Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Kierunek

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Direction and the translation is 100% complete.

Other languages:
العربية • ‎български • ‎বাংলা • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hrvatski • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎svenska • ‎తెలుగు • ‎Tiếng Việt • ‎中文
Correct.svg Ta strona jest jedynie szkicem. Więcej informacji z nią związanych może znajdować się na stronie dyskusji.

Translation admins: Normally, drafts should not be marked for translation.


W styczniu 2017 roku my, współtwórcy ruchu Wikimedia, rozpoczęliśmy ambitną dyskusję na temat naszej wspólnej przyszłości. Postanowiliśmy zastanowić się nad naszymi ostatnimi szesnastu latami i wyobrazić sobie, jaki wpływ możemy wywrzeć na świat w następnych dziesięcioleciach. Naszym celem było zidentyfikowanie wspólnego kierunku strategicznego, który zjednoczyłby i inspirował ludzi w ramach naszego ruchu w drodze do 2030 r. i pomógł nam podejmować decyzje.

Od dyskusji na wiki, na dużych konferencjach, małych spotkaniach, przez wywiady z ekspertami po głębokie badania, [1] proces był wyczerpujący, chaotyczny i fascynujący. Nie trzeba było długo czekać, aby potwierdzić, że największą siłą ruchu Wikimedia jest talent, poświęcenie i rzetelność jego uczestników. Każda udana strategia musi uwzględniać różnorodność ludzi w naszych społecznościach, w tym nasze szczególne zainteresowania, motywacje i wkład. Niektórzy piszą encyklopedie. Niektórzy z nas opracowują oprogramowanie. Niektórzy z nas przekazują pieniądze, czas lub wiedzę. Niektórzy informacje, źródła lub media. Niektórzy organizują wydarzenia, popierają reformę praw autorskich lub remiksują dzieła sztuki. Niektórzy są organizatorami społeczności, nauczycielami lub wikignomami. Niektórzy są po prostu ciekawi świata. Niektórzy z nas robią to wszystko, i jeszcze więcej.

To, co łączy nas z sobą, to nie to co robimy, ale "dlaczego" to robimy.

Wszyscy jesteśmy częścią tego ruchu dlatego, że podzielamy przekonanie, że wolna wiedza czyni świat lepszym. Każdy człowiek zasługuje na dostęp do wiedzy i ma wrodzoną zdolność do uczestniczenia w jej tworzeniu, porządkowaniu i dzieleniu się nią. To nie podlega negocjacji.

Dlatego, to naturalne, że ta wspólna wizja jest bazą dla kierunku, który się wyłonił. Jednak kierunek to coś więcej, skłania on nas do skupienia się na "infrastrukturze, którą potrzebujemy", aby zbliżyć się bardziej do tej wizji.

Contents

Kierunek[edit]

Kierunek: Przyszłość, którą sobie wyobrażamy[edit]

Kierunek strategiczny ruchu Wikimedia do 2030 to stanie się drogami, mostami i miejscowościami, które wesprą światową wyprawę ku wolnej wiedzy. My, ruch Wikimedia, ukujemy narzędzia i zbudujemy fundamenty tworzenia i uzyskiwania dostępu do wiarygodnej wiedzy w wielu kształtach i barwach. Nasze sieci ludzi i systemów będą współpracować z osobami i instytucjami, aby dzielić się wiedzą poprzez otwarte standardy i struktury oraz wspierać się nawzajem w drodze do otwartości i współpracy. Będziemy wiodącym orędownikiem i partnerem w celu zwiększenia udziału, zachowania i dzielenia się wolną i otwartą wiedzą.

Jako ruch zbierzemy się w silne, zrównoważone społeczności, które motywują nas do uczestnictwa. Będziemy witać ludzi ze wszystkich miejsc, aby rozwijać wiedzę, która reprezentuje ludzką różnorodność. W ten sposób przyczynimy się do postępu ludzkości i do lepszego zrozumienia świata i nas samych.

Ten kierunek opiera się na największej sile naszego ruchu, naszych społecznościach lokalnych. Zachęca nas do poszerzania naszych horyzontów i opiera się na istniejących projektach i edytorach, aby rozwijać nową wiedzę i nowe sposoby uczestnictwa. Apeluje, abyśmy byli odważni i eksperymentowali w przyszłości, tak jak robiliśmy to w przeszłości. Pozostaje zakorzeniony w wizji Wikimediów "świata, w którym każdy człowiek może swobodnie dzielić się sumą całej wiedzy".

Do roku 2030 nie osiągniemy jednak "sumy całej wiedzy", ale damy możliwość dołączenia do nas każdemu, kto chce uczestniczyć w tym wysiłku.

Uzasadnienie: Dlaczego będziemy iść w ustalonym kierunku strategicznym[edit]

Aspiracje: Czego wszyscy chcemy[edit]

Nasza wspólna przygoda zaczęła się jako eksperyment: przestrzeń robocza, w której każdy mógł dodać informacje do wolnej encyklopedii, recenzowanej przez ekspertów[2]. Wikipedia wkrótce stała się czymś więcej niż jej pierwotne założenia, dziś jest uważana przez wielu za źródło informacji[3] , której zadaniem jest gromadzenie wiedzy[4]. Społeczności Wikimediów stoją teraz za ideałami wolności informacji i postępu społecznego napędzanego wolną wiedzą dla wszystkich. [5][6] Wizja ruchu Wikimedia opisuje ten rozszerzony cel jako: "świat, w którym każdy człowiek może swobodnie dzielić się sumą całej wiedzy."[7] Poza encyklopedią nasze wspólne aspiracje mają trzy składniki: edytowalny zbiór wiedzy, która jest wszechstronna, wiarygodna i wysokiej jakości; która jest tworzona w sposób społecznościowy, otwarta dla każdego; i angażująca każdego, na całym świecie.

Mocne strony Wikimediów: Czego nie powinniśmy zmieniać[edit]

Oryginalnym założeniem Wikimedia było to, że wiedza budowana jest przez osoby, które same są podstawą społeczności[8]. Współpraca w dobrej wierze to najlepszy sposób jaki znamy, aby tworzyć wiedzę o wysokiej wiarygodności i jakości, i jest to również sednem kultury Wikimediów[9]. Pomysł, że każdy może edytować, jest tak radykalny, że żartujemy, że może działać tylko w praktyce, nie teoretycznie[10]. A przecież to się dzieje: to, co osiągnęliśmy w ciągu pierwszych 16 lat istnienia, jest dowodem sukcesu tego podejścia. Dzięki temu, społeczności Wikimediów mogły zaczynając od niczego dojść do milionów stron, plików multimedialnych i elementów danych, w setkach języków[11]. Poza siecią, społeczności zorganizowały się w grupy i promowały wysiłki na całym świecie. Wszystkie te podejścia są silnymi stronami, które musimy zachować.

Ograniczenia Wikimediów: Co powinniśmy poprawić[edit]

Nadal jesteśmy daleko od zebrania sumy całej wiedzy. Większość materiałów, które stworzyliśmy, jest w formie nie mających dobrej struktury artykułów encyklopedycznych składających się głównie z długich tekstów i nieruchomych ilustracji[citation needed], co pozostawia za burtą wiele innych rodzajów wiedzy. Nasze obecne społeczności nie reprezentują różnorodności ludzkiej populacji[citation needed], co skutkuje lukami w wiedzy[12][13] i systematyczną stronniczością[14]. Czytelnicy często kwestionują rzetelność tworzonej przez nas treści[15], zwłaszcza z powodu zarzutów o brak precyzji, niekompletność, stronniczość lub dlatego, że nie rozumieją, w jaki sposób są tworzone i przez kogo. [16]

Włączanie się i uczestnictwo w społeczności Wikimedia może być trudne, dla tych, którzy zaczynają z nami współpracować. Niska bariera wejścia w czasach naszych początków stała się obecnie nie do pokonania dla wielu przybyszów[17]. Niektóre społeczności, kultury i mniejszości cierpiały z powodu tego wykluczenia bardzie niż inne[citation needed]. Nasz sukces wytworzył konieczność coraz bardziej obciążającego monitorowania i obsługi[citation needed], i odpowiedzieliśmy na nią tworząc narzędzia i praktyki, które zakładają brak zaufania do członków społeczności[18]. Inne rodzaje wkładu, wychodzące poza edytowanie wiki nie są uznawane za równie wartościowe[19], a struktury naszego ruchu są często nieprzejrzyste lub scentralizowane, z wysokimi barierami wejścia[citation needed].

Poza Wikimedia: Co się zmienia dookoła nas[edit]

Oprócz wewnętrznych wyzwań ruchu Wikimedia, istnieje wiele czynników zewnętrznych, które musimy wziąć pod uwagę, aby zaplanować przyszłość. Wielu czytelników spodziewa się teraz formatów multimedialnych wychodzących poza tekst i statyczne ilustracje[20]. Ludzie potrzebują wizualnych treści w czasie rzeczywistym, i takich, które wspierają łatwość dzielenia się nimi w ramach społecznych dysput[21]. Istnieją również szanse, aby Wikimedia wypełniła luki w edukacji[22][23], poprzez oferowanie materiałów edukacyjnych dla społeczności[24].

Populacje, które obsługujemy również zmienią się: w ciągu najbliższych 15 lat języki, które będą najbardziej używane, to przede wszystkim te, które obecnie nie mają dobrej zawartości i silnych społeczności w projektach Wikimedia[25]. Populacja będzie rosła najbardziej w regionach, do których obecnie Wikimedia najsłabiej teraz docierają, takie jak Afryka i Oceania[26]. Muszą minąć 83 lata aby kraje o niskich dochodach przesunęły swój poziom edukacji z podstawowego do średniego[27]. Te same regiony doświadczają najgorsze ograniczenia wolności dostępu do informacji online[28].

Technologia zmieni się dramatycznie: Automatyzacja (szczególnie nauczanie i tłumaczenia maszynowe) zmieniają sposób w jaki ludzie tworzą treści online. [29] Technologia może też pomóc oferować bardziej spersonalizowane, wiarygodne treści[30], ale wymaga to starannego ich rozwijania[31][32]. Gdy technologia dociera do każdego aspektu naszego życia, infrastruktura Wikimediów będzie musiała łatwo komunikować się z innymi systemami w sieci[33].

Struktury dla przyszłości[edit]

Analiza obecnych mocnych stron i ograniczeń Wikimediów obrazuje ruch ukształtowany we wczesnych jej latach. Aby Wikimedia liczyły się w przyszłości, musimy się poprawić i dostosować, jednocześnie chroniąc to, co czyni nas, tymi kim jesteśmy.

To co stanowi naszą podstawę, to sieć społeczności używających narzędzi i struktur do wspólnego dokumentowania i rozumienia naszego świata. Te podstawowe struktury mogą być społeczne, techniczne, online, offline, a często są kombinacją tych wszystkich elementów. W ruchu Wikimedia struktury są tym, co łączy jednostki, tworząc społeczności, które rozwijają wolną wiedzę. Są to oka sieci, która łączy nas razem i rusztowanie, które czyni naszą pracę możliwą.

Struktury przenikają każdy obszar naszego ruchu. Struktury społeczne to funkcje, które wykonujemy, role, jakie odgrywamy, zasady, które przestrzegamy, oraz grupy, w które się organizujemy. Wpływają one na kultury, które rozwijamy w naszych miniaturowych społeczeństwach. Decydują o tym, kogo akceptujemy w naszych społecznościach, jak traktujemy się nawzajem i jak podejmujemy decyzje dotyczące naszego ruchu.

Musimy rozszerzyć struktury danych, aby obsługiwać nowe formaty i rodzaje wiedzy. Musimy rozwijać struktury zaufania, zarówno społeczne, jak i techniczne, w celu zwiększenia wiarygodności naszej zawartości. Struktury dostępu decydują w pierwszej kolejności, o tym kto może wejść do naszego ruchu. Interfejsy techniczne i partnerstwa to struktury umożliwiające współpracę i wymianę informacji z innymi systemami i instytucjami.

W świecie, który staje się coraz bardziej powiązany, inwestycje w struktury społeczne i techniczne nie są tylko mechanizmem przetrwania; Jest to strategiczna przewaga. W ten sposób zapewniamy nasze miejsce w większej sieci wiedzy i stajemy się jej istotną częścią. W ten sposób pomnażamy nasz wpływ przy naszych ograniczonych zasobach.

W ten sposób stajemy się drogami, mostami i miejscowościami, które wspierają światową wyprawę po wolną wiedzę.

Implikacje: Nasze przeznaczenie do 2030 r.[edit]

Do 2030 r. Wikimedia stanie się uniwersalnym fundamentem dla wolnej, wspólnie tworzonej wiedzy.[edit]

Infrastruktura dla otwartości: Będziemy wspierać jednostki i instytucje w uczestnictwie i dzieleniu się, poprzez otwarte standardy, platformy i zbiory danych. Będziemy przyjmować, pośredniczyć, dzielić się i wymieniać bezpłatną wiedzą wśród instytucji i społeczności. Będziemy wiodącym obrońcą i partnerem rozwoju tworzenia, dbania i rozpowszechniania wolnej i otwartej wiedzy.

Encyklopedia i tak dużo więcej: Dostosujemy się do naszego zmieniającego się świata, aby oferować wiedzę w jak najbardziej efektywny sposób, w wielu formatach, na urządzeniach i innych zastosowaniach cyfrowych. Dostosujemy nasze społeczności i technologie do potrzeb ludzi, którym służymy. Ponieważ uwzględnimy inne formy wolnej wiedzy, będziemy dążyć do tego, aby te nowe projekty były tak skutecznie jak Wikipedia.

Wiarygodna i odpowiednia informacja: Będziemy nadal skupieni na dostarczaniu użytecznych informacji, które są wiarygodne, dokładne i przydatne dla użytkowników. Będziemy integrować technologie, które wspierają dokładność na dużą skalę i umożliwiają lepsze zrozumienie, w jaki sposób wiedza jest tworzona i dystrybuowana. Wzmocnimy nasz wysiłek na rzecz podniesienia jakości, zakresu i różnorodności wolnej wiedzy we wszystkich jej formach.

Do 2030, społeczności Wikimedia staną się wspierające, otwarte i oferujące różnorodne możliwości uczestnictwa.[edit]

Wspierająca kultura: Będziemy tworzyć kulturę partycypacyjną, która będzie przyjazna, satysfakcjonująca i wspierająca każdego, kto chce w dobrej wierze w niej uczestniczyć. Będziemy ćwiczyć się i zachęcać do szacunku dla współpracy i zdrowej debaty. Opracujemy usługi wspierające pozytywne doświadczenia i obniżające ciężar dbania o zawartość, dzięki czemu ludzie będą mogli się skoncentrować na sprawiającej przyjemność i twórczej pracy.

Różne formy partycypacji: Ludzie na całym świecie będą czuć się tak, jakby mieli do odegrania rolę w rozwijaniu wolnej i otwartej wiedzy. Społeczność zostanie szerzej zdefiniowana, aby uwzględnić wiele form wkładu, od redaktorów, przez darczyńców po organizatorów.

Otwarty ruch: Będziemy odzwierciedlać różnorodność naszego świata. Z radością będziemy witać i włączać ludzi do naszego ruchu z szerokiego wachlarza środowisk, języków, miejsc, dochodów, wykształcenia, tożsamości płciowej, religii, wieku i innych. Będziemy celebrować i wzmacniać naszą różnorodność i równe szanse na przywództwo i reprezentację w zarządzaniu ruchem. Ludzie z różnych środowisk będą mogli znaleźć dom w naszym ruchu, z możliwością uczestnictwa indywidualnego lub w ramach sieci grup i organizacji.

Do 2030 nasz ruch będzie rozproszony na cały świat i będzie miał zdolność adaptowania się do lokalnych kontekstów.[edit]

Służyć ludziom wszędzie: Będziemy pracować nad zapewnieniem wolnej wiedzy dostępnej wszędzie tam, gdzie są ludzie. Rozszerzymy obecność Wikimediów na całym świecie, wspierając zarówno istniejące społeczności, jak i społeczności w słabo rozwiniętych regionach świata, takich jak Azja, Afryka i Ameryka Południowa. Pokonamy bariery społeczne i techniczne, które uniemożliwiają ludziom dostęp do wiedzy i dzielenie się nią. Będziemy rozwijać programy i produkty, aby dopasować się do lokalnych kontekstów w celu angażowania nowych społeczności i czytelników, a także systematycznie oceniać nasze dokonania.

Lokalnie istotni i samowystarczalni: Rozpoznamy siłę rozproszonych i zróżnicowanych społeczności lokalnych jako potężnych narzędzi dla adaptacji i innowacji, a także jako strażników naszej neutralności. Będziemy wspierać lokalne partnerstwa i poszukiwać możliwości równoważonego przydzielania globalnych zasobów w sposób przejrzysty, sprawiedliwy, wspierający udział wszystkich głosów. Będziemy dzielić się swoimi doświadczeniami lokalnymi i uczyć się od siebie nawzajem, aby informować o naszych globalnych działaniach. Będziemy równoważyć samowystarczalność i autonomię z intencjami i wartościami, które wszyscy dzielimy.

Co nastąpi dalej[edit]

We wrześniu 2017 roku ogłosimy naszą intencję wspólnej pracy nad tą przyszłością. Do Wikimanii 2018 zobowiązujemy się do uczestnictwa w kolejnej fazie tej dyskusji w dobrej wierze osiągnięcia porozumienia, co do ról, obowiązków i strategii organizacyjnych, które umożliwią nam realizację tej przyszłości.

Zobowiążemy się do wzięcia pod uwagę potrzeb naszego ruchu ponad nasze własne, a także znalezienia struktur, procesów i zasobów dla naszego ruchu, które pozwolą nam najlepiej dążyć do wspólnego kierunku.

Zobacz też[edit]

 • Dodatek: Więcej informacji o naszym procesie, badaniach i wnioskach, które doprowadziły nas do tych rezultatów.
 • Raport z wniosków jest w tej chwili pisany i wiele źródeł na tej stronie zostanie zaktualizowanych aby kierować do odpowiednich treści.

Wersja robocza[edit]

W styczniu 2017 roku my, współtwórcy ruchu Wikimedia, rozpoczęliśmy ambitną dyskusję na temat naszej wspólnej przyszłości. Postanowiliśmy zastanowić się nad naszymi ostatnimi szesnastu latami i wyobrazić sobie, jaki wpływ możemy wywrzeć na świat w następnych dziesięcioleciach. Naszym celem było zidentyfikowanie wspólnego kierunku strategicznego, który zjednoczyłby i inspirował ludzi w ramach naszego ruchu w drodze do 2030 r. i pomógł nam podejmować decyzje.

Od dyskusji na wiki, na dużych konferencjach, małych spotkaniach, przez wywiady z ekspertami po głębokie badania[1], proces był wyczerpujący, chaotyczny i fascynujący. Nie trzeba było długo czekać, aby potwierdzić, że największą siłą ruchu Wikimedia jest talent, poświęcenie i rzetelność jego uczestników. Każda udana strategia musi uwzględniać różnorodność ludzi w naszych społecznościach, w tym nasze szczególne zainteresowania, motywacje i wkład. Niektórzy piszą encyklopedie. Niektórzy z nas opracowują oprogramowanie. Niektórzy z nas przekazują pieniądze, czas lub wiedzę. Niektórzy informacje, źródła lub media. Niektórzy organizują wydarzenia, popierają reformę praw autorskich lub remiksują dzieła sztuki. Niektórzy są organizatorami społeczności, nauczycielami lub wikignomami. Niektórzy są po prostu ciekawi świata. Niektórzy z nas robią to wszystko, i jeszcze więcej.

To, co łączy nas z sobą, to nie to co robimy, ale "dlaczego" to robimy.

Wszyscy jesteśmy częścią tego ruchu dlatego, że dzielimy wiarę, że wolna wiedza czyni świat lepszym. Każdy człowiek zasługuje na dostęp do wiedzy i ma wrodzoną zdolność do uczestniczenia w jej tworzeniu, porządkowaniu i dzieleniu się nią. To nie podlega negocjacji.

Dlatego, to naturalne, że ta wspólna wizja jest bazą dla kierunku, który się wyłonił. Jednak, kierunek to coś więcej, skłania on nas do skupienia się na "infrastrukturze, którą potrzebujemy" aby zbliżyć się bardziej do tej wizji.

Nasz kierunek strategiczny: Sprawiedliwość wiedzy[edit]

Celem ruchu Wikimedia do 2030 r. jest umożliwienie każdemu w dobrej wierze przyłączenia się do nas w poszukiwaniu wolnej wiedzy. Razem rozwiniemy nasz świat przez tworzenie wiedzy, która w pełni reprezentuje ludzką różnorodność. Niektórzy z nas będą nadal tworzyć i wykorzystywać treść, tak jak robiliśmy to w przeszłości. Jako ruch, pójdziemy dalej: Skupimy nasze wysiłki na wiedzy i społecznościach, które zostały porzucone przez struktury władzy i przywilejów. Opracujemy rzetelne systemy tworzenia różnych form zaufanej wiedzy. Będziemy witać ludzi z różnych środowisk, aby budować silne i zróżnicowane społeczności. Przełamiemy bariery społeczne, polityczne i techniczne, które uniemożliwiają ludziom dzielenie się i dostęp do wiedzy.

Uzasadnienie: Dlaczego będziemy iść w ustalonym kierunku strategicznym[edit]

Aspiracje: Czego wszyscy chcemy[edit]

Nasza wspólna przygoda zaczęła się jako eksperyment: przestrzeń robocza, w której każdy mógł dodać informacje do wolnej encyklopedii, recenzowanej przez ekspertów[2]. Wikipedia wkrótce stała się czymś więcej niż jej pierwotne założenia, dziś jest uważana przez wielu za źródło informacji[3], której zadaniem jest gromadzenie wiedzy[4]. Społeczności Wikimediów stoją teraz za ideałami wolności informacji i postępu społecznego napędzanego wolną wiedzą dla wszystkich[5][6]. Wizja ruchu Wikimedia opisuje ten rozszerzony cel jako: "świat, w którym każdy człowiek może swobodnie dzielić się sumą całej wiedzy."[7] Poza encyklopedią nasze wspólne aspiracje mają trzy składniki: edytowalny zbiór wiedzy, która jest wszechstronna, wiarygodna i wysokiej jakości; która jest tworzona w sposób społecznościowy, otwarta dla każdego; i angażująca każdego, na całym świecie.

Mocne strony Wikimediów: Czego nie powinniśmy zmieniać[edit]

Oryginalnym założeniem Wikimedia było to, że wiedza budowana jest przez osoby, które same są podstawą społeczności[8]. Współpraca w dobrej wierze to najlepszy sposób jaki znamy, aby tworzyć wiedzę o wysokiej wiarygodności i jakości, a jest to również sednem kultury Wikimediów[9]. Pomysł, że każdy może edytować, jest tak radykalny, że żartujemy, że może działać tylko w praktyce, nie teoretycznie[10]. A przecież to się dzieje: to, co osiągnęliśmy w ciągu pierwszych 16 lat istnienia, jest dowodem sukcesu tego podejścia. Dzięki temu, społeczności Wikimediów mogły zaczynając od niczego dojść do milionów stron, plików multimedialnych i elementów danych, w setkach języków[11]. Poza siecią, społeczności zorganizowały się w grupy i promowały wysiłki na całym świecie. Wszystkie te podejścia są silnymi stronami, które musimy zachować.

Ograniczenia Wikimediów: Co powinniśmy poprawić[edit]

Nadal jesteśmy daleko od zebrania sumy całej wiedzy. Większość materiałów, które stworzyliśmy, jest w formie nie mających dobrej struktury artykułów encyklopedycznych składających się głównie z długich tekstów i nieruchomych ilustracji[citation needed], co pozostawia za burtą wiele innych rodzajów wiedzy. Nasze obecne społeczności nie reprezentują różnorodności ludzkiej populacji[citation needed], co skutkuje lukami w wiedzy[12][13] i systematyczną stronniczością[14]. Czytelnicy często kwestionują rzetelność tworzonej przez nas treści[15], zwłaszcza z powodu zarzutów o brak precyzji, niekompletność, stronniczość lub dlatego, że nie rozumieją, w jaki sposób są tworzone i przez kogo[16].

Włączanie się i uczestnictwo w społeczności Wikimedia może być trudne, dla tych, którzy zaczynają z nami współpracować. Niska bariera wejścia w czasach naszych początków stała się obecnie nie do pokonania dla wielu przybyszów[17]. Niektóre społeczności, kultury i mniejszości cierpiały z powodu tego wykluczenia bardzie niż inne[citation needed]. Nasz sukces wytworzył konieczność coraz bardziej obciążającego monitorowania i obsługi[citation needed], i odpowiedzieliśmy na nią tworząc narzędzia i praktyki, które zakładają brak zaufania do członków społeczności[18]. Inne rodzaje wkładu, wychodzące poza edytowanie wiki nie są uznawane za równie wartościowe[19], a struktury naszego ruchu są często nieprzejrzyste lub scentralizowane, z wysokimi barierami wejścia[citation needed].

Poza Wikimedia: Co się zmienia dookoła nas[edit]

Oprócz wewnętrznych wyzwań ruchu Wikimedia, istnieje wiele czynników zewnętrznych, które musimy wziąć pod uwagę, aby zaplanować przyszłość. Wielu czytelników spodziewa się teraz formatów multimedialnych wychodzących poza tekst i statyczne ilustracje[20]. Ludzie potrzebują wizualnych treści w czasie rzeczywistym, i takich, które wspierają łatwość dzielenia się nimi w ramach społecznych dysput[21]. Istnieją również szanse, aby Wikimedia wypełniła luki w edukacji[22][23], poprzez oferowanie materiałów edukacyjnych dla społeczności[24].

Populacje, które obsługujemy również zmienią się: w ciągu najbliższych 15 lat języki, które będą najbardziej używane, to przede wszystkim te, które obecnie nie mają dobrej zawartości i silnych społeczności w projektach Wikimedia[25]. Populacja będzie rosła najbardziej w regionach, do których obecnie Wikimedia najsłabiej teraz docierają, takie jak Afryka i Oceania[26]. Muszą minąć 83 lata aby kraje o niskich dochodach przesunęły swój poziom edukacji z podstawowego do średniego[27]. Te same regiony doświadczają najgorsze ograniczenia wolności dostępu do informacji online[28].

Technologia zmieni się dramatycznie: Automatyzacja (szczególnie nauczanie i tłumaczenia maszynowe) zmieniają sposób w jaki ludzie tworzą treści online.[29]. Technologia może też pomóc oferować bardziej spersonalizowane, wiarygodne treści[30] , ale wymaga to starannego ich rozwijania.[31][32]. Gdy technologia dociera do każdego aspektu naszego życia, infrastruktura Wikimediów będzie musiała łatwo komunikować się z innymi systemami w sieci[33].

A more just future[edit]

Stable and dynamic

continue and

infrastructure, service, utility, reliability

movement, hospitality, equity, representation

room for different people and organizations to contribute

Structural inequalities

Gaps and systemic biases

geography, context

Analiza obecnych mocnych stron i ograniczeń Wikimediów obrazuje ruch ukształtowany we wczesnych jej latach. Aby Wikimedia liczyły się w przyszłości, musimy się poprawić i dostosować, jednocześnie chroniąc to, co czyni nas, tymi kim jesteśmy.

To co stanowi naszą podstawę, to sieć społeczności używających narzędzi i struktur do wspólnego dokumentowania i rozumienia naszego świata. Te podstawowe struktury mogą być społeczne, techniczne, online, offline, a często są kombinacją tych wszystkich elementów. W ruchu Wikimedia struktury są tym, co łączy jednostki tworząc społeczności, które rozwijają wolną wiedzę. Są to oka sieci, która łączy nas razem i rusztowanie, które czyni naszą pracę możliwą.

Struktury przenikają każdy obszar naszego ruchu. Struktury społeczne to funkcje, które wykonujemy, role, jakie odgrywamy, zasady, które przestrzegamy, oraz grupy, w które się organizujemy. Wpływają one na kultury, które rozwijamy w naszych miniaturowych społeczeństwach. Decydują o tym, kogo akceptujemy w naszych społecznościach, jak traktujemy się nawzajem i jak podejmujemy decyzje dotyczące naszego ruchu.

Musimy rozszerzyć struktury danych, aby obsługiwać nowe formaty i rodzaje wiedzy. Musimy rozwijać struktury zaufania, zarówno społeczne, jak i techniczne, w celu zwiększenia wiarygodności naszej zawartości. Struktury dostępu decydują w pierwszej kolejności, o tym kto może wejść do naszego ruchu. Interfejsy techniczne i partnerstwa to struktury umożliwiające współpracę i wymianę informacji z innymi systemami i instytucjami.

W świecie, który staje się coraz bardziej powiązany, inwestycje w struktury społeczne i techniczne nie są tylko mechanizmem przetrwania; Daje to przewagę strategiczną. W ten sposób zapewniamy nasze miejsce w większej sieci wiedzy i stajemy się jej istotną częścią. W ten sposób pomnażamy nasz wpływ przy naszych ograniczonych zasobach.

W ten sposób stajemy się drogami, mostami i miejscowościami, które wspierają światową wyprawę po wolną wiedzę.

Implikacje: Nasze przeznaczenie do 2030 r.[edit]

Together, we will advance our world by creating knowledge that fully represents human diversity.

Some of us will carry on creating and using content as we have done in the past.

As a movement, we will go further: We will focus our efforts on the knowledge and communities that have been left out by structures of power and privilege.

We will build fair systems for creating different forms of trusted knowledge.

We will welcome people from every background to build strong and diverse communities.

We will break down the social, political, and technical barriers preventing people from accessing and contributing to our shared knowledge.

What the Wikimedia movement will focus on[edit]

catch up

Fairness will be the underlying basis of .

urgency

advocacy, barriers

hospitality

We will become known, accessible, and attractive

full members of the movement

Our activities will be based on a fair distribution of resources. Our structures will rely on a just representation

fairness / fair

justice / just

relevance

We will assemble in sustainable communities that motivate us to contribute.

We understand the threats and urgency that some of them face, and the critical role that knowledge plays in . Therefore, we

We acknowledge the radically different situations of users and contributors,

We will broker alliances to access it across devices, interfaces, and geographies

This direction builds on our movement's greatest strength, our local communities. It encourages us to expand our horizons, and builds on existing projects and contributors to add new knowledge and new ways to participate. It asks us to be bold and experiment in the future, as we did in the past. It remains rooted in the Wikimedia vision of “a world in which every single human being can freely share in the sum of all knowledge.”

By 2030, we won't yet reach “the sum of all knowledge”, but we will make it possible for anyone to join us in this effort.

What will not be the primary goal of the Wikimedia movement[edit]

keep up

Many of our efforts will benefit all users and projects equally. The success that some of our communities have achieved so far is inspiring. Some of us will carry on creating and using content as we have done in the past. As a movement, we will go further and be intentional about catching up on

By 2030, Wikimedia will be a universal foundation for free, participatory knowledge.[edit]

The infrastructure for open: We will empower individuals and institutions to participate and share, through open standards, platforms, and datasets. We will host, broker, share, and exchange free knowledge across institutions and communities. We will be a leading advocate and partner for increasing the creation, curation, and dissemination in free and open knowledge.

An encyclopedia, and so much more: We will adapt to our changing world to offer knowledge in the most effective ways, across digital formats, devices, and experiences. We will adapt our communities and technology to the needs of the people we serve. As we include other forms of free knowledge, we will aim for these projects to be as successful as Wikipedia.

Reliable, relevant information: We will continue our commitment to providing useful information that it is reliable, accurate, and relevant to users. We will integrate technologies that support accuracy at scale and enable greater insight into how knowledge is produced and shared. We will embrace the effort of increasing the quality, depth, breadth, and diversity of free knowledge, in all forms.

By 2030, the Wikimedia communities will be supportive, inclusive, and offer diverse opportunities for participation.[edit]

A supportive culture: We will create a participatory culture that is enjoyable, rewarding, and supportive of anyone who wants to contribute in good faith. We will practice and encourage respectful collaboration and healthy debate. We will develop services that support positive experiences and lower the burden of maintenance, so that people can focus on enjoyable and creative work.

Different forms of participation: People everywhere will feel as though they have a role to play in advancing free and open knowledge. Community will be more broadly defined to include many forms of contributors, from editors to donors to organizers.

An inclusive movement: We will reflect the diversity of our world. We will welcome and include people into our movement from a wide variety of backgrounds, across language, geography, income, education, gender identity, religion, age, and more. We will celebrate and embrace our differences and equitable opportunities for leadership and representation in movement governance. People from every background will be able to find a home in our movement, with the opportunity to contribute as individuals or as part of a network of groups and organizations.

By 2030, our movement will be distributed around the world and adapted to local contexts.[edit]

Serve people everywhere: We will work to ensure free knowledge is available wherever there are people. We will extend the Wikimedia presence globally by supporting both existing communities and communities in underserved regions of the world, such as Asia, Africa, and South America. We will break down the social and technical barriers preventing people from accessing and contributing to our shared knowledge. We will design programs and products to match local contexts in order to engage new communities and readers, while continuously (re)evaluating our approaches.

Locally relevant and sustainable: We will recognize the strength of distributed and diverse local communities as powerful tools for adaptation and innovation, and as counters to influence on our neutrality. We will embrace local partnerships and sustainable resourcing opportunities, and allocate global resources in transparent, equitable ways that support participation of all voices. We will share our local experiences and learn from each other to inform our global activities. We will balance self sufficiency and autonomy with intention and values we all share.

Co nastąpi dalej[edit]

We wrześniu 2017 roku ogłosimy naszą intencję wspólnej pracy nad tą przyszłością. Do Wikimanii 2018 zobowiązujemy się do uczestnictwa w kolejnej fazie tej dyskusji w dobrej wierze osiągnięcia porozumienia, co do ról, obowiązków i strategii organizacyjnych, które umożliwią nam realizację tej przyszłości.

Zobowiążemy się do wzięcia pod uwagę potrzeb naszego ruchu ponad nasze własne, a także znalezienia struktur, procesów i zasobów dla naszego ruchu, które pozwolą nam najlepiej dążyć do wspólnego kierunku.

Uwagi i przypisy[edit]

 1. a b Dodatek: Tło i proces
 2. a b Historia Wikipedii i zawarte w niej źródła
 3. a b Syntetyczny raport ze ścieżki "Nowe Głosy" (Lipiec 2017): Centrum informacji
 4. a b "Wikipedia powinna odgrywać aktywną rolę w zachowywaniu wiedzy." Raport syntetyczny ze ścieżki "Nowe Głosy (Lipiec 2017): Rola Wikipedii w przyszłości
 5. a b Po co tworzyć wolną wiedzę?" Raport z wniosków strategii ruchu.
 6. a b "Wikipedia powinna podjąć aktywną rolę w rozpowszechnianiu prawdziwej wiedzy dla dobra publicznego." Raport syntetyczny ze ścieżki "Nowe Głosy (Lipiec 2017): Rola Wikipedii w przyszłości
 7. a b "Wizja - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2017-07-27. 
 8. a b "Wikimedianie uważają, że ruch jest zbudowany wokół zdeterminowanej społeczności czytelników, redaktorów i organizacji, które doprowadziły nas do tego, gdzie jesteśmy." raport syntetyczny z cyklu 2] (draft)
 9. a b Reagle, Joseph (2010). Good faith collaboration : the culture of Wikipedia. Cambridge, Mass.: MIT Press. ISBN 9780262014472. 
 10. a b Ryokas, Miikka: "Zgodnie z popularnym żartem: 'Problem z Wikipedią polega na tym, że działa tylko w praktyce. W teorii nigdy nie powinna zadziałać.'" Cohen, Noam (2007-04-23). "The Latest on Virginia Tech, From Wikipedia". The New York Times (in en-US). ISSN 0362-4331. Retrieved 2017-07-26. 
 11. a b "Wikistats: Wikimedia Statistics". stats.wikimedia.org. Retrieved 2017-08-04. 
 12. a b "Brak odpowiednich, lokalnych treści jest głównym wyzwaniem w Afryce." Raport syntetyczny ze ścieżki "Nowe Głosy (Lipiec 2017): Wyzwania dla Wikimediów
 13. a b Luki w wiedzy i stronniczość zostały wybrane najważniejszym priorytetem dla ruchu w czasie Konferencji Wikimedia 2017, w której uczestniczyło 350 osób z 70 krajów, reprezentujący ok 90 organizacji afiliowanych, innych organizacji, komitetów i innych grup. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 14. a b "W wielu regionach (szczególnie tam, gdzie jest mniejsza świadomość Wikimediów), ludzie bardzo pragną i cenią treść, która przemawia do ich kontekstu lokalnego i rzeczywistości, ale stara się ją znaleźć zarówno w trybie online, jak i offline. Aby wspierać rozwój tej treści i złagodzić zachodnią stronniczość, ruch musi doprecyzować lub rozszerzyć własną definicję wiedzy." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 4
 15. a b "Otwartość platformy Wikipedii powoduje, że ludzie kwestionują jej wiarygodność i weryfikowalność." Raport syntetyczny ze ścieżki "Nowe Głosy (Lipiec 2017): Wyzwania dla Wikimediów
 16. a b "Nieufność do Wikipedii jest wyuczoną percepcją. Wynika to z braku jasności co do projektów i sposobu w jaki ich treść jest rozwijana." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 11
 17. a b "Wiele nowych osób w ruchu uważa, że obecne bariery wejścia są zbyt wysokie. Odbierają oni kulturę wyłączania i braku wsparcia dla nowych przybyszów, jako demotywującą." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 7
 18. a b Halfaker, Aaron; Geiger, R. Stuart; Morgan, Jonathan T.; Riedl, John (2013-05-01). "The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia’s Reaction to Popularity Is Causing Its Decline" (PDF). American Behavioral Scientist 57 (5): 664–688. ISSN 0002-7642. doi:10.1177/0002764212469365. 
 19. a b "Obecne normy dotyczące uczestnictwa nastawione są na wąski zestaw funkcji (np. edytowanie dominuje). Ludzie z różnych środowisk i mający różne umiejętności chcą dodawać wartość na wiele sposobów, a ruch mógłby skorzystać na wspieraniu ich aby to robili po swojemu." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 8
 20. a b "Wizualne, w czasie rzeczywistym i społeczne, to nie są tylko słowa-wytrychy; badania pokazały, że są one charakterystyczne dla platform treści, które młodzi ludzie coraz częściej preferują." Podsumowanie Kluczowych Możliwości i Wniosków, Reboot, Indonezja i Brazylia.
 21. a b "Zmieniają się zachowania, preferencje i oczekiwania dotyczące zawartości. Ludzie coraz bardziej potrzebują treści w czasie rzeczywistym i wizualnych, i takich, które wspierają społeczną wymianę i dysputę." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 5
 22. a b "Kiepsko działające systemy edukacyjne na całym świecie skłoniły ludzi do szukania alternatywnych sposobów uczenia się. W wyniku tego pojawiło się wiele innowacyjnych platform informacyjnych i edukacyjnych, ale nadal potrzebują one podstawowe treści wysokiej jakości." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 14
 23. a b "Rozwijanie edukacji" było głównym tematem, który wyłonił się z pierwszego cyklu dyskusji w społeczności, zwłaszcza na Konferencji Wikimedia2017, gdzie przegłosowano to jaki trzeci najważniejszy priorytet dla ruchu." Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 24. a b "Wikimedia ma okazję do budowania społeczności, która pasjonuje się nie tylko tworzeniem wiedzy, ale także pomaganiem ludziom w nauce, przez pracę z różnymi partnerami i niszowymi ekspertami treści, kuratorami i ambasadorami." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 10
 25. a b "Dominującymi językami przyszłości nie są, w większości, te w których wersje projektów Wikimedia mają najwięcej treści i największe społeczności." Appendix: Where the world is going: Pattern 3
 26. a b "W najbliższych 15 latach spodziewany jest największy wzrost populacji w Afryce i Oceanii, gdzie obecnie Wikipedia ma najniższy zasięg. Aby służyć każdemu człowiekowi, ruch musi zwracać większą uwagę na sposób, w jaki służymy tym regionom." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 1
 27. a b Winthrop, Rebecca; McGivney, Eileen (2015-06-10). "Why wait 100 years? Bridging the gap in global education". Brookings (in en-US). Retrieved 2017-08-06. 
 28. a b "Freedom House". freedomhouse.org. Retrieved 2017-08-04. 
 29. a b "Technologia może być w stanie pomóc w wielu funkcjach edycyjnych obecnie wykonywanych przez ludzi. Automatyzacja (w szczególności związana z maszynowym uczeniem się i tłumaczeniami) szybko zmienia to jak tworzy się treści. To otwiera możliwości obecnym członkom społeczności, aby znaleźć inne sposoby uczestnictwa." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 9
 30. a b "Innowacje technologiczne (np. AI, maszynowe tłumaczenie, strukturyzacja danych) może pomóc opiekować się i dostarczać, odpowiednie, personalizowane i wiarygodne treści." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 18
 31. a b "Rozwijanie i wykorzystywanie technologii w społecznie sprawiedliwe i konstruktywne sposoby - i zapobieganie ich niezamierzonym, negatywnym skutkom - wymaga przemyślanego przywództwa i czujności technicznej." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 19
 32. a b "Ruch powinien ostrożnie używać AI i maszynowego uczenia się, aby zwiększyć jakość i dostępność. Ogólne wnioski Wikimedian to, że powinniśmy zachować naszą główną koncentrację na społeczności, i korzystać z technologii AI i innych, aby zredukować nakład pracy na proste czynności, a nie zastępować wolontariuszy w poprawianiu jakości." Raport syntetyczny Cyklu 2
 33. a b "Nowe technologie rewolucjonizują definicję i zastosowanie platform. Najbardziej wpływowymi technologiami będą te, które przechodzą od infrastruktury czysto technicznej na stanie się platformami tworzącymi ekosystemy." Dodatek: Dokąd zdąża świat: Wzorzec 15