Jump to content

آیین‌نامه فراگیر رفتاری/پرسش‌های رایج

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/FAQ and the translation is 100% complete.
آیین‌نامه فراگیر رفتاری

مشاوره

1. UCoC چگونه با سایر ابتکارات و مشاوره های استراتژی جنبش، برای مثال منشور جنبش مرتبط است؟

UCoC یک ابتکار اساسی از مکالمات اجتماعی و فرآیند استراتژی ویکی‌مدیا 2030 است. سومین توصیه از بحث‌های استراتژی جنبش ایجاد ایمنی و پذیرش در جوامع بود و ایجاد یک آیین نامه رفتاری بالاترین اولویت ابتکاری این توصیه را به دست آورد. گفت‌وگوهای جهانی به موازات مشاوره‌های آیین نامه فراگیر رفتاری برای سایر ابتکارات استراتژی جنبش مانند منشور جنبش برگزار شده است.

2. جوامع بر چه اساسی برای رایزنی های محلی انتخاب شدند؟
جوامع برای فاز 1 مشاوره زبان محلی بر اساس عوامل متعددی از جمله نرخ رشد و وضعیت سیاست‌های رفتار محلی انتخاب شدند. اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند فاز 1 اینجا در دسترس است. در دسترس بودن تسهیلگران واجد شرایط زبان محلی نیز یک ملاحظات عملی بود.
مانند فاز 1، عوامل متعددی انتخاب جوامع برای فاز 2 را هدایت کردند. اولین مورد، داده‌های مربوط به زیرساخت‌های اجرایی موجود پروژه‌های ویکی‌مدیا زبان‌های مختلف با توجه به سیاست‌های محلی بود. تسهیل‌کننده‌ها به نمایندگی جوامع با سطوح مختلف اجرایی موجود انتخاب شده‌اند تا دیدگاه‌های متنوعی را در نظر بگیرند. در دسترس بودن تسهیلگران واجد شرایط و اشتیاق به پوشش جغرافیایی گسترده نیز در آن نقش داشت.
3. آیا بنیاد ویکی‌مدیا اعلام کرده است که UCoC برای همه پروژه ها و فضاهای ویکی‌مدیا اعمال خواهد شد؟
بله. از آنجایی که UCoC بخشی از شرایط استفاده خواهد شد، برای جوامع فردی امکان انصراف از سیاست جهانی وجود نخواهد داشت. اگر به نظر می‌رسد که سیاست‌ها یا شیوه‌های محلی موجود مغایر با UCoC است، این نگرانی‌ها باید در اوایل فرآیند مطرح شوند تا بتوان تعارض را بررسی و حل کرد. از 2 فوریه 2021، هیئت امنا رسماً UCoC را به عنوان سیاستی که برای همه پروژه ها و فعالیت های جنبش ویکی‌مدیا اعمال می شود، تأیید کرد. این محدوده همچنین از مراحل ابتدایی مشاوره فاز 1 برای پیش‌نویس خط‌ مشی مشخص شده است و در متا، ویکی‌مدیا-l و بسیاری از پروژه‌های فردی پست شده است. فهرستی از اعلامیه‌های ویکی‌های کوچک و متوسط در این صفحه موجود است. جزئیات بیشتر از مشاوره در ویکی اینجا در دسترس است.

ترجمه

4. آیا UCoC و اسناد پشتیبانی آن به همه زبان ها در دسترس خواهد بود؟
تیم پروژه UCoC تلاش خواهد کرد تا با استفاده از ترکیبی از ترجمه کارگزاران و داوطلبان، تمام اسناد و اعلامیه‌های اصلی را در صورت امکان به زبان‌های بیشتری ترجمه کند. این تلاش سخت و زمانبری است که ما به تنهایی قادر به انجام آن نیستیم. ما از داوطلبانی که مایلند مطالبی را ترجمه کنند، یا می‌خواهند ترجمه‌هایی به زبان جدید در دسترس باشد، دعوت می کنیم به ucocproject(_AT_)wikimedia.org ایمیل بزنند. در حالی که امکان ترجمه همه مطالب به همه زبان ها وجود ندارد، ما متعهد هستیم که مشارکت گسترده ای را در فرآیند UCoC در سراسر زبان ها فعال کنیم.
5. در صورت مغایرت ترجمه یا تعارض در تفسیر، کدام زبان نسخه رسمی پیش نویس محسوب می شود؟
تیم UCoC تلاش کرده است تا در حد امکان ترجمه‌های متعددی از خط‌مشی UCoC، دستورالعمل‌های اجرایی و صفحات مرتبط را منتشر کند. با این حال، ترجمه ها ناقص هستند و ما از روش های متعددی (آژانس پولی، داوطلب، کارمند و غیره) برای تکمیل ترجمه ها استفاده می کنیم که هر کدام چالش ها سطح دقت خاص خود را دارند. جوامع تشویق می شوند تا به ما در شناسایی و اصلاح مغایرت ها کمک کنند، و از آنها خواسته می شود که به خاطر داشته باشند که اصلاح مغایرت ها زمان می برد. تا زمانی که فرآیند تکمیل شود، نسخه انگلیسی نسخه رسمی خواهد بود.

اجرا

6. چه برنامه هایی برای اجرای UCoC وجود دارد، مانند اینکه چه کسی مسئول اجرای آن است؟
طبق دستورالعمل‌های هیئت امنای بنیاد (هیئت‌مدیره یا BoT)، تمرکز فاز دوم این پروژه اجرایی کردن آن است که پس از تصویب نسخه پیش‌نویس نهایی UCoC توسط هیئت مدیره آغاز شده و در 2 فوریه 2021 اعلام شد. این بدان معناست که جوامع ویکی‌مدیا نحوه اعمال، تفسیر و اجرای UCoC را در سطح محلی تعیین خواهند کرد. همه احزاب و جوامع آسیب دیده تشویق می شوند تا در بحث شرکت فعال داشته باشند تا به سازگاری با رویکردها، سیاست ها و رویه های موجود جامعه برسند. در نهایت، UCoC و استراتژی‌های اجرایی آن به‌عنوان یک خط پایه در سراسر جنبش عمل می‌کنند. جوامع پروژه های فردی همچنان تشویق می شوند تا این فعالیت، آیین نامه های رفتاری خود را ایجاد کنند.
7. به نقض UCoC در شرایط واقعی به عنوان مثال، در رویدادهای بنیاد و یا وابستگان به بنیاد که در آن ها خط‌مشی فضای دوستانه نیز قابل اجرا است، چگونه رسیدگی می شود؟ کدام سیاست اولویت دارد؟
از آنجایی که UCoC مجموعه ای حداقلی از دستورالعمل ها را ارائه می دهد، سیاست های محلی همیشه باید ابتدا مورد مشورت قرار گیرند و به میزان مورد نیاز اعمال شوند. این برای رویدادها هم به همان صورتی که برای رفتار در هر پروژه ویکی‌مدیا صادق است، اعمال می شود. UCoC فقط در مواردی اعمال می‌شود که سیاست‌های محلی یا مکانیسم‌های اجرایی برای رسیدگی به مسائل موجود کافی نباشد.
8. آیا گزارش نقض UCoC به صورت خصوصی برخلاف فرهنگ آزاد و شفاف جامعه ویکی‌مدیا (که برای مثال همه می‌توانند تاریخچه صفحه را ببینند) است؟
در حال حاضر گزارش‌ها به دلایلی به‌صورت خصوصی پذیرفته می‌شوند، مانند گزارش هایی که نیازمند افشا یا حذف اطلاعات شناسایی شخصی هستند، تهدید به آسیب و سایر مسائل حساس. چنین گزارش‌هایی معمولا به گروه های حمایت و امنیت، حقوقی، ویکی بدها، بررسی کاربر، ناظران، کمیته‌های داوری و سایر کارمندان ارسال می‌شود. تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان از گزارش آزار و اذیت در اماکن عمومی خودداری کرده اند، زیرا گزارش دادن ممکن است منجر به خصومت بیشتر شود. یکی از ملاحظات مهم در فاز 2 بررسی نیاز به ایجاد تعادل بین شفافیت و وظیفه حفاظت از قربانیان آزار و اذیت بود.
9. بنیاد چه نوع حمایتی از کسانی که مسئول اجرای UCoC هستند ارائه خواهد کرد؟
بنیاد متعهد به حمایت از UCoC در تمام مراحل توسعه آن است: تهیه پیش نویس خط مشی، مشاوره در مورد اجرای آنها، و سپس اطمینان از عملکرد خوب مسیرهای اجرایی. در حال حاضر اقداماتی برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن اجرای UCoC در دست انجام است. این شامل ارائه پشتیبانی برای کسانی است که می توانند مسئول اجرای UCoC باشند. به عنوان مثال، تیم توسعه جامعه بنیاد برنامه های آزمایشی آموزش آنلاین را راه اندازی کرده است. همانطور که ما نیازهای جامعه را از طریق مشاوره های فاز 2 خود بهتر درک می کنیم، به درک بهتری از انواع حمایت هایی که باید اولویت بندی کنیم، خواهیم رسید.

بررسی های دوره ای

10. آیا پس از تشکیل UCoC بررسی ها و اصلاحات دوره ای انجام خواهد شد؟ اگر بله، چه کسی مسئول انجام این کار خواهد بود؟
آره. بخش حقوقی بنیاد یک سال پس از تصویب دستورالعمل‌های اجرایی، بازبینی UCoC و دستورالعمل‌های اجرایی را شروع خواهد کرد. بازبینی های موفق ممکن است توسط ساختارهای حاکمیتی نوظهور مانند آنچه در فرآیند استراتژی جنبش توصیه شده است تسهیل شود.
11. اگر نیازی فوری به تغییر ایجاد شود، چه کسی این سیاست ها را در آینده بازبینی خواهد کرد؟
مانند سایر سیاست‌هایی کا توسط بنیاد میزبانی می شوند، درخواست‌های تغییرات فوری را می‌توان به بخش حقوقی بنیاد ارسال کرد. بخش حقوقی تجربه ی مکالمات مربوط به اصلاحات مبتنی بر جامعه را در گذشته داشته است (به عنوان مثال، اصلاحیه شرایط استفاده/مشارکت‌های پولی 2014) و ساختار و فرآیندی برای تسهیل این موقعیت‌ها دارد.

تضاد با سیاست‌های محلی

12. اگر سیاست های محلی در تضاد با UCoC باشد چه اتفاقی می افتد؟
پس از پذیرش UCoC توسط هیئت مدیره، همه جوامع ویکی‌مدیا تشویق خواهند شد تا به سیاست‌های موجود خود نظر انداخته و اطمینان حاصل کنند که انتظارات UCoC را برآورده می‌کنند. جوامع می توانند فراتر از UCoC بروند و سیاست های دقیق تری ایجاد کنند، اما باید اطمینان حاصل کنند که خط مشی های محلی آنها کمتر از استاندارد اولیه تعیین شده توسط UCoC قرار نمی گیرد. در صورت نیاز، جوامع و بنیاد می توانند برای هماهنگ کردن سیاست ها با یکدیگر همکاری کنند. بنیاد تا پایان پروژه آماده ی کمک رسانی خواهد بود.
13. آیا UCoC برای پروژه هایی که از قبل دارای سیاست ها و دستورالعمل های محلی هستند نیز اعمال خواهد شد؟
هدف UCoC ایجاد اساسی ترین استانداردهای رفتاری در سراسر جنبش است. پروژه‌هایی با سیاست‌های توسعه‌یافته معمولاً انتظارات UCoC را برآورده می‌کنند یا از آن فراتر می‌روند و به‌طور کلی در این موارد برای پایبندی به سیاست‌های جهانی نیازی به ایجاد تغییرات زیادی در سیاست‌های محلی نیست.
14. هر پروژه ویکی‌مدیا دستورالعمل ها و خط مشی های رفتاری خاص خود را دارد که توسط کاربران آن پروژه و بر اساس نیازهای آنها نوشته شده است. آیا UCoC این دستورالعمل ها و سیاست ها را تغییر می دهد؟
UCoC قصد جایگزینی استانداردهای رفتاری موثر موجود را ندارد. در عوض، UCoC به عنوان یک استاندارد اساسی برای همه پروژه‌ها، به ویژه پروژه‌هایی که استانداردهای رفتاری موجود کمی دارند یا اصلاً استاندارد رفتاری ندارند عمل خواهد کرد. جوامع می توانند در صورت نیاز از UCoC برای توسعه ی هنجارهای فرهنگی مناسب تر یا تنظیم دستورالعمل های موجود استفاده کنند.
15. اگر UCoC صد در صد نیازهای جامعه ما را برآورده نکند چه می شود؟
UCoC مطمئناً تمام نیازهای جامعه را برآورده نخواهد کرد. همچنین، UCoC به احتمال زیاد در آینده تکامل خواهد یافت. جوامع تشویق می شوند تا سیاست های خود را علاوه بر آن ایجاد کنند. به عنوان مثال، UCoC ممکن است بگوید، "شما باید بر آنچه تمرکز کنید که نه تنها به صلاح شما به عنوان یک ویرایشگر، بلکه به صلاح کل جامعه ویکی‌مدیا است." این بسیار گسترده است. بسیاری از پروژه‌های ویکی‌مدیا در حال حاضر سیاست‌های بسیار دقیق‌تری در مورد نحوه رسیدگی به مسائل این چنینی، مانند تضاد منافع دارند. اگر پروژه شما چنین سیاستی ندارد، این جمله در UCoC قانون پشتیبان برای هرگونه تعارض در این موضوع خواهد بود. اما UCoC همچنین می تواند یادآوری خوبی برای ایجاد سیاستی دقیق تر در مورد این موضوع یا موضوعات دیگر باشد.
16. UCoC چگونه با همه زمینه های فرهنگی همخوانی خواهد داشت؟
UCoC ممکن است مناسب همه زمینه‌های فرهنگی نباشد، اما تهیه‌کنندگانش تلاش کرده‌اند تا آن در حد امکان فراگیر باشد. تیم UCoC با جوامعی با فرهنگ های مختلف ارتباط برقرار کرد و بازخورد آنها را دریافت کرد. کمیته تدوین کننده ی پیش نویس آن اطلاعات را در حین ایجاد پیش نویس در نظر گرفت. اگر شما شکاف‌های فرهنگی بیشتری در پیش‌نویس مشاهده می کنید، لطفاً آن را در صفحه بحث اصلی آیین‌نامه فراگیر رفتاری به ما اطلاع دهید، و این مسائل ممکن است در اولین بازبینی سالانه یا بازبینی های بعدی لحاظ شود.

عدم نیاز با توجه به وجود شرایط استفاده

17. آیا در حالیکه بخش 4 شرایط استفاده (ToU) سیاست‌های رفتاری مانند «خودداری از برخی فعالیت‌ها» را پوشش می‌دهد، همچنان باید UCoC داشت؟
بخش 4 شرایط استفاده از ویکی‌مدیا برخی از دستورالعمل‌های رفتاری را همراه با قوانین محتوا مانند نقض حق نسخه‌برداری و مشارکت‌های پرداختی را پوشش می‌دهد. با این حال، این فهرست جامعی نیست. هدف آیین نامه فراگیر رفتاری کمک به جوامع برای اعمال بخش 4 از ToU از طریق ارائه جزئیات بیشتر در مورد انتظارات رفتاری است.
18. چرا به جای بازنویسی بخش 4 شرایط استفاده، یک UCoC جدید می نویسیم؟
برای خوانا و مختصر نگه داشتن شرایط استفاده، برخی از اطلاعات به اسناد دیگر تفکیک شده است. به عنوان مثال، سیاست مجوزدهی و سیاست مجوزدهی مشترک به عنوان پیوند گنجانده می شوند. موافقت با شرایط استفاده به معنای موافقت با آن اسناد نیز هست. تفکیک آیین نامه فراگیر رفتاری این امکان را می دهد تا در صورت لزوم جزئیات بیشتری به آن اضافه شود. همچنین بر اساس نیازهای در حال تغییر ما به عنوان یک جنبش، به روز رسانی را ساده تر می کند.

مشارکت بنیاد ویکی‌مدیا

19. چرا بنیاد ویکی‌مدیا در این سیاست دخالت دارد؟
هیئت امنا از بنیاد ویکی‌مدیا درخواست کرد تا از این روند حمایت کند. بر اساس توصیه‌های ارائه شده توسط اعضای جامعه در فرآیند استراتژی جنبش، UCoC توسط کمیته متشکل از داوطلبان و کارکنان بنیاد نوشته شد.
20. اگر فردی UCoC را نقض کرده باشد، اقدام «واقعی» بنیاد ویکی‌مدیا چه خواهد بود؟
بنیاد ویکی‌مدیا با اکثر موارد نقض UCoC برخورد نخواهد کرد. بلکه جوامع محلی یا کارگزاران جهانی به آنها رسیدگی خواهند کرد. در حال حاضر با موارد نقض شرایط استفاده نیز به همین روش برخورد می‌شود. جزئیات دقیق اجرا پس از تصویب دستورالعمل اجرایی تعیین خواهد شد.
21. آیا UCoC مشمول رای گیری خواهد شد؟
متن خط‌مشی اصلی UCoC در فوریه ۲۰۲۱ توسط هیئت امناء تصویب شد و یک سیاست فعال است. دستورالعمل‌های اجرایی برای UCoC از طریق فرایند تصویب در سال ۲۰۲۳، درخواست‌های چنین فرآیندی را در نامه‌ای سرگشاده به هیئت امناء توسط داوران پروژه ویکی‌مدیا در آوریل ۲۰۲۱ منعکس می‌کند.

پیاده سازی

22. دستورالعمل های اجرایی UCoC شامل چه مواردی هستند؟
دستورالعمل‌های اجرایی UCoC شامل کارهای پیشگیرانه (ترویج آگاهی در مورد UCoC، توصیه ی آموزش های UCoC، و موارد دیگر) و کارهای واکنشی (ثبت جزئیات یک فرآیند برای تشکیل پرونده، رسیدگی به تخلفات گزارش‌شده، تهیه ی منابع مربوطه برای تخلفات گزارش‌شده، تعیین اقدامات اجرایی برای تخلفات....) است که تا برای کمک رسانی به اعضای جامعه در نظر گرفته شده اند تا به خوبی با فرآیندهای منصفانه و عادلانه ی در بین جوامع هماهنگ شوند و امن ترین محیط کاری را برای همه فراهم کنند.
23. دستورالعمل ها هر چند وقت یک بار با تغییرات بروزرسانی می شوند؟
هم متن خط‌مشی و هم دستورالعمل‌ها بررسی‌های دوره‌ای، از جمله ظرف یک سال پس از اجرا خواهند داشت.
24. چه کسی بر UCoC نظارت خواهد کرد؟
کمیته هماهنگی آیین نامه فراگیر رفتاری، معروف به U4C. U4C بر گزارش‌های مربوط به نقض UCoC نظارت خواهد کرد و ممکن است در تحقیقات اضافی شرکت کرده و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد. U4C به طور منظم وضعیت اجرای آیین نامه را نظارت و بررسی خواهد کرد و ممکن است تغییرات لازم در UCoC را به بنیاد ویکی‌مدیا و جامعه برای ملاحظه پیشنهاد دهد. در صورت لزوم، U4C به بنیاد ویکی‌مدیا در رسیدگی به پرونده‌ها کمک می‌کند. U4C نمی‌تواند UCoC را تغییر دهد، اختلافات بین بنیاد و ارگان های وابسته به آن را مدیریت کند، قوانینی ایجاد کند که UCoC را دور می‌زند یا آن را نادیده می‌گیرد، یا در مورد هر موضوعی که به UCoC یا اجرای آن مربوط نیست عمل کند.
25. U4C چگونه با سایر نهادهای تصمیم گیرنده مانند کمیته های داوری تعامل خواهد داشت؟طبق قوانین کمیته ونظرت بارز داوران محترم

U4C در جایی که هیچ نهاد تصمیم‌گیرنده سطح بالاتری از آن وجود ندارد، عنوان نهاد تصمیم‌گیرنده ی نهایی را دارد (مانند جوامع بدون کمیته داوری یا سایر فرآیندهای مشابه)، یا زمانی که نهادهای تصمیم‌گیری بالاتر پرونده‌ها را ارسال کنند. U4C همچنین به عنوان یک نهاد تصمیم گیری برای مسائل سیستماتیک شدید که توسط ساختارهای اجرایی موجود قابل رسیدگی نباشند، عمل خواهد کرد

26. U4C چگونه تشکیل خواهد توسط دستورالعمل اجرایی کمیته نسبت به رفتارها تشکیل میشوند
کمیته پیش نویس از ایجاد کمیته ساختاری U4C حمایت کرده است. کمیته ساختاری U4C متشکل از اعضای جامعه خواهد بود که با بنیاد برای ایجاد فرآیندی برای ایجاد U4C همکاری خواهند کرد.