Jump to content

Fundraising 2009/appeal/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales'ten bir rica[edit]

Bugün sizden, Vikipedi'yi bir bağışla desteklemenizi rica ediyorum.

Vikipedi'yi 2001'de başlattım ve geçen sekiz senede, insanlık tarihinin en büyük ansiklopedisini oluşturmak için yüz binlerce gönüllünün bana katılmış olması karşısında hayrete düşüyorum.

Vikipedi ticari bir web sitesi değildir. Tamamen sizin gibi insanlar tarafından yazılan ve finanse edilen bir topluluk yaratımıdır. Vikipedi'yi her ay 340 milyondan fazla kişi kullanıyor - ki bu, İnternet'e bağlı dünya nüfusunun neredeyse üçte biri eder. Siz de bu topluluğumuzun bir üyesisiniz.

Bize inanıyorum. Vikipedi'nin gittikçe daha iyi olduğuna inanıyorum. Zaten bütün mesele de bu. Bir kişi bir şey yazar, birileri onu biraz daha geliştirir, böylece zaman içinde yazılan şey gelişmeye devam eder. Bunu bugün kullanışlı buluyorsanız, bir de 5, 10 ya da 20 sene sonra beraberce erişebileceğimiz noktayı düşünün.

Vikipedi, bizim gibi insanların sıradışı şeyler yapabilme gücünü göstermektedir. Vikipedi'yi kelime kelime yazanlar, bizim gibi insanlar. Onu finanse edenler de bizim gibi insanlar. Bu, bizim dünyayı değiştirme potansiyelimizin kanıtıdır.

Bu önemli işin gerçekleştirildiği alanı korumak zorundayız. Vikipedi'yi korumak zorundayız. Onu ücretsiz ve reklamsız tutmak istiyoruz. Onu açık tutmak istiyoruz – Vikipedi'deki bilgileri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Büyümeye devam etmesini sağlamak istiyoruz – bilgiyi her yere yayarak ve herkesin katılımını sağlayarak.

Vikipedi'yi işletmek, büyütmek, geliştirmek ve korumak amacıyla 2003'te kurduğum Wikimedia Vakfı, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Yıllık on milyon ABD doları tutarında bütçesi ve 35'ten az çalışanıyla, tüm dünyada en çok okunan beşinci web sitesini işletmektedir. İşimizi devam ettirebilmek için desteğinizi rica ediyorum.

Öyle bir dünya hayal edin ki, gezegen üzerindeki her bir kişi, insanlığın tüm bilgi birikimine özgürce ulaşabilsin Bizim amacımız budur. Ve yardımlarınızla, bu amaca ulaşacağız.

Vikipedi'yi kullandığınız için teşekkür ederiz. Siz de bu öykünün bir parçasısınız: lütfen bugün bağışta bulunun.

Jimmy Wales

Kurucu, Vikipedi