Jump to content

אסטרטגיה/קרן ויקימדיה/2017/הנחות יסוד

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Process/Premises and the translation is 100% complete.

מוסכמות

כתנועה,

  • אנו חולקים חזון, לפיו כל אדם ואדם חפשי להשתתף בכלל המידע הקיים. (מתוך החזון, מוצע בידי Guillaume)
  • אנו פועלים להשגת מצוינות. (מתוך הערכים מוצע בידי Guillaume)
משמעות

לעתים בקפיצת הדרך ובצעדי ענק, לעתים תוך נפילה למהמורות והתחלות שווא, אנו מבקשים לשפר את עצמנו, את פעולותינו, את קהילותינו ואת העולם כולו. מתוך יוזמה אך גם ניסוי ותעיה, אנו מתקדמים צעד אחר צעד בדרך לעולם טוב יותר, למקום אדיר ומצוין. בסקרנות ובענווה, אנו לומדים מכישלונותינו, כמו מהצלחותינו. אנו מחויבים לנצל את המשאבים שלרשותנו, ולהפיק מוצרים ושירותים יוצאים מן הכלל.

  • אנו מכירים ומוקירים את המבדיל בינינו. (מתוך הערכים המוצעים בידי Guillaume)
שפירושו

סך כל הידע לכל אחד ואחת מבני האדם: לא נוכל להשיג זאת אם נותיר ולו אישה אחת או איש אחד בחוץ. החזון שלנו הוא הרבה מֵעֵבֶר להנגשת כל סוגי המידע באופן אחיד. החזון שלנו עיקרו יצירת תרבות כוללנית ומכילה. משמעותו הזמנת אחרים להצטרף אלינו ולשגשג יחד עמנו. פירושו היאחזות במגוון האנושי והשתייכות אליו. לראות ולהיראות, ולומר: "אנו רואים אתכם כפי שאתם, ואתם במקום הנכון - חלק מאיתנו ומאוחדים עימנו."

ההבדלים בינינו יקרים מפז. הם העושים אותנו חכמים יותר, חזקים יותר, צנועים יותר. הם מאזנים בין נטיותינו וחולשותינו. הם פותחים בפנינו עולם ומרחיבים את הדעת. אנו במיטבנו כאשר אנחנו מבינים בעיה בכל היבטיה.

אנו מעודדים אחרים להגשים את מה שנמנע מאיתנו להשיג, ואנחנו מסייעים להם להצליח. דווקא כאשר קולות מושתקים, זוכים להתעלמות, או בולטים בחסרונם, אנו מחפשים אותם. אנחנו מארחים מסבירי פנים, שכנים אכפתיים, ובעלי ברית הוגנים. איננו חוששים מהבדלים. להיפך, אנו מצפים להם בתשוקה וסקרנות, בהנאה, ובתקווה.

שפירושו

עבודת צוות אינה תמיד נעשית על מי מנוחות. פעמים שאנו נאבקים זה בזה. לא קל לעבוד יחדיו, אך זה משתלם בהחלט. אנחנו עושים זאת כי זה מחזק אותנו. טובים השנים מן האחד: אנחנו פותרים בעיות טוב יותר - יחדיו. כדי להצליח בכך, על כל אחת ואחד מאתנו להיות כֵּנִים זה עם זה, נאמנים, אינם מסתירים דבר ולהיות ראויים לכך שסומכים עלינו.

  • אנחנו מנהלים דיון מכבד ומהוגן. (מתוך הערכים שהוצעו בידי Guillaume)
שפירושו

למילים שלנו יש כוח. לדברים שאנו אומרים יש השלכות. קיומו של דיון מתורבת דורש אדיבות, כבוד, טאקט, אמפתיה, אמון ותחושת ביטחון. אלו הם הכלים המאפשרים להשיג, להעניק ולקבל מידע יעיל. אנו מחויבים ליצור מרחב במסגרתו אנשים ירגישו ביטחון להביע את עצמם ולהישמע. זה נכון במיוחד בשעה שקיימים חילוקי דעות. גם אם אנחנו לא מבינים את תחושותיו של האחר, אנו שומרים על פתיחות ביחס למקום ממנו הוא בא.

אנו שואפים לאמפתיה, ולא מתפשרים על פחות מתרבותיות.

משמעות

אנו מונחים על ידי חזוננו המשותף לעולם טוב יותר. אנו מקבלים על עצמנו אתגר עצום. אנו מתייחסים ביראת כבוד לאירועי העבר, ומתבוננים ביראה לעבר אירועי העתיד. זה ממלא אותנו בתקווה. זה ממלא אותנו בפליאה.

כאשר אנו חדורי השראה, אנו עושים עבודה טובה יותר.

משמעות

מטרתנו להוביל לשינוי חיובי. זאת הסיבה שאנו ממוקדים בתוצאות. אנו מאמצים גישה המתמקדת בתוצאות ומעודדים האחד את השני למדוד את האפקטיביות של פעולותינו, על מנת שנוכל טעויות לאורך הדרך.

בתור משתתפים בתהליך:

  • אנו מבינים שאנו מצופים להגיע למסקנות סופיות במהלך מעגלי הדיונים. (proposed by Guillaume)
משמעות

כולם, מתוך ומחוץ לתנועה,נקראים להשתתף בתהליך זה מתוך רצון טוב. במידה ומשתתף מחליט להפסיק את השתתפותו בחלק מסוים של הדיון, הוא מוזמן לספק משוב בשלב מאוחר יותר. עם זאת, הוא יתבקש לקבל את תוצאותיו הסופיות של הדיון בו הוא לא השתתף.

  • אנו מכירים באילוצי המציאות ביחס למשאבים הנדרשים לצורך מימוש בפועל של ההחלטות שקיבלנו. (proposed by Guillaume)
משמעות

הדיון דורש בו זמנית הפעלה של יכולת הדמיון, כמו גם הכרה במציאות. לצורך הגשמת ההחלטות שיתקבלו, תידרשנה קבלת החלטות, כמו גם הקצאת משאבים. לא ניתן בו זמנית לתמוך בהחלטה מסוימת, ובמקביל להתנגד לאמצעים הנדרשים לצורך הגשמתה.

  • אנו פועלים ליצירת אסטרטגיה כללית עבור תנועת ויקימדיה כולה. (proposed by MichaelMaggs)
משמעות

תנועת ויקימדיה מורכבת ממספר רב וממגוון אירגונים, קבוצות, קהילות ויחידים (הכוללים את קרן ויקימדיה, סניפים, קבוצות, עורכים, מתנדבים לא-מקוונים, קוראים וכן הלאה), ולכולנו נקודות מבט שונות. מוקד מטרתנו כאן הוא להנחיל אסטרטגיה "משותפת" לתנועה כמכלול, ולא לכל חלק ספציפי בה.

  • אנחנו מוקירים את הקוראים שלנו כמו את העורכים שלנו. (proposed by Libcub)
משמעות

אנחנו צריכים תורמים (עורכים, מפתחים, וכדומה) על מנת להישאר רלוונטיים. במידה שווה אנחנו צריכים קוראים, אנשים שיעשו שימוש בתוכן של פרויקטי ויקימדיה. אנחנו צריכים לטפח את שתי הקהילות.