Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Proces/Założenia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Process/Premises and the translation is 100% complete.

Założenia

Jako ruch społeczny,

  • Dzielimy wizję świata, w którym każdy człowiek będzie mieć wolny dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. (z Wizji; zaproponowanej przez Guillaume)
  • Dążymy do doskonałości. (z Wartości; zaproponowanych przez Guillaume)
Znaczenie

Z trudnościami i falstartami ciągle staramy się ciągle doskonalić siebie, nasze projekty, nasze wspólnoty, nasz świat. Poprzez inicjatywy i eksperymenty, stopniowo dochodzimy naszych sposobów uczynienia świata lepszym, doskonalszym miejscem. Z ciekawością i pokorą uczymy się na naszych błędach, jak i sukcesach. Jesteśmy zobligowani aby dbać o nasze zasoby i dostarczać wyjątkowe produkty i usługi.

  • Akceptujemy i dbamy o naszą różnorodność. (z Values; zaproponowanych przez Guillaume)
Znaczenie

Suma całej wiedzy każdego człowieka; nie możemy tego osiągnąć przez odrzucanie ludzi. Nasza wizja to więcej niż udostępnienie ogólnego dostępu do wszelkich form wiedzy. Dotyczy ona także kreatywnej i otwartej kultury. Dotyczy zapraszania innych aby się przyłączyli i rozwijali z nami. Dotyczy wzmacniania ludzkiej różnorodności. Zawarta jest w stwierdzeniu "Widzimy Cię i Ty należysz do nas".

Nasza różnorodność jest cenna; czyni nas ona mądrzejszymi, silniejszymi, pokorniejszymi. Wyrównuje ona nasze słabości i uprzedzenia. Otwiera nasze umysły. Najlepiej wykonujemy naszą pracę gdy rozumiemy problemy ze wszystkich ich perspektyw.

Zachęcamy innych do zrobienia tego, czego nie możemy i pomożemy im osiągnąć sukces. Gdy głosy są nieobecne, ignorowane lub zignorowane, staramy się je odszukać. Jesteśmy gościnnymi gospodarzami, opiekuńczymi sąsiadami i sprawiedliwymi sojusznikami. Nie boimy się zmian. Czekamy na nie z ciekawością, radością i nadzieją.

Znaczenie

Współpraca nie zawsze jest ładna. Czasami walczymy. Wspólna praca jest trudna, ale warto ją podjąć. Robimy to dlatego, że czyni nas to silniejszymi. Wspólnie rozwiązujemy problemy lepiej. Aby to zadziałało dobrze, każdy z nas musi być uczciwy, odpowiedzialny i przejrzysty dla innych.

  • Angażujemy się w cywilizowane dysputy. (z Values; zaproponowanych przez Guillaume)
Znaczenie

Nasze słowa mają moc. To co głosimy, ma konsekwencje. Zaangażowanie w cywilizowane dysputy wymaga dobroci, szacunku, taktu, empatii, zaufania i bezpieczeństwa. To jest kluczem do wymiany dobrych informacji. Musimy stworzyć przestrzeń, w której ludzie czują się bezpiecznie aby wyrażać siebie i być słyszanym. Odnosi się to zwłaszcza do sytuacji, gdy nie zgadzamy.

Dążymy do empatii, nie akceptujemy niczego innego niż wzajemną uprzejmość.

Znaczenie

Kierujemy się wizją lepszego świata. Podejmujemy się ogromnego wyzwania. Szanujemy to, co działo się przed i jesteśmy pod wrażeniem pracy przed nami. To przynosi nam nadzieję. To napawa nas zdumieniem.

Kiedy jesteśmy zainspirowani, wykonujemy świetną pracę.

Znaczenie

Dążymy do wprowadzania pozytywnych zmian. Dlatego skupiamy się na osiąganiu rezultatów i uzyskiwania realnego wpływu. Uważamy siebie nawzajem za odpowiedzialnych za utrzymywanie podejścia nakierowanego na efekty i zachęcania się nawzajem do ciągłego mierzenia skuteczności naszych procesów i programów, dzięki czemu możemy poprawiać kiedy trzeba kierunek naszej drogi.

W szczególności, jako uczestnicy tego procesu:

  • Zdajemy sobie sprawę, że musimy dojść do konkluzji w ramach cykli dyskusyjnych. (zaproponowane przez Guillaume)
Znaczenie

Każdy wewnątrz i na zewnątrz ruchu jest zaproszony do wzięcia udziału w tym procesie, w dobrej wierze. Jeśli ktoś zdecyduje się zrezygnować z danego cyklu dyskusji, może przekazać swoje uwagi później. Jednakże, będzie musiał zaakceptować wyniki dyskusji, w których nie uczestniczył.

  • Uznajemy rzeczywistość zasobów potrzebnych do realizacji tego, z czym się zgodziliśmy. (zaproponowane przez Guillaume)
Znaczenie

Ta dyskusja wymaga zarówno wyobraźni jak i poczucia rzeczywistości. Aby nad czymś deliberować, kierunki i cele które się pojawią, będą wymagały decyzji i zasobów. Nie można jednocześnie argumentować na rzecz rezultatów i przeciw środkom potrzebnym do ich realizacji.

  • Oddaliśmy się utworzeniu wspólnej strategii ruchu Wikimedia jako całości. (proposed by MichaelMaggs)
Znaczenie

Ruch Wikimedia składa się z dużego i zróżnicowanego zbioru organizacji, grup, społeczności i osób (w tym Fundacji Wikimedia, organizacji afiliowanych, grup, edytorów, ochotników działających off-line, czytelników i tak dalej), a wszyscy mamy różne punkty odniesienia. Naszym celem jest, aby opracować połączoną strategię dla ruchu jako całości, a nie dla każdej konkretnej części osobno.

  • Cenimy naszych czytelników tak samo jak naszych edytorów. (zaproponowane przez Libcub)
Znaczenie

Potrzeba nam uczestników (edytorów, deweloperów itp.) aby utrzymać nasze znaczenie. W równym stopniu potrzebujemy czytelników, osób, które korzystają z zasobów projektów Wikimedia. Musimy wspierać obie społeczności.