Jump to content

Žádné otevřené proxy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page No open proxies and the translation is 96% complete.
Zkratka:
NOP
WM:NOP
Tato stránka poskytuje informace o blokování otevřených proxy na Meta a všech ostatních projektech Wikimedia. Projekty mohou mít lokální pravidla, která toto globální pravidlo rozšiřují. Toto pravidlo bylo diskutováno v únoru 2004, jeho stránka byla založena v březnu 2006.

Pravidla

Otevřené nebo anonymizační proxy mohou být kdykoliv blokovány na jakkoliv dlouhou dobu. I když to může mít vliv na legitimní uživatele, nejsou zamýšlené cíle a mohou volně používat proxy servery, dokud ty nejsou blokovány. Na druhé straně jsou úpravy skrze Tor automaticky znemožněny. Číst Meta přes otevřenou nebo anonymní proxy je možné bez omezení.

Nestatické IP adresy nebo hostitelé, kteří jinak nejsou stálými proxy servery, by měli být obvykle blokováni po kratší dobu, protože je pravděpodobné, že IP adresa bude nakonec přenesena nebo dynamicky přidělena, případně že otevřený proxy server bude uzavřen. Po uzavření by měla být IP adresa odblokována.

Výjimky

Editoři mohou mít povoleny úpravy prostřednictvím otevřeného proxy serveru s příznakem IP block exempt. Toto oprávnění udělují na lokálních projektech administrátoři a globálně stevardi.

Je však známo, že mnoho uživatelů přistupuje přes otevřený proxy server nevědomky kvůli výchozímu nastavení svého prohlížeče. Než požádáte o výjimku z blokování IP (což může trvat dlouho a není zaručeno, že vám bude udělena), měli byste zkontrolovat předvolby internetového připojení ve svém prohlížeči a změnit je na přístup bez proxy serveru.

Globální výjimky a odvolání

Pokud byla vaše IP adresa zablokována na všech wiki.[1] a domníváte se, že k tomu došlo omylem, nebo pokud potřebujete Tor/proxy servery používat z oprávněných důvodů a nemůžete,[2] můžete kontaktovat stevardy. Ti mohou globální blokaci odstranit nebo vašemu účtu udělit výjimku.

 • Doporučený způsob je použít Systém žádosti o odblokování.
 • Případně můžete soukromě poslat e-mail na stewards(_AT_)wikimedia.org (přímý kontaktní formulář). Můžete použít libovolný jazyk, uděláme, co bude v našich silách. Uveďte:
  1. IP adresu uvedenou v chybové zprávě, kterou jste obdrželi,[1][2]
  2. uživatelské jméno, které používáte nebo chcete používat, a
  3. důvody, proč si myslíte, že globální blok byl chybný, nebo proč potřebujete použít Tor.
 • * Je také možné použít stránku Meta-Wiki request, pokud jste schopni ji upravovat a nevadí vám sdílení vaší IP adresy (pro globální blokace) nebo vaše důvody pro touhu po soukromí (pro použití Toru). Globální bloky se na Meta-Wiki nevztahují.

Pokud je vaše IP adresa otevřeným proxy serverem, nebude odblokována. Je pravděpodobnější, že výjimka bude udělena, pokud poskytnete dobré důvody, proč si myslíte, že ji nezneužijete; zřejmými případy jsou například uživatelé zablokovaní čínským velkým firewallem a účty s významnými příspěvky z minulosti.

Pokud je vám udělena výjimka pro Tor a vy ještě nemáte účet, správce vám ho také vytvoří a na vaši e-mailovou adresu obdržíte dočasné heslo.

Prosím, neumisťujte na diskusní stránku svého uživatele žádost o lokální odblokování, jsou vyhrazeny pro lokální bloky. Místní správci nemohou odstraňovat globální bloky a budou pouze opakovat obecné pokyny.

Lokální výjimky

Pokud máte zájem upravovat pouze jednu nebo několik málo wiki, můžete požádat o místní výjimku. Projekty se zásadami povolujícími výjimky jsou uvedeny jako příklady zde:

Pokud jde o jiné projekty, podívejte se na jejich pravidla nebo se obraťte na místního správce.

Zdůvodnění

Proxy services change a contributor's internet connection, so that instead of connecting to Wikimedia projects directly, the connection is rerouted through services of the proxy provider.

Přestože Meta vyzývá všechny na světě, aby přispívali, jsou taková zastoupení často zneužívána. Protože MediaWiki (software wiki) závisí na IP adresách, aby správce mohl zasáhnout proti zneužití, otevřené proxy servery umožňují uživatelům zcela obejít správce. Použití skriptů nebo botů umožňuje zlomyslným uživatelům rychle střídat IP adresy a způsobovat neustálé narušení, které nemohou bezmocní správci zastavit. Na projektech Wikimedia došlo k několika takovým útokům, které způsobily silné narušení a zaměstnaly administrátory, kteří by se jinak zabývali jinými starostmi.

Je známo, že tato politika působí potíže některým editorům, kteří musí používat otevřené proxy servery, aby se vyhnuli cenzuře v místě svého bydliště; známým příkladem je vláda Čínské lidové republiky, která se sporadicky pokouší zabránit lidem v Číně ve čtení nebo úpravách Wikipedie.

Poznámky

 1. a b Je zobrazena chybová zpráva tohoto typu:

  Your IP address has been blocked on all wikis.

  The block was made by $1 ($2). The reason given is $3.

  • Start of block: $4
  • Expiry of block: $5

  Your current IP address is $6. Please include all above details in any queries you make.

  If you believe you were blocked by mistake, you can find additional information and instructions in the No open proxies global policy. Otherwise, to discuss the block please post a request for review on Meta-Wiki.

 2. a b Je zobrazena chybová zpráva tohoto typu:

  Your IP address, $1, has been automatically identified as a Tor exit node. Editing through Tor is blocked to prevent abuse. For additional information and instructions to legitimate users, see the no open proxies global policy.

Viz též