קוד התנהגות אוניברסלי/שאלות נפוצות

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/FAQ and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
קוד התנהגות אוניברסלי

התייעצויות

1. איך קשור קוד ההתנהגות ליוזמות ולהתייעצויות אחרות הקשורות לאסטרטגיית התנועה, למשל מגילת התנועה?
קוד ההתנהגות הוא יוזמה מרכזית מהתהליך האסטרטגי והשיחות הקהילתיות ויקימדיה 2030. ההמלצה השלישית מדיוני אסטרטגיית התנועה הייתה להבטיח ביטחון והכלה בתוך הקהילות ויצירת קוד התנהגות, והיא דורגה בראש סדר העדיפויות של ההמלצה הזאת. נערכו שיחות גלובליות במקביל להתייעצויות בעניין קוד ההתנהגות כדי לדון ביוזמות אחרות של אסטרטגיית התנועה, כגון מגילת התנועה.
2. מהם העקרונות שלפיהם נבחרו הקהילות להתייעצויות המקומיות?
הקהילות שנבחרו לשלב 1, התייעצויות בשפות מקומיות, נבחרו לפי כמה גורמים, בכללם קצב הצמיחה ומצב המדיניות המקומית בעניין התנהגות ראויה. מידע נוסף על התהליך בשלב 1 אפשר למצוא כאן. עניין מעשי נוסף שהובא בחשבון הוא הזמינות של מנחים מוסמכים הדוברים את השפה המקומית.
כמו בשלב 1, גם בשלב 2 הנחו מספר גורמים את בחירת הקהילות. הגורם הראשון היה נתונים על תשתית האכיפה הקיימת של מיזמי ויקימדיה בשפות שונות בהתייחס למדיניות מקומית. המנחים נבחרו כך שייצגו קהילות עם רמות שונות של אכיפה בזמן הנוכחי, כדי להביא פרספקטיבות מגוונות. גורמים נוספים היו הזמינות של מנחים מוסמכים והשאיפה לגיוון גאוגרפי רחב.
3. האם הכריזה קרן ויקימדיה שקוד ההתנהגות יחול על כל המיזמים והמרחבים של ויקימדיה?
כן. היות שקוד ההתנהגות האוניברסלי יהיה חלק מתנאי השימוש, לא יוכלו קהילות אינדיבידואליות לבחור לוותר על המדיניות הגלובלית. אם נראה שמדיניות קיימת או נוהג קיים עומדים בסתירה לקוד ההתנהגות האוניברסלי, יש להעלות את העניין בשלב מוקדם של התהליך, כך שנוכל לבחון את הסתירה וליישב אותה. ב-2 בפברואר 2021 אישר חבר הנאמנים באופן רשמי את קוד ההתנהגות האוניברסלי כמדיניות שתחול על כל המיזמים ועל כל הפעילויות בתנועת ויקימדיה. היקף התחולה הובהר כבר בצעדים ההתחלתיים של ההתייעצות לשם ניסוח המדיניות בשלב 1, ופורסם במטא ב-wikimedia-l ובמיזמים אינדיבידואליים רבים. רשימת ההכרזות למערכות ויקי בגודל קטן ובינוני אפשר למצוא בדף הזה. פרטים על התייעצויות רחבות יותר בוויקי אפשר למצוא כאן.

תרגום

4. האם קוד ההתנהגות וכל התיעוד התומך יהיו זמינים בכל השפות?
צוות קוד ההתנהגות האוניברסלי יפעל לתרגום כל ההכרזות והמסמכים החשובים לשפות רבות ככל האפשר, וישתמש לשם כך בשירותי תרגום או במתנדבים. זהו מאמץ גדול שייקח זמן, ואיננו יכולים לעמוד בו לבדנו. אנחנו קוראים למתנדבים המעוניינים לתרגם חומרים, או מבקשים לקדם תרגומים לשפה חדשה, לשלוח דוא"ל לכתובת ucocproject(_AT_)wikimedia.org. אף כי אין אפשרות לתרגם את כל חומרים לכל השפות, אנחנו מחויבים לאפשר השתתפות רחבה בתהליך קוד ההתנהגות האוניברסלי בשפות רבות.
5. במקרה של פערים בתרגום או פרשנויות סותרות, איזו גרסה לשונית של הנוסח תיחשב כגרסה רשמית?
צוות קוד ההתנהגות האוניברסלי פועל לפרסום תרגומים רבים ככל האפשר של מדיניות קוד ההתנהגות, של ההנחיות לאכיפתו ושל מסמכים קשורים. עם זאת, תרגומים אינם מושלמים, ואנחנו משתמשים בכמה אסטרטגיות (שירותי תרגום בתשלום, מתנדבים, צוות העובדים וכו') כדי להשלים תרגומים, כל אחד מהם עם אתגרי הדיוק המיוחדים לו. אנחנו קוראים לקהילות לעזור לנו לזהות פערים ולתקן אותם, ומבקשים לגלות הבנה, שכן תיקון פערים לוקח זמן. עד להשלמת התהליך יהיה הנוסח האנגלי הנוסח הרשמי.

אכיפה

6. איך מתוכננת אכיפת קוד ההתנהגות? מי אחראי על אכיפתו?
לפי הוראות חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה, האכיפה תעמוד במוקד השלב השני של המיזם, שהתחיל לאחר אישור הטיוטה הסופית של קוד ההתנהגות האוניברסלי בידי חבר הנאמנים, וההכרזה על כך ב-2 בפברואר 2021. משמעות הדבר, שקהילות ויקימדיה יקבעו את אופן היישום, הפירוש והאכיפה של קוד ההתנהגות האוניברסלי ברמה המקומית. אנחנו קוראים לכל הקהילות והצדדים הנוגעים בדבר להשתתף באופן פעיל בדיון, כדי למצוא דרך להתאים את קוד ההתנהגות למדיניות, לנוהג ולהליכים הקיימים בקהילות. בסופו של דבר, קוד ההתנהגות האוניברסלי והאסטרטגיות לאכיפתו נועדו לשמש בסיס לתנועה כולה. קהילות מיזם אינדיבידואליות מוזמנות, גם כעת, לגבש קודים משלהם להתנהגות שיתבססו על המיזם הזה.
7. איך הפרה של קוד ההתנהגות האוניברסלי תטופל בעולם האמיתי, למשל באירועים של קרן ויקימדיה או של שותפים שאפשר להחיל עליהם גם את מדיניות הסביבה הידידותית? איזו מדיניות תקבל קדימות?
קוד ההתנהגות האוניברסלי מציע סדרה מינימלית של הנחיות. לפיכך, תמיד רצוי להשתמש תחילה בקווי המדיניות המקומיים ולהחיל אותם במידת האפשר. זה נכון במידה שווה לגבי אירועים ולגבי התנהגות בכל מיזם של ויקימדיה. קוד ההתנהגות האוניברסלי אמור לחול רק במקרים שבהם המדיניות או מנגנוני האכיפה המקומיים אינם מספיקים לשם טיפול בעניינים הדורשים טיפול.
8. האם דיווח בפרטיות על הפרות של קוד ההתנהגות עומד בסתירה לתרבות החופשית והשקופה של קהילת ויקימדיה (שבה, למשל, כל אחד יכול לראות את הגרסאות הקודמות של כל דף)?
כבר עכשיו דיווח בפרטיות הוא עניין מקובל בנסיבות מסוימות, למשל, במקרה שיש להצניע או להסתיר מידע אישי מזהה, במקרה של איומים בפגיעה ובמקרים רגישים אחרים. דיווחים כאלה נמסרים באופן שגרתי ל'אמון ובטיחות'/המחלקה המשפטית, לדיילים, לבודקים, למפקחים, לוועדות הבוררות ולבעלי תפקידים אחרים. משתתפים רבים הביעו את אי-רצונם לדווח על הטרדה באתרים פומביים, כדי שלא להביא להתגברות העוינות. עניין חשוב שהובא בשיקול הדעת בשלב 2 היה בחינת הצורך לאזן בין שקיפות לבין החובה להגן על קורבנות הטרדה.
9. איזו תמיכה תיתן הקרן לאחראים על אכיפת קוד ההתנהגות?
הקרן מחויבת לתמוך בקוד ההתנהגות בכל שלבי גיבושו: ניסוח המדיניות, התייעצויות על אכיפה ווידוא שמסלולי האכיפה פועלים היטב. כמה צעדים כבר ננקטים כדי להבטיח יישום מוצלח של קוד ההתנהגות, בכלל זה מתן תמיכה לאלה שעשויים להיות אחראים על אכיפת קוד ההתנהגות. למשל, צוות פיתוח הקהילה של הקרן הוציא לדרך תוכניות הכשרה מקוונות ניסיוניות. ככל שנבין טוב יותר את צורכי הקהילות באמצעות ההתייעצויות בשלב 2, נבין טוב יותר מהם סוגי התמיכה שיש לתעדף.

עיון מחודש מעת לעת

10. האם יהיו מעת לעת עיון מחודש ותיקונים בקוד ההתנהגות האוניברסלי לאחר גיבושו? אם כן, מי יהיו האחראים על כך?
כן. המחלקה המשפטית של קרן ויקימדיה תיזום עיון מחודש בקוד ההתנהגות ובהנחיות האכיפה שנה לאחר אשרור הנחיות האכיפה. תהליך כזה עשוי להתקיים שוב בהמשך בהובלת מבני משילות מתפתחים, כגון אלה שבהמלצות תהליך אסטרטגיית התנועה.
11. מי יבחן את המדיניות בעתיד אם יתעורר צורך דחוף בשינוי?
כמו בכל מדיניות שקרן ויקימדיה אחראית לה, בקשות לשינויים דחופים אפשר להגיש למחלקה המשפטית של הקרן. המחלקה המשפטית כבר הובילה בעבר שיחות ביוזמת הקהילה לתיקון (למשל, תנאי שימוש 2014/תיקון עריכה בתשלום) ויש לה מבנה ותהליך למתן מענה במצבים כאלה.

סתירה של מדיניות מקומית

12. מה קורה אם מדיניות מקומית סותרת את קוד ההתנהגות?
לאחר שחבר הנאמנים קיבל את קוד ההתנהגות, כל קהילות ויקימדיה ייקראו לעיין בקווי המדיניות הנוכחיים שלהם כדי להבטיח שהם מקיימים את הוראות קוד ההתנהגות. הקהילות אינן חייבות להסתפק בכך, וכל אחת מהן יכולה לגבש מדיניות מפורטת יותר, אבל עליהן להבטיח שהמדיניות המקומית אינה נופלת מאמות המידה הבסיסיות שנקבעו בקוד ההתנהגות האוניברסלי. אם יש צורך, הקהילות וקרן ויקימדיה יכולות לפעול יחד כדי לתאם בין קווי המדיניות. הקרן תוכל לסייע בכך עד להשלמת המיזם.
13. האם קוד ההתנהגות האוניברסלי יחול גם על מיזמים שכבר יש להם מדיניות מקומית והנחיות מקומיות?
קוד ההתנהגות האוניברסלי נועד ליצור אמות מידה בסיסיות ביותר להתנהגות בכל רחבי התנועה. מיזמים שיש להם מדיניות מגובשת היטב עומדים בדרך כלל בדרישות קוד ההתנהגות ואף מעבר לכך, ועל-פי רוב, לא יצטרכו לערוך שינויים רבים במדיניות המקומית כדי להתאים את עצמם למדיניות הגלובלית.
14. לכל מיזם של ויקימדיה יש הנחיות ומדיניות התנהגות משלו שנכתבו בידי משתמשי המיזם על-פי צורכיהם. האם קוד ההתנהגות האוניברסלי ישנה את ההנחיות ואת המדיניות האלה?
קוד ההתנהגות האוניברסלי לא נועד להחליף אמות מידה קיימות ויעילות להתנהגות, אלא אמור להיות אמת מידה בסיסית לכל המיזמים, בפרט מיזמים שיש להם כללי התנהגות מעטים או שאין להם כללים כאלה בכלל. הקהילות יכולות להשתמש בקוד ההתנהגות האוניברסלי לשם גיבוש נורמות שמתאימות יותר לתרבותן, או כדי לשנות הנחיות קיימות, ככל שיש בכך צורך.
15. ואם קוד ההתנהגות אינו מתאים במאת האחוזים לצורכי הקהילה שלנו?
מובן שקוד ההתנהגות אינו יכול להתאים לכל צורכי הקהילה. מלבד זאת, קוד ההתנהגות צפוי בסבירות גבוהה להתפתח בעתיד. אנחנו קוראים לקהילות לבנות מדיניות משלהן על יסוד קוד ההתנהגות האוניברסלי. למשל, קוד ההתנהגות האוניברסלי יכול לומר: "עליך להתמקד לא רק בטובתך כעורך/ת יחיד/ה, אלא גם בטובת קהילת ויקימדיה כולה". זוהי אמירה כללית מאוד. למיזמי ויקימדיה רבים כבר יש קווי מדיניות מפורטים הרבה יותר לגבי טיפול בסוגיות כגון זו, למשל, ניגוד עניינים. אם אין למיזם שלכם מדיניות כזאת, אמירה כזאת בקוד ההתנהגות האוניברסלי תשמש כלל מסגרת לכל ויכוח שיעלה בנושא. אבל קוד ההתנהגות האוניברסלי יכול לשמש גם תזכורת לגיבוש מדיניות מפורטת יותר בנושא זה או אחר.
16. איך יתאים קוד ההתנהגות האוניברסלי לכל ההקשרים התרבותיים?
ייתכן שקוד ההתנהגות האוניברסלי לא יתאים לכל ההקשרים התרבותיים, אבל המנסחים פעלו כדי שיהיה מכליל ככל האפשר. צוות קוד ההתנהגות האוניברסלי פנה אל קהילות מתרבויות שונות וקיבל מהן משוב. ועדת הניסוח הביאה את המשוב הזה בחשבון כשיצרה את הטיוטה. אם אתם מוצאים פערים תרבותיים נוספים בטיוטה, אנא הביאו אותם לידיעתנו בדף השיחה המרכזי של קוד ההתנהגות האוניברסלי. סוגיות כאלה עשויות להיכלל בעיון המחודש הראשון או באלה שיבואו אחריו מדי שנה.

מיותרוּת לאור תנאי השימוש

17. האם צריך בכל זאת קוד התנהגות אוניברסלי בשעה שפרק 4 בתנאי השימוש (ToU) עוסק במדיניות התנהגות כגון "הימנעות מפעילויות מסוימות"?
פרק 4 בתנאי השימוש של ויקימדיה כולל אומנם הנחיות מסוימות להתנהגות הקשורות בהנחיות תוכן, כגון פגיעה בזכויות יוצרים ועריכה בתשלום. עם זאת, זוהי אינה רשימה ממצה. קוד ההתנהגות האוניברסלי נועד לסייע לקהילות לקיים את פרק 4 של תנאי השימוש באמצעות הרחבה ופירוט של כללי ההתנהגות המצופה.
18. למה אנחנו כותבים קוד התנהגות חדש במקום לשכתב את פרק 4 של תנאי השימוש?
תנאי השימוש צריכים להיות קריאים ותמציתיים, לכן חלק מהמידע נכתב בנפרד מהם במסמכים אחרים. למשל, מדיניות רישיונות ומדיניות הרישוי של ויקישיתוף נכללים בהם כקישורים. הסכמה לתנאי השימוש פירושה הסכמה לאמוּר גם במסמכים האלה. הפרדת קוד ההתנהגות האוניברסלי תאפשר לו להיות מפורט יותר במידת הצורך. היא גם תקל על עדכונו לפי צורכינו המשתנים כתנועה.

מעורבות קרן ויקימדיה

19. מדוע קרן ויקימדיה מעורבת במדיניות הזאת?
חבר הנאמנים ביקש מקרן ויקימדיה לתמוך בתהליך. לפי ההמלצות שקידמו חברי קהילה בתהליך אסטרטגיית התנועה, כתבה ועדה שהורכבה ממתנדבים ומצוות הקרן את קוד ההתנהגות האוניברסלי.
20. מה תהיה הפעולה ה'ממשית' שתנקוט קרן ויקימדיה אם מישהו יפר את קוד ההתנהגות האוניברסלי?
קרן ויקימדיה לא תטפל ברוב ההפרות של קוד ההתנהגות האוניברסלי. הן יטופלו בידי הקהילות המקומיות או בידי בעלי תפקידים בתנועה העולמית. כך מטופלות כיום הפרות של תנאי השימוש. פרטי האכיפה המדויקים ייקבעו בעקבות אשרור הנחיות האכיפה.
21. האם קוד ההתנהגות האוניברסלי יועמד להצבעה?
חבר הנאמנים אשרר את טקסט המדיניות העיקרי של קוד ההתנהגות האוניברסלי בפברואר 2021, והוא בבחינת מדיניות פעילה. הנחיות האכיפה לקוד ההתנהגות האוניברסלי יעברו תהליך אשרור ב-2022 לאור בקשות לתהליך כזה במכתב פתוח לחבר הנאמנים מאת בוררים במיזמי ויקימדיה מאפריל 2021.

יישום

22. מה כוללות הנחיות האכיפה של קוד ההתנהגות האוניברסלי?
ההנחיות לאכיפת קוד ההתנהגות האוניברסלי כוללות צעדי מנע (בין היתר: קידום מודעות לקוד, המלצה על הכְשרוֹת בעניין הקוד) ומתן מענה (פירוט תהליך להגשת תלונה, טיפול בהפרות מדוּוחות, הקצאת משאבים להפרות מדוּוחות, קביעת פעולות אכיפה להפרות) שנועדו לעזור לחברי הקהילה לתאם היטב יחד תהליכים הוגנים ושוויוניים בכל הקהילות, כדי להבטיח סביבת עבודה בטוחה ביותר לכולם.
23. באיזו תדירות ייערכו עדכונים ושינויים בהנחיות?
גם טקסט המדיניות וגם ההנחיות יועמדו לעיון מחודש מעת לעת, בכלל זה בתוך שנה מיישומם.
24. מי יפקחו על קוד ההתנהגות האוניברסלי?
הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי, המכונה גם U4C. ועדה זו תנטר דיווחים על הפרות של קוד ההתנהגות האוניברסלי. היא עשויה להתערב באמצעות חקירות נוספות ותנקוט צעדים במקרה הצורך. הוועדה תבחן ותעריך בקביעות את מצב האכיפה של הקוד והיא עשויה להציע לקרן ויקימדיה ולקהילה לשקול שינויים מתאימים לקוד ההתנהגות. בעת הצורך תסייע הוועדה לקרן ויקימדיה לטפל במקרים. הוועדה אינה יכולה לשנות את קוד ההתנהגות האוניברסלי, ואינה יכולה ליישב חילוקי דעות בין הקרן לשותפיה, ליצור כללים שעוקפים את קוד ההתנהגות או מתעלמים ממנו, או לפעול בכל עניין שאינו קשור לקוד ההתנהגות האוניברסלי ולאכיפתו.
25. איך תפעל הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי (U4C) בתיאום עם גופים מקבלי-החלטות אחרים כמו ועדות הבוררות?
הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי נועדה להיות הגוף הסופי לקבלת החלטות כשאין גוף דומה אחר ברמה גבוהה יותר (למשל, במקרה של קהילות ללא ועדת בוררות או תהליך דומה אחר), או מקום שגופים מקבלי-החלטות ברמה גבוהה יותר מפנים אליו מקרים. הוועדה תתפקד גם כגוף מקבל-החלטות למקרים שיטתיים חמורים שמנגנוני אכיפה קיימים אינם יכולים לטפל בהם.
26. איך תורכב הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי?
ועדת הניסוח קידמה את הקמתה של ועדה להרכבת הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי. בוועדה זו יֵשבו חברי קהילה שיפעלו עם הקרן ליצירת תהליך להקמת הוועדה לתיאום קוד ההתנהגות האוניברסלי.