איסור שרתים מתווכים פתוחים

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page No open proxies and the translation is 98% complete.
קיצור דרך:
NOP
WM:NOP
הדף הזה מספק מידע על חסימת שרתים מתווכים (פרוקסי) פתוחים באתר Meta ובכל שאר המיזמים של ויקימדיה. למיזמים עשויה להיות מדיניות מקומית שהולכת מעבר למדיניות הגלובלית הזאת. זה נדון בפברואר 2004, ודף המדיניות נוצר במרץ 2006.

מדיניות

שרתים מתווכים (פרוקסי) שזמינים לציבור (כולל שרתים מתווכים בתשלום) יכולים להיחסם לכל תקופה ובכל זמן. למרות שהדבר עשוי להשפיע על משתמשים לגיטימיים, הם אינם היעדים המיועדים ועשויים להשתמש באופן חופשי בשרתים מתווכים עד שהם ייחסמו. עריכה דרך Tor, לעומת זאת, נמנעת אוטומטית. אין הגבלות על קריאה של Meta או של מיזם אחר של ויקימדיה באמצעות שרת מתווך פתוח או אלמוני.

כתובות IP לא סטטיות או שרתי אירוח שאינם שרתים מתווכים קבועים מלבד זאת בדרך־כלל צריכים להיחסם לפרק זמן קצר יותר, מכיוון שסביר להניח שכתובת ה־IP תועבר בסופו של דבר או תוקצה מחדש באופן דינמי, או שהשרת המתווך הפתוח ייסגר. לאחר הסגירה, יש לבטל את חסימת כתובת ה־IP.

יוצאי דופן

ניתן לאפשר לעורכים לערוך באמצעות פרוקסי פתוח עם הדגל חסיני חסימות IP (באנגלית: IP block exempt או בקיצור IPBE). זה מוענק במיזמים מקומיים על־ידי מפעילים ובאופן גלובלי על־ידי דיילים.

עם זאת, ידוע שמשתמשים רבים ניגשים דרך שרת מתווך פתוח ללא ידיעה בשל הגדרת ברירת המחדל של הדפדפן שלהם. לפני הגשת בקשה להרשאת חסינות מחסימת IP (שנתינתה עשויה לקחת זמן ולא מובטח שתינתן), יש לבדוק את העדפת החיבור לאינטרנט של הדפדפן שלך ולשנות אותה ללא גישת דרך שרת מתוווך.

חריגים וערעורים גלובליים

אם כתובת ה־IP שלך נחסמה בכל אתרי הוויקי[1] ונראה לך שזה היה בטעות, או אם יש לך צורך להשתמש ב־Tor או בשרת מתווך מסיבות סבירות ואין לך אפשרות לעשות את זה,[2] באפשרותך ליצור קשר עם הדיילים. הם יכולים להסיר את החסימה הגלובלית או להעניק לחשבון שלך חסינות.

 • הדרך מומלצת היא להשתמש ב־Unblock Ticket Request System.
 • לחלופין, אפשר לשלוח דוא"ל פרטי ל־stewards(_AT_)wikimedia.org (טופס יצירת קשר ישיר). באפשרותך להשתמש בכל שפה, אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו. נא לִכלוֹל את:
  1. כתובת שהוזכר בהודעת השגיאה שקיבלת,[1][2]
  2. שם המשתמש שהשתמשת בו או שהיית רוצה להשתמש בו וגם
  3. הסיבות שבגינן נראה לך שהחסימה הגלובלית הייתה שגויה או מדוע יש לך צורך להשתמש ב־Tor.
 • אפשר גם להשתמש בדף הבקשות של מטא, אם יש לך אפשרות לערוך אותו ולא אכפת לך לשתף את ה־IP שלך (לחסימות גלובליות) או את הסיבות שלך לרצות פרטיות (לשימוש ב־Tor). חסימות גלובליות לא חלות על מטא.

אם ה־IP שלך הוא עצמו שרת מתווך פתוח, חסימתו לא תבוטל. סביר יותר שתינתן חסינות במקרה שיהיו בבקשה שלך סיבות טובות לחשוב שלא תנצל אותה לרעה; מקרים ברורים הם, למשל, משתמשים שנחסמו על ידי חומת האשה סינית הגדולה וחשבונות עם תרומות משמעותיות בעבר.

אם ניתנת לך חסינות Tor, ועדיין אין לך חשבון, הדייל גם יצור עבורך אחד, ותקבל סיסמה זמנית לכתובת הדוא"ל שלך.

נא לא להציב בקשת שחרור חסימה מקומית בדף שיחת המשתמש שלך, הן שמורות לחסימות מקומיות. מפעילי מערכת מקומיים אינם מסוגלים להסיר חסימות גלובליות, ופשוט יחזרו על ההוראות הכלליות.

חריגות מקומיות

אם יש לך צורך לערוך רק ויקי אחד או מספר קטן שלהם, אולי כדאי לך לבקש חסינות מקומית. מיזמים עם מדיניות המתירה חסינות מפורטים כאן כדוגמאות:

עבור מיזמים אחרים, יש לבדוק עם המדיניות שלהם או לפנות למפעיל מקומי שם.

יסוד

Proxy services change a contributor's internet connection, so that instead of connecting to Wikimedia projects directly, the connection is rerouted through services of the proxy provider.

אף שמיזם Meta מעודד כל אחד בעולם לתרום, שרתים מתווכים כאלה מנוצלים לעיתים קרובות למטרות פוגעניות. מכיוון שמדיה־ויקי (תוכנת הוויקי) תלויה בכתובות IP לצורך התערבות מפעיל נגד שימוש לרעה, שרתים מתווכים פתוחים מאפשרים למשתמשים לעקוף לחלוטין את המפעילים. השימוש בסקריפטים או בוטים לא מאושרים מאפשרים למשתמשים זדוניים לשנות במהירות כתובות IP, מה שגורם להפרעה מתמשכת שמפעילים חסרי־אונים לא יכולים לעצור. כמה התקפות כאלה התרחשו על מיזמים של ויקימדיה, גרמו להפרעות כבדות והעסיקו מפעילים שאחרת היו מטפלים בבעיות אחרות.

המדיניות הזאת ידועה בתור כזאת שגורמת לקושי עבור עורכים מסוימים, שחייבים להשתמש בשרת מתווך פתוח כדי לעקוף את הצנזורה במקום שהם מתגוררים בו; דוגמה ידועה היא ממשלת הרפובליקה העממית של סין, שמנסה באופן ספורדי למנוע מהאנשים בסין לקרוא או לערוך את ויקיפדיה.

הערות

 1. a b עם הודעת שגיאה כמו זאת:

  Your IP address has been blocked on all wikis.

  The block was made by $1 ($2). The reason given is $3.

  • Start of block: $4
  • Expiry of block: $5

  Your current IP address is $6. Please include all above details in any queries you make.

  If you believe you were blocked by mistake, you can find additional information and instructions in the No open proxies global policy. Otherwise, to discuss the block please post a request for review on Meta-Wiki.

 2. a b עם הודעת שגיאה כמו זאת:

  Your IP address, $1, has been automatically identified as a Tor exit node. Editing through Tor is blocked to prevent abuse. For additional information and instructions to legitimate users, see the no open proxies global policy.

ר' גם