Jump to content

Vikimedya Vakfı 2015 seçimleri/Adaylara çağrı

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections 2015/Call for candidates and the translation is 100% complete.
Info The election ended 31 Mayıs 2015. No more votes will be accepted.
The results were announced on 5 Haziran 2015. Please consider submitting any feedback regarding the 2015 election on the election's post mortem page.

Lütfen WMF Yünetim kurulu seçimleri için yeni adaylar konusunda yardım edin

Sayın Wikimedia Mensupları,

Projelerimiz gelişip olgunlaştıkça, önümüzdeki on yıl boyunca dünyanın bilgi dağarcığını oluşturmaya devam etmek için geleceğe bakmamız gerekiyor. Geçtiğimiz ay, WMF birçok okuyucumuzu bir strateji istişare toplantısında düşüncelerini paylaşmaya davet etti. En sık karşılaşılan yanıtlardan biri, internet üzerinde henüz yeni yer alanlar da dahil olmak üzere, diller ve topluluklar üzerine daha fazla odaklanılmasına yönelik isteklerdi. Gezegenimizin her köşesinde ve büyüyen her akılda bilginin peşinde koşarken, bu istekler dikkatimizi farklı ve yeni seslere karşı daha kapsayıcı olmaya yöneltiyor.

Yönetim Kurulu aynı zamanda Kurulun bileşimini de görüştü ve topluluklarımızın ve projelerimizin Kurul bünyesinde kapsamlı bir şekilde temsil edilmesine ihtiyacımız olduğuna karar verdik. Bu, bugüne dek Yönetim Kurulu bileşimimiz içinde yer almamış veya yeterince temsil edilmemiş olanlar da dahil, dünya genelinde coğrafyaları ve dilleri temsil eden topluluk, dil ve projelerimizden yönetim kurulu üyeleri çıkarmamızı da içeriyor.

Aşağıdaki özelliklere sahip olası mükemmel adayları önermek amacıyla, Wikimedia bünyesinden veya dışarıdan, topluluklara ulaşmamızda bize yardımcı olmamızı istememizin nedeni budur:

  • Afrika, Hindistan, Asya veya Orta Doğu'dan; veya
  • Daha küçük projelerimizden birinde veya Wikipedia dışı projelerde uzmanlığı olan; veya
  • Teknoloji ve ürün ya da finans alanlarında, konusunda derinlemesine uzman; ve
  • Temel yöneticilik deneyimine sahip (öğretmenlik, personel yönetimi, proje yönetimi, daha büyük, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda yönetim kurulu deneyimi, özellikle uluslararası kuruluşların yönetim kurulları, vb.)

Tüm yönetim kurulu toplantılarımızda kullandığımız dil olduğundan ilan ile ilgilenen tüm adaylar İngilizce iletişim kurabilmeli ve görüşme yapabilmelidir. Etkili yönetim kurulu üyeleri aynı zamanda görev odaklı, stratejik, anlayışlı, son derece dürüst, saygılı ve toplum odaklı kişilerdir.

Yönetim Kurulunun amacı çeşitlilik ve cinsiyet dengesi sağlamaktır. Şu anda perspektifleri ve sesleri yeterince temsil edilmeyen, ama projelerimizin geleceği açısından katılımları çok önemli olan adayları bulmamızda lütfen bize yardımcı olun. Bunu yapmak için tüm projelerimizden ve topluluklarımızdan Yönetim Kurulu üyeliğine aday olmayı düşünen herkesi aday olmaya ve oy kullanma hakkı olan herkesi sorular sorarak ve oy vererek katkıda bulunmaya çağırıyoruz. Yönetim Kurulunun ileriye dönük olabildiğince güçlü ve çeşitli olmasını sağlamak için Wikimedia camiasının eksiksiz katılımına ihtiyacımız var.

Daha fazla bilgi almak, soru sormak veya aday göstermek için, lütfen seçim ana sayfasını ziyaret ediniz:

Desteğiniz için teşekkür ederiz,
Wikimedia Vakfı Yönetim Kurulu

Fonları Yaygınlaştırma Komitesine katılmak üzere 5 yeni üye ve ombudsman seçiliyor.

Merhaba Wikimedia Mensupları,

Bildiğiniz gibi, Funds Dissemination Committee (Fonları Yaygınlaştırma Komitesi) (FDC) hareketin hedefine ulaşmak için fonların nasıl dağıtılacağı konusunda Mütevelli Heyetine önerilerde bulunan bir gönüllüler komitesidir. FDC Vikimedya kuruluşları tarafından sunulan yıllık hibe planı önerileri için yılda iki kere toplanır. Katılımcı, şeffaf, işbirlikçi hibe uygulamalrıyla ayrılan bu fonlar katılımı genişletme, Vikimedya projelerini derinleştirme, içeriklerin iyileştirmesi ve kaliteli içerik oluşturma amacıyla organizasyon tarafından kullanılır.

Bu yıl komitede beş ombudsman koltuğu açıkta. Bu komitede görev almak: Hareketin içindeki konumunuzu derinleştirmeniz, liderlik ve deneyim oluşturmanız, hareketin daha etkili olması için yardım eden diğer mensuplarla yakın bir çalışma içinde olmanız için bir fırsattır.

Taahhütler önemlidir: Her yıl en az iki kere olmak üzere dört güne kadar sürebilen yüz yüze görüşme ve ayrıca 18'den fazla öneri ve önemli arkaplan belgelerini gözden geçireceğinizi kabul edersiniz. Çoğu komite üyesinin önemli uluslararası toplantılara katılımı gerekir. Komite San Fransisko'da 15-21 Kasım arasında dört günlük bir toplantı yapacak, bu dönemde hazır olmanız gerektiğini unutmayınız.

Aşağıdaki özellikleri barındıran farklı bir gurup arıyoruz.

  • Tecrübe yönetimi ya da programların değerlendirilmesi, Vikimedya hareketinin içinde veya dışında;
  • Hibe uzmanlığı (Hibe bulma ya da hibe fonlarını yönetme veya hibe yapma uzmanlığı)
  • Bilgi ve anlayış içinde, Vikimedya hareketi ve Vikimedya projeleri dahilinde kişisel güvenilirlik (Yani, Vikimedya programları, Vikimedya organizasyonları ya da Viki liderlik rolleri deneyimi);
  • Aradığımız şey; komitede cinsiyet, coğrafya ve dil çeşitliliğinin yanı sıra Vikimedya hareketinin içinde farklı rollerdir (Örneğin: içerik katılımcıları, program liderleri, kullanıcı gurup liderleri, katipler, bölüm yönetim kurulu üyeleri)

Daha fazla bilgi almak, soru sormak, aday olmak veya aday göstermek için, lütfen seçim ana sayfasını ziyaret ediniz:

Herhangi bir soru için lütfen bana ulaşın.

Alkış,
Katy Love
Kıdemli Program Görevlisi
Fonları Yaygınlaştırma Komitesi