S Vašou pomocou sa k nemu dostaneme.

Ďakujem, že používate Wikipédiu. Ste súčasťou tohto diania. Prosíme, podporte nás ešte dnes.

Jimmy Wales

Zakladateľ Wikipédie