Jump to content

Açık proxy'lere hayır

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page No open proxies and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.
Kısayol:
NOP
WM:NOP
Bu sayfa, Meta ve diğer tüm Wikimedia projeler üzerindeki açık proxy'lerin engellenmesi hakkında bilgi sağlar. Projelerin, bu küresel politikanın ötesine geçen yerel politikaları olabilir. Şubat 2004’te tartışıldı ve politika sayfası Mart 2006’da oluşturuldu.

Politika

Halka açık vekiller (ücretli vekiller dahil) herhangi bir zamanda herhangi bir süre için engellenebilir. Bu meşru kullanıcıları etkilese de, amaçlanan hedefler onlar değillerdir ve engellenene kadar vekilleri serbestçe kullanabilirler. Tor, diğer taraftan, otomatik olarak engellenir. Açık veya anonim bir proxy üzerinden okuma Meta veya başka bir Wikimedia projesine herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Statik olmayan IP adresleri veya başka şekilde kalıcı olmayan proxy sunucusu olmayan ana bilgisayarlar genellikle daha kısa bir süre için engellenmelidir, çünkü IP adresin en sonunda aktarılır veya dinamik olarak yeniden atanır veya açık vekil kapanır. Kapatıldıktan sonra IP adresinin engeli kaldırılmalıdır.

İstisnalar

Editörlerin IP bloğu muaf bayrağıyla açık bir proxy yoluyla düzenlemelerine izin verilebilir. Bu, yerel projelerde hizmetliler ve genel olarak kahyalar tarafından verilmektedir.

Ancak, tarayıcılarının varsayılan ayarlarından dolayı birçok kullanıcının bilmeden açık proxy üzerinden eriştiği bilinmektedir. IP bloğu muafiyetine başvurmadan önce (zaman alabilir ve verilmesi garanti edilmez), tarayıcınızın internet bağlantısı tercihini kontrol etmeli ve proxy erişimi kullanmamak için değiştirmelisiniz.

Genel istisnalar ve itirazlar

IP adresiniz tüm vikilerde engellenmişse[1] ve bunun yanlışlıkla olduğunu ya da geçerli nedenlerle Tor kullanmanız gerektiğine inanıyorsanız ve yapamıyorsanız, [2], görevlilerle iletişim kurabilirsiniz. Küresel bloğu kaldırabilir veya size bir muafiyet verebilir.

 • Önerilen yol, Unblock Ticket Request System'i kullanmaktır.
 • Ayrıca kişisel e-postalara stewards(_AT_)wikimedia.org gönderebilirsiniz (veya doğrudan iletişim formu). Herhangi bir dili kullanabilirsiniz, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Dahil edilir:
  1. aldığınız hata mesajında belirtilen IP, [1][2]
  2. kullandığınız veya kullanmak istediğiniz kullanıcı adını ve
  3. genel bloğun hatalı olduğunu düşündüğünüz nedenler veya neden Tor kullanmanız gerekiyor.
 • Ayrıca Meta-Viki istek sayfasını kullanmak da mümkündür, eğer düzenleyebilirseniz ve IP’nizi (genel bloklar için) veya gizlilik isteme nedenlerinizi (Tor için kullanımı). Genel bloklar Meta-Viki'ye uygulanmaz.

IP'niz açık bir proxy ise, engellenmeyecektir. Kötüye kullanmayacağınızı düşünmek için iyi sebepler sağlamanız durumunda istisna yapılması daha olasıdır; bariz vakalar, örneğin, Çin Büyük Güvenlik Duvarı tarafından engellenen kullanıcılar ve geçmişe önemli katkıları olan hesaplardır.

Size bir Tor istisnası verilirse ve henüz bir hesabınız yoksa, sizin için bir tane yaratacaktır ve e-posta adresinize geçici bir şifre alacaksınız.

Please do not place a local unblock request on your user talk page, they are reserved for local blocks. Local administrators are unable to remove global blocks, and will simply repeat the general instructions.

Yerel istisnalar

Yalnızca bir veya birkaç wikiyi düzenlemekle ilgileniyorsanız, yerel bir istisna istemek isteyebilirsiniz. Politika muafiyetine izin verilen politikalara sahip projeler burada örnek olarak verilmiştir:

Diğer projeler için politikalarını kontrol ediniz veya yerel bir sysop ile temasa geçiniz.

Gerekçe

Proxy services change a contributor's internet connection, so that instead of connecting to Wikimedia projects directly, the connection is rerouted through services of the proxy provider.

Her ne kadar Meta dünyadaki herkese katkıda bulunmaya teşvik etse de, bu tür proxy'ler küfürlü amaçlar için sıklıkla kullanılmaktadır. MediaWiki (wiki yazılımı) kötüye kullanıma karşı yönetici müdahalesi için IP adreslerine bağlı olduğundan, açık proxy'ler kullanıcıların yöneticileri tamamen atlamasına izin verir. Komut dosyalarının veya botların kullanılması, kötü niyetli kullanıcıların IP adreslerini hızlı bir şekilde döndürmesine izin vererek, çaresiz yöneticiler tarafından durdurulamayacak sürekli bozulmaya neden olur. Wikimedia projelerinde bu tür saldırılar meydana geldi, bu da ağır aksamalara ve diğer endişelerle başa çıkacak yöneticilerin işgaline neden oldu.

Bu politikanın yaşadıkları yerdeki sansür atlatmak için açık vekiller kullanması gereken bazı editörler için zorluk yarattığı bilinmektedir; iyi bilinen bir örnek Çin Halk Cumhuriyeti'nin hükumeti olup, Çin’deki insanları önlemeye Vikipedi okumak veya düzenlemektedir.

Notlar

 1. a b Buna benzer hata mesajı:

  Your IP address has been blocked on all wikis.

  The block was made by $1 ($2). The reason given is $3.

  • Start of block: $4
  • Expiry of block: $5

  Your current IP address is $6. Please include all above details in any queries you make.

  If you believe you were blocked by mistake, you can find additional information and instructions in the No open proxies global policy. Otherwise, to discuss the block please post a request for review on Meta-Wiki.

 2. a b Böyle bir hata mesajı:

  Your IP address, $1, has been automatically identified as a Tor exit node. Editing through Tor is blocked to prevent abuse. For additional information and instructions to legitimate users, see the no open proxies global policy.

Ayrıca bakınız