Jump to content

Bez otwartych serwerów pośredniczących

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page No open proxies and the translation is 91% complete.
Skrót:
NOP
WM:NOP
Niniejsza strona zawiera informacja o zasadach blokowania otwartych serwerów pośredniczących w Meta i wszystkich pozostałych projektach Wikimedia. Poszczególne projekty mogą mieć szczegółowe uregulowania wykraczające poza niniejsze zasady. Zostało to przedyskutowane w lutym 2004, a poniższe zasady powstały w marcu 2006.

Zasady

Publicznie dostępne serwery pośredniczące (w tym serwery płatne) mogą być blokowane w dowolnej chwili na dowolny okres. Blokada może dotknąć również użytkowników działających w dobrej wierze. Jednak to nie oni są celem blokad i mogą korzystać z otwartych serwerów pośredniczących, dopóki te nie są zablokowane. Z drugiej strony edytowanie poprzez Tor jest zakazane automatycznie. Czytanie Meta poprzez otwarte lub anonimowe proxy nie jest ograniczane w żaden sposób.

Dynamiczne adresy IP oraz serwery, które nie są stałymi serwerami pośredniczącymi, zazwyczaj należy blokować na krótki okres, gdyż taki adres po pewnym czasie zostanie przekazany lub serwer pośredniczący zostanie zamknięty. Po zamknięciu takiego serwera pośredniczącego jego adres IP należy odblokować.

Wyjątki

Użytkownik może edytować z użyciem otwartego serwera pośredniczącego, jeśli ma nadane Uprawnienie do logowania z zablokowanych adresów IP. Uprawnienie to nadają lokalnie administratorzy poszczególnych wiki, zaś globalnie - stewardzi.

Wiadomo jednak, że wielu użytkowników nieświadomie korzysta z otwartych serwerów pośredniczących wskutek domyślnych ustawień przeglądarki. Zanim więc wystąpisz o uprawnienie do logowania z zablokowanego adresu IP (co może potrwać, i wcale nie ma gwarancji, że zostanie przyznane), sprawdź ustawienia połączenia internetowego w swojej przeglądarce i wyłącz korzystanie z serwera pośredniczącego.

Globalne wyjątki i odwołania

Jeżeli twój adres IP został zablokowany na wszystkich wiki[1] i uważasz, że to pomyłka, albo jeżeli masz potrzebę korzystania z Tor/serwerów pośredniczących z uzasadnionych powodów[2], możesz skontaktować się ze stewardami. Mogą oni usunąć globalną blokadę lub udzielić wyjątku twojemu kontu.

 • Zalecamy skorzystać z Unblock Ticket Request System.
 • Ewentualnie możesz użyć prywatnego maila stewards(_AT_)wikimedia.org (formularz bezpośredniego kontaktu). Możesz napisać w dowolnym języku, postaramy się. Podaj:
  1. IP podane w wiadomości systemowej, którą dostałeś[1][2],
  2. nazwę użytkownika, którą masz lub chcesz mieć i
  3. uzasadnienie, dlaczego uważasz, że globalna blokada była błędem lub dlaczego potrzebujesz używać Tora.
 • Możesz też użyć strony Meta-Wiki request page, jeśli jesteś w stanie ją edytować i nie masz nic przeciwko dzieleniu się swoim IP (dla blokad globalnych) lub powodami, dla których pragniesz prywatności (dla użycia Tor). Globalne blokady nie mają zastosowania do Meta-Wiki.

Jeśli Twój IP jest otwartym serwerem pośredniczącym, nie zostanie odblokowany. Jest bardziej prawdopodobne, że wyjątek zostanie przyznany, jeśli przedstawisz dobre powody, aby sądzić, że nie będziesz go nadużywał. Oczywistymi przypadkami są na przykład użytkownicy zablokowani przez chiński Wielki Firewall i konta ze znacznym wkładem w przeszłości.

Jeśli wyjątek Tor zostanie ci przyznany, a nie masz jeszcze konta, to steward również je dla Ciebie założy i otrzymasz tymczasowe hasło na swój adres e-mail.

Prosimy nie umieszczać prośby o lokalne odblokowanie na stronie dyskusji użytkownika. Są one zarezerwowane dla lokalnych blokad. Lokalni administratorzy nie są w stanie usunąć globalnych blokad i po prostu powtórzą ogólne instrukcje.

Wyjątki lokalne

Jeśli jesteś zainteresowany edycją tylko jednej lub kilku wiki, możesz poprosić o lokalny wyjątek. Przykładowe wiki z zasadami zezwalającymi na wyjątki:

W przypadku innych wiki sprawdź ich zasady lub skontaktuj się z lokalnym administratorem.

Uzasadnienie

Proxy services change a contributor's internet connection, so that instead of connecting to Wikimedia projects directly, the connection is rerouted through services of the proxy provider.

Chociaż Meta zachęca każdego w świecie do udziału, otwarte serwery pośredniczące są często wykorzystywane do nadużyć. W MediaWiki (oprogramowaniu wiki) działania administratorów przeciw nadużyciom opierają się na identyfikacji adresu IP, więc otwarte serwery pośredniczące pozwalają złośliwym użytkownikom obejść administratorów. Wykorzystując skrypty lub boty, złośliwi użytkownicy mogą błyskawicznie zmieniać adresy IP i czynić ciągłe szkody, którym bezradni administratorzy nie mogą zapobiec. Projekty Wikimedia doznały kilku takich ataków, powodujących utrudnienia i zajmujących administratorów, którzy mogliby w tym czasie rozwiązywać inne problemy.

Wiadomo, że niniejsza zasada utrudnia pracę niektórym edytorom, zmuszonym do korzystania z otwartych serwerów pośredniczących do obejścia cenzury w miejscu ich zamieszkania; szeroko znanym przykładem są władze Chińskiej Republiki Ludowej, które co jakiś czas próbują uniemożliwić mieszkańcom Chin czytanie lub edytowanie Wikipedii.

Uwagi

 1. a b Wiadomość typu:

  Your IP address has been blocked on all wikis.

  The block was made by $1 ($2). The reason given is $3.

  • Start of block: $4
  • Expiry of block: $5

  Your current IP address is $6. Please include all above details in any queries you make.

  If you believe you were blocked by mistake, you can find additional information and instructions in the No open proxies global policy. Otherwise, to discuss the block please post a request for review on Meta-Wiki.

 2. a b Wiadomość typu:

  Your IP address, $1, has been automatically identified as a Tor exit node. Editing through Tor is blocked to prevent abuse. For additional information and instructions to legitimate users, see the no open proxies global policy.

Zobacz też