Jump to content

Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation and the translation is 92% complete.


Wikimedia Vakfı 2016 Stratejisi Topluluğa Danışma çalışmasına hoş geldiniz. 2015 boyunca Vakıf, hareketin hedeflerini en iyi şekilde desteklemek için çalışmalarını nasıl önceliklendireceğini araştırdı fakat henüz 2010-15 stratejik planı oluşmadı. Bu danışmanın amacı, Wikimedia Vakfı’na Temmuz 2016’da başlayıp 12-24 ay sürecek çalışmasında yön vermektir.

Strategy approaches report

Vizyonumuza, 2010 ve 2015 stratejilerinde yapılan topluluğa danışma çalışmalarına ve dış etkiler üzerindeki araştırmaya dayalı olarak Vakıf için üç geniş odak alanı tasarladık: erişim, topluluklar ve bilgi (bunların ne anlama geldiği hakkında bilgi gelecek). Sonra Vakıf personeli ve birkaç küçük topluluk gurubu her bir odak alanı hakkında başlıca engel ve fikirler hakkında girdi sağladı. Bunlar, buradaki topluluk tarafından incelenmek üzere stratejik yaklaşımlar halinde özetlendi. Şimdi görevimiz, hangi stratejilerin öncelikli olacağını topluluklarla iş birliği içinde belirlemek.

Bu topluluğa danışma çalışması, her biri farklı bir konuya odaklanan üç ayrı sayfa içerir. Her bir sayfada size Wikimedia Vakfı’nın o alandaki belirli bir ana sorunu en iyi ne şekilde çözeceği konusunda görüşünüzü isteyen geniş bir soru soruyor olacağız. Altında, odak konuya götüren altı olası yolu sıralayacağız. Kaynakların ve zamanın sınırlılığı nedeniyle hepsini yapamayız; aralarında seçim yapmamız gerek. Sizce odaklanmamızın en önemli olduğu iki ya da üçünü seçerek yaklaşımlarımızı önceliklendirmemize yardımcı olmanızı istiyoruz. Ayrıca, kendi alternatif veya ilave yaklaşımınızı da ekleyebilirsiniz. Toplanan tüm bilgi Yıllık Planımızda yer alacak önceliklerin son halini belirlemede yardımcı olmak için kullanılacak. Vakfın, önceliklendirme sürecinde aşağıdaki kriterleri kullanacağına dikkat çekeriz: gerek duyulan kaynaklar, Vakfın etki yaratma gücü ve Vakıf için en uygun iş (gönüllüler veya ortaklar tarafından yapılacak işe karşılık).

Lütfen düşüncelerinizi paylaşırken veya başkalarının düşüncelerini tartışırken Dostça Alan Beklentilerine uyunuz.

Topluluğa danışma sürecinden elde edilen bilgi ilerleme stratejimize bilgi sağlamada yardımcı olacaktır.


align=right Thank you for contributing your thoughts to this consultation!

Zaman çizelgesi

Bu süreç için hedeflediğmiz tarihler aşağıdadır:

  • 11 Ocak: Sayfaların çeviri için hazırlanması
  • 18 Ocak: Temel sorularda topluluğa danışma sürecinin başlatılması
  • 15 Şubat: Topluluğa danışma sürecinin sonlanması
  • 26 Şubat'tan itibaren: Danışma sentezinin yayımı
  • 4 Mart'tan itibaren: İlk taslak stratejinin yorumlanması için yayımlanması