Fundraising 2010/thank you/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Notice[edit]

 • Poděkování
  zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese

Quote[edit]

 • „Představte si svět, ve kterém má každý člověk na této planetě volný přístup k veškerým lidským znalostem.“
 • — Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie

Poděkování zakladatele Wikipedie, Jimmyho Walese[edit]

Neuvěřitelné.

Každý rok si nadace Wikimedia Foundation klade cíl, o kterém ví, že bude obtížný. Ale musí to udělat, protože weby Wikimedia a celé hnutí za nimi roste. Wikipedie teď je pátým nejnavštěvovanějším webem světa, ale náš rozpočet, naše kancelář i infrastruktura jsou jen zlomkem ostatních webů z první desítky.

Každý rok se svět spojí, aby podpořil Wikipedii a její sesterské projekty. Naše první sbírka byla pouhým komunitním pokusem pořídit pro dobrovolníka, který se později stal prvním vedoucím našeho technologického oddělení, tak potřebný nový laptop.

Letošní rok je ale ještě o trochu neuvěřitelnější než jiné, protože právě slavíme 10. výročí Wikipedie. Proto je tak důležité, že rok začínáme právě takto: plným zajištěním rozpočtu nadace Wikimedia Foundation potřebného k podpoře Wikipedie a jejích sesterských projektů, právě když míříme do druhé dekády naší společné práce.

I když jsme letos obdrželi víc než jakýkoli jiný rok – 16 milionů dolarů – byla to také nejkratší sbírka, kterou jsme kdy měli.

Mám pro vás několik dalších statistik:

 • Více než 500 tisíc příspěvků nadaci Wikimedia Foundation.
 • Téměř 130 tisíc příspěvků místním pobočkám Wikimedia po celém světě.
 • Dva z největších sbírkových dnů v historii Wikipedie.
 • Průměrná velikost daru: zhruba 22 dolarů.

Tato sbírka měla všechny součástí toho, co na projektech Wikimedia máme rádi: lidé se spojili, přispěli tím, co měli, a společně dokázali něco neuvěřitelného. Příspěvek dělníka z indické Bombaje se připojil k daru londýnského makléře nebo moskevského studenta a společným výsledkem je, že můžeme udržet a podporovat náš společný podnik další rok.

Tak teď budeme slavit.

Z hloubi svého srdce a za více než 100 tisíc aktivních dobrovolníků
vám děkuji.

Jimmy Wales
zakladatel Wikipedie

P.S. Dobrovolníci z celého světa pořádají oslavy 10. výročí Wikipedie. Více se dovíte na http://ten.wikipedia.org. A pokud jste ještě nepřispěli, stále není pozdě. Klikněte zde, abyste mohli také přispět.

Wikipedia 10[edit]

 • Wikipedii je 10 let!
 • Kliknutím sem se dozvíte víc a zjistíte, jak se můžete zúčastnit.