Стратегування/Рух Вікімедіа/2017/Напрямок

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Direction and the translation is 100% complete.

У січні 2017 року ми, учасники Вікімедіа, розпочали амбітну дискусію про наше спільне майбутнє. Ми обміркували наші попередні 16 років разом і уявили, який же вплив ми могли б мати на світ у наступні десятиліття. Нашою ціллю було визначити спільний стратегічний напрям, який об'єднає і надихне людей нашого Руху на шляху до 2030 року та дозволить нам приймати рішення.

Процес обговорення був виснажливим, складним і захоплюючим. Він проходив у різних формах: від обговорень на вікі, великих конференцій, невеликих зустрічей, експертних інтерв'ю, до досліджень[1]. Не знадобилося багато часу, щоб підтвердити, що найбільшою силою руху Вікімедіа є талант, відданість і цілісність учасників руху. Будь-яка успішна стратегія повинна враховувати різноманітність людей у наших спільнотах, включаючи наші особливі інтереси, мотиви та внески. Деякі з нас пишуть енциклопедичні статті. Деякі з нас розробляють програмне забезпечення. Деякі з нас жертвують гроші, час або експертизу. Дехто займається даними, джерелами чи ЗМІ. Дехто організовує заходи, виступає за реформу авторських прав або створює похідні твори мистецтва. Деякі з нас — організатори спільноти, освітяни чи коректори. Деякі з нас входять у всі вищезазначені категорії і ще мають багато інших ролей.

Нас об'єднує не те, що ми робимо, а чому ми це робимо.

Ми всі є частиною цього руху тому, що ми поділяємо віру у силу вільних знань робити світ кращим. Кожна людина заслуговує мати легкий доступ до знань. І кожна людина повинна мати можливість брати участь у створенні і ділитися своїми власними знаннями.

Наш стратегічний напрямок: послуга та справедливість

До 2030 року Вікімедіа стане основною інфраструктурою в екосистемі вільних знань, і кожен, хто поділяє наше бачення, зможе до нас приєднатися.

Ми, учасники Вікімедіа, спільноти та організації, покращимо наш світ, збираючи знання, що повною мірою відображають людське різноманіття, і створюючи сервіси та структури, які дають змогу іншим робити те саме.

Ми понесемо нашу місію розвитку вмісту, як ми робили це в минулому, і підемо далі.

Знання як послуга: Щоб служити нашим користувачам, ми станемо платформою, що надає вільні знання світові через інтерфейси та спільноти. Ми розроблятимемо інструменти для союзників і партнерів, щоб організовувати та обмінюватися вільними знаннями за межами Вікімедіа. Наша інфраструктура дозволить нам та іншим збирати і використовувати різні форми вільних, достовірних знань.

Справедливість знань: Як соціальний рух, ми сфокусуємо свої зусилля на знаннях та спільнотах, що були проігноровані структурами сили і привілеїв. Ми вітатимемо будь-яких людей, щоб збудувати сильні та різноманітні спільноти. Ми поборемо соціальні, політичні та технічні бар'єри, що не дозволяють людям мати доступ до вільних знань і поповнювати їх.

Що далі

Схвалюючи цей стратегічний напрям, ми заявляємо про намір спільно працювати над цим майбутнім. Ми зобов'язуємось добросовісно взяти участь у наступному етапі цієї дискусії та визначити, до Вікіманії 2018 року, як дійти згоди про ролі, обов'язки та організаційні стратегії, які дозволять нам реалізувати це майбутнє.

Ми зобов'язуємося поставити потреби нашого руху вище наших власних і знайти структури, процеси та ресурси для нашого руху, які дозволять нам найкращим чином просуватися до нашого спільного напряму.

Аргументація: Чому ми будемо рухатися у цьому стратегічному напрямі

Прагнення: Чого ми всі хочемо

Наша спільна пригода розпочалася як експеримент: чернетковий простір, де будь-хто міг би внести інформацію для включення до вільної енциклопедії, переглянуту експертами[2]. Незабаром Вікіпедія стала набагато більшою, ніж історія її походження, і сьогодні вона багато людей використовують її як джерело інформації[3], завдання якого полягає у збиранні знань[4]. Спільноти Вікімедіа тепер виступають за ідеали свободи інформації та соціального прогресу, що підкріплюються вільними знаннями для всіх[5] [6]. Бачення руху Вікімедіа добре описує цю розширювану сферу: «світ, у якому кожна людина має вільний доступ до усіх знань людства»[7]. Поза межами енциклопедії наше спільне прагнення має три складові: створення цілісних, надійних та високоякісних знань; робити це відкрито, залучаючи кожного; і залучити кожну людину у світі.

Сильні сторони Вікімедіа: Що нам варто не змінювати

Основоположна ідея Вікімедіа полягає в тому, що знання побудовані людьми, які самі є основою спільнот[8]. Добросовісне співробітництво є найкращим способом, який ми знаємо, для створення знань із високою надійністю або якістю, і це є основа культури Вікімедіа[9]. Ідея, що будь-хто може редагувати, є настільки радикальною, що ми жартуємо, що вона може працювати тільки на практиці, а не теоретично[10]. І все ж таки це працює: те, що ми зробили за наші перші 16 років існування, показує успіх цього підходу. Спільноти Вікімедіа змогли перейти від нуля до мільйонів сторінок, мультимедійних файлів та елементів даних на сотнях мов[11]. Поза межами Інтернету спільноти самоорганізувалися у групах і просувають зусилля руху по всьому світу. Усі ці підходи — сильні сторони, які ми повинні зберегти.

Обмеження Вікімедіа: Що нам потрібно поліпшити

Ми ще далеко не зібрали усі знання світу. Більшість матеріалів, які ми створили, мають форму об'ємних енциклопедичних статей та фотографій$ref12, що виключає багато інших типів знань. Наші нинішні спільноти не відображають різноманітність людського населення, зокрема в плані гендеру. Ця нерепрезентативність і нестача різноманіття створили прогалини знань[12][13] та системні упередження[14]. Читачі часто ставлять під сумнів достовірність створеного нами вмісту[15], зокрема тому, що знання не є точні, всеохопні чи нейтральні, чи тому, що вони не розуміють, як і ким цей вміст створюється[16].

З точки зору співпраці, приєднання та участь у спільнотах Вікімедіа може бути складним завданням. Низький бар'єр входу на наших ранніх роках став останнім часом нездоланним для багатьох новачків[17]. Деякі спільноти, культури та меншини страждають від цього виключення більше, ніж інші. Шкідлива поведінка та домагання мали негативний вплив на участь у наших проектах. Наш успіх створив величезну потребу у технічному обслуговуванні та моніторингу$ref21, і ми відповіли на ці виклики з допомогою інструментів і практик, які відвернули добросовісних членів спільноти[18]. Види внесків, відмінні від редагувань, не визнаються однаково цінними[19], і структури нашого руху є часто непрозорі або централізовані, з високими бар'єрами входу.$ref24

За межами Вікімедіа: Що зміниться навколо нас

Окрім внутрішніх проблем у русі Вікімедіа, існує безліч зовнішніх факторів, які ми повинні враховувати, щоб планувати майбутнє. Багато читачів зараз очікують мультимедійні формати, не тільки текст та зображення[20]. Люди хочуть матеріали у режимі реального часу, візуальні матеріали, які підтримують соціальний обмін та розмову[21]. Також у Вікімедіа є можливості заповнити прогалину в освіті[22][23], пропонуючи навчальні матеріали та спільноти[24].

Населення, якому ми служимо, теж зміниться: у найближчі 15 років стануть найбільш поширеними ті мови, яким наразі бракує якісних матеріалів та сильних спільнот Вікімедіа[25]. Ці ж регіони часто стикаються з найгіршими обмеженнями свободи доступу до інформації онлайн[26]. Аналогічно, населення найбільше зросте в тих регіонах, де сьогодні найменше користувачів користується Вікіпроектами, тобто в Африці та Океанії[27].

Технологія зміниться надзвичайно: автоматизація (особливо машинне навчання та переклад) змінює те, як люди створюють контент[28]. Технологія також може допомогти запропонувати більш релевантний, персоналізований, надійний вміст[29], але потребує ретельної розробки[30][31]. Оскільки технологія поширюється в кожному аспекті нашого життя, інфраструктура Вікімедіа повинна мати можливість легко спілкуватися з іншими пов'язаними системами[32].

Більш справедливе й об'єднане майбутнє

Вікімедіа мусить продовжувати надавати надійну інфраструктуру, з якою люди можуть збирати і мати доступ до вільних, достовірних знань. Ми мусимо продовжувати писати енциклопедичні статті, розробляти програмне забезпечення, жертвувати гроші, обробляти дані, опрацьовувати твори мистецтва, або усе перераховане. Ми продовжуватимемо це робити не залежно від напряму, який оберемо.

За своєю суттю ми завжди були соціо-технічною системою: наш колективний успіх можливий завдяки людям і технлогіям. Так ми разом документуємо і розуміємо наш світ.

Ми запрошуємо будь-кого і дозволяємо брати участь на рівних умовах, але на практиці не всі мають однакові можливості робити внесок. Щоб уникнути прогалин і системних упереджень, ми маємо брати до уваги контекст людей. Щоб створити точний і нейтральний контент, нам потрібен справедливий доступ і участь. Нам потрібні соціальні та технічні системи, що уникають закріплення структурних нерівностей. Нам потрібні гостинні спільноти, що ведуть до сталості та рівної репрезентативності. Нам потрібно кинути виклик нерівностям доступу і внеску, не залежно від того, чи їхня причина соціальна, політична чи технічна. Як соціальний рух, ми потребуємо справедливості знань.

Але ми не просто соціальний рух. Ми також колекція веб-сайтів, якими користуються сотні мільйонів людей. Багато читачів цінують Вікімедіа не за соціальні ідеали, а за корисність. Користь, глобальне охоплення і велика аудиторія платформи Вікімедіа робить нас легітимними і переконливими. Це дозволяє нам працювати з партнерами, скликати союзників і впливати на політики.

Як платформі, нам потрібно трансформувати наші структури на підтримку нових форматів, нових інтерфейсів і нових типів знань. Ми маємо стратегічну можливість іти далі і запропонувати цю платформу як сервіс іншим інституціям, поза Вікімедіа. У світі, що стає все більш і більш поєднаним, розбудова інфраструктури для знань дає іншим особисту вигоду з нашого успіху. Так ми забезпечуємо своє місце у ширшій мережі знань і стаємо її невід'ємною частиною. Як сервіс для користувачів, ми маємо розбудувати платформу для знань, або ж, жаргонними словами, надати знання як послугу.

Люди роблять рух Вікімедіа можливим. Платформи роблять його могутнім. Поєднання справедливості знань і знань як послуги є стратегічним вибором, що враховує, як наш рух може рости і мати найбільший вплив на і соціальні, і технічні аспекти. Так ми фокусуємо свої зусилля, приймаючи свою подвійну роль як платформи і як соціального руху.

Так, до 2030 року, Вікімедіа стане невід'ємною інфраструктурою мережі вільних знань і будь-хто, хто поділяє наші переконання, може до нас приєднатися.

Висновки: Наша мета до 2030 року

Ми покращимо наш світ з допомогою знань.

Вільне поширення знань, за своєю природою, є доброю справою, не залежно від того, чи спрямована вона на себе чи на інших. Поширення знань може мотивуватися великими ідеалами миру в усьому світі,[33] мрією про освіту для всіх,[34] гуманістичними цінностями або бажанням описати свої захоплення.

Не залежно від мотивів, знання відіграють критичну роль у людському розвитку. Прагнучи до знань, що точно відображають наш світ, ми робимо внесок у краще розуміння світу і самих себе.

Ми далі нестимемо нашу місію розвитку контенту.

Багато наших зусиль принесуть користь усім користувачам і проектам рівною мірою. Ми продовжимо укладати і використовувати контент, як ми робили це в минулому. Ми продовжуватимемо намагання надати корисну інформацію, що є надійною, точною і релевантною користувачам.

Знання як послуга: Платформа, що надає вільні знання світу через інтерфейси і спільноти

Наша відкритість гарантує, що наші рішення чесні, що ми відповідальні одне перед одним, що діємо в інтересах громадськості. Наші системи слідують еволюції технологій. Ми трансформуємо свою платформу для роботи в різних цифрових форматах, пристроях та інтерфейсах. Розподілена структура нашої мережі допоможе нам адаптуватися до локальних контекстів.

Ми створюватимемо інструменти для союзників і партнерів, щоб організовувати й обмінюватися вільними знаннями поза межами Вікімедіа.

Ми продовжимо будувати інфраструктуру для вільних знань для наших спільнот. Ми ітимемо далі, пропонуючи її як послугу іншим в мережі знань. Ми продовжимо створювати партнерства, що дадуть нам можливість розвинути знання, які ми не можемо створити самі.

Наша інфраструктура дозволить нам і іншим збирати і використовувати різні форми вільних, достовірних знань.

Ми будемо будувати технічні інфраструктури, що дозволять нам збирати вільні знання у всіх формах і мовах. Ми використовуватимемо свою позицію лідера в екосистемі знань, щоб просувати наші ідеали свободи і чесності. Ми будемо будувати технічні структури і соціальні угоди, що дозволять нам довіряти новим знанням, які ми компілюємо. Ми сфокусуємося на високоструктурованій інформації, щоб сприяти її обміну і повторному використанню в численних контекстах.

Справедливість знань: Знання та спільноти, проігроновані структурами сили і привілеїв

Ми прагнутимемо боротися зі структурними нерівностями, щоб забезпечити чесне представлення знань і людей в русі Вікімедіа. Ми особливо націлимося на ліквідацію гендерного розриву у нашому русі. Наші рішення про продукти і програми базуватимуться на чесному розподілі ресурсів. Наші структури й управління базуватимуться на справедливій участі людей в нашому русі. Ми розширимо глобальну присутність Вікімедіа, з особливим фокусом на ще не достатньо забезпечених спільнотах, як-то корінне населення розвинених держав, та регіонах світу, як-то Азія, Африка, Близький Схід і Латинська Америка.

Ми вітатимемо будь-яких людей, щоб збудувати сильні та різноманітні спільноти.

Ми створимо культуру гостинності, створення внеску в якій матиме приємність і винагороду. Ми підтримуватимемо кожного, хто хоче робити внесок з добрими намірами. Ми практикуватимемо ввічливу співпрацю і здорові дискусії. Ми вітатимемо у нашому русі людей різного походження, мови, географії, етнічності, доходу, освіти, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, релігії, віку тощо. Визначення спільноти міститиме усі ті багато ролей, які ми граємо в просуванні вільних і відкритих знань, від редакторів до донорів, організаторів та ін.

Ми подолаємо соціальні, політичні та технічні бар'єри, що не дають людям отримати доступ і робити внесок у знання.

Ми працюватимемо над забезпеченням того, щоб вільні знання були доступні скрізь, де є люди. Ми протистоятимемо цензурі, контролю і дезінформації. Ми захищатимемо приватність наших користувачів і дописувачів. Ми культивуватимемо середовище, в якому будь-хто може робити внесок безпечно, без домагань і упереджень. Ми будемо ведучим захисником і партнером у справі зростання створення, підтримання і розподілу вільних і відкритих знань.

Примітки та посилання

 1. Додаток: Історія та процес
 2. Історія Вікіпедії та посилання
 3. Зведений звіт про нові голоси (липень 2017): центр інформації
 4. «Вікіпедія має відігравати активну роль у збереженні знань». Зведений звіт про нові голоси (липень 2017): Роль Вікіпедії у майбутньому
 5. «Навіщо створювати вільні знання?» Висновки зі звіту стратегування Руху.
 6. «Вікіпедія має брати активну участь у поширенні перевірених знань для суспільного блага». Зведений звіт про нові голоси (липень 2017): роль Вікіпедії у майбутньому
 7. "Бачення - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2017-07-27. 
 8. «Вікімедійці вірять, що рух будується навколо відданої громади читачів, редакторів та організацій, які й привели нас туди, де ми є зараз» Цикл 2 Зведеного звіту (draft)
 9. Reagle, Joseph (2010). Good faith collaboration : the culture of Wikipedia. Cambridge, Mass.: MIT Press. ISBN 9780262014472. 
 10. Мійкка Рьокас: «Як стверджується у відомому жарті: „Проблема Вікіпедії полягає у тому, що вона працює тільки на практиці. У теорії ця ідея ніколи б не спрацювала“». Cohen, Noam (2007-04-23). "The Latest on Virginia Tech, From Wikipedia". The New York Times (in en-US). ISSN 0362-4331. Retrieved 2017-07-26. 
 11. "Wikistats: Wikimedia Statistics". stats.wikimedia.org. Retrieved 2017-08-04. 
 12. «Недостатність актуальної інформації на локальні теми є основним викликом в Африці». Зведений звіт про нові голоси (липень 2017): Виклики для Вікімедіа
 13. Тематичні прогалини та упередження були визнані головним пріоритетом руху на конференції Вікімедіа 2017 року, на якій були присутні 350 людей з 70 країн, представники близько 90 афілійованих організацій, установ, комітетів та інших груп. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 14. «У багатьох регіонах (особливо там, де обізнаність про рух Вікімедіа є нижчою) люди дуже хочуть та цінують вміст, який розповідає про їхній місцевий контекст та реалії, але їм складно знайти його що в онлайновому, що в офлайновому режимах. Щоб підтримати розвиток цього змісту, а також пом'якшити упередження на користь Заходу, наш рух повинен уточнити або розширити свої визначення знань». Додаток: Куди прямує світ: модель 4
 15. «Відкрита платформа Вікіпедії змушує людей сумніватися у її правдивості та достовірності». Зведений звіт про нові голоси (липень 2017): Виклики для Вікімедіа
 16. «Недовіра до Вікіпедії є набутим сприйняттям. Вона походить із недостатньої чіткості про те, що саме є продуктом (продуктами) і як створюється їхній контент». Додаток: Куди прямує світ: модель 11
 17. «Багато новачків у русі відчувають, що теперішні вимоги для входу є надто високими. Ця закрита культура та відсутність підтримки новачків демотивують». Додаток: Куди прямує світ: модель 7
 18. Halfaker, Aaron; Geiger, R. Stuart; Morgan, Jonathan T.; Riedl, John (2013-05-01). "The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia’s Reaction to Popularity Is Causing Its Decline" (PDF). American Behavioral Scientist 57 (5): 664–688. ISSN 0002-7642. doi:10.1177/0002764212469365. 
 19. «Теперішні норми щодо внеску спрямовані на обмежений набір функцій (наприклад, редагування домінує). Люди з різним рівнем підготовки та навичками хочуть привносити користь різними способами, і рух буде отримувати користь, підтримуючи їх у цьому». Додаток: Куди прямує світ: модель 8
 20. «Візуальні, в реальному часі та соціальні — це не просто слова; дослідження виявили, що це є характеристиками контентних платформ, яким молоді люди все частіше віддають перевагу». Перезавантаження. Загальні відомості про основні можливості та результати: Індонезія та Бразилія
 21. «Поведінки, вподобання та очікування щодо вмісту змінюються. Люди все частіше хочуть контент, який існує в режимі реального часу та візуальним і який підтримує соціальний обмін та спілкування». Додаток: Куди прямує світ: модель 5
 22. «Неефективні системи освіти в усьому світі змусили людей шукати альтернативні способи навчання. У результаті з'явилося багато інноваційних інформаційних і навчальних платформ, але їм все ще потрібна база якісного контенту». Додаток: Куди прямує світ: модель 14
 23. «"Просування освіти" було головною темою, що виникла з першого циклу обговорень спільноти, особливо на конференції вікімедіа 2017, де за неї проголосували як за третій найважливіший пріоритет для Руху» Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 24. «Вікімедіа має можливість побудувати спільноту, в якої є ентузіазм не лише виробляти знання, а й допомагати людям навчатися, працюючи з різноманітними партнерами та нішевими експертами, кураторами та амбасадорами». Додаток: Куди прямує світ: модель 10
 25. «До домінуючих мов майбутнього переважно не входять ті, де Вікімедіа передує у кількості контенту чи розмірі спільноти». Appendix: Where the world is going: Pattern 3
 26. "Freedom House". freedomhouse.org. Retrieved 2017-08-04. 
 27. «У найближчі 15 років найбільший приріст населення очікується у регіонах (наприклад, в Африці, Океанії), які Вікімедіа зараз охоплює найменше. Щоб служити кожній людині, наш рух повинен приділяти більше уваги тому, як він обслуговує ці регіони». Додаток: Куди прямує світ: модель 1
 28. «Технологія може допомогти багатьом редакторам, які зараз виконують певні функції. Автоматизація (особливо стосовно машинного навчання та перекладу) швидко змінює шляхи створення контенту. Це відкриває можливості для нинішніх членів спільноти знайти інші способи внеску» Додаток: Куди прямує світ: модель 9
 29. «Технологічні інновації (наприклад, штучний інтелект, машинний переклад, структуровані дані) можуть допомогти перевіряти та видавати релевантний, персоналізований та надійний контент» Додаток: Куди прямує світ: модель 18
 30. «Розробка та використання технологій соціально справедливими та конструктивними шляхами — та запобігання ненавмисним негативним наслідкам — вимагає продуманого лідерства та технічної пильності». Додаток: Куди прямує світ: модель 19
 31. «Рух повинен обережно використовувати штучний інтелект та машинне навчання, щоб допомогти підвищити якість та доступність. Загальна позиція з боку вікімедійців полягає в тому, що ми повинні підтримувати нашу спільноту в першу чергу, використовуючи штучний інтелект та інші технології для зменшення рутинної роботи, а не для заміни добровольців, та для покращення якості». Цикл 2 зведеного звіту
 32. «Нові технології революціонізують шляхи визначення та використання платформ. Найбільш впливовими технологіями будуть ті, які перетворюють технічну інфраструктуру на екосистемну платформу». Додаток: Куди прямує світ: модель 15
 33. "IFLA -- Internet Manifesto 2014". www.ifla.org. International Federation of Library Associations and Institutions. 2014. Retrieved 2017-08-18. Свобода доступу до інформації і свобода самовираження є ключовими для рівності, глобального порозуміння та миру. 
 34. Universal Declaration of Human Rights. United Nations General Assembly. Кожен має право на освіту.