Fundraising 2010/thank you/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Ogłoszenie[edit]

 • Podziękowanie od
  Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii.

Cytat[edit]

 • „Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy.”
 • — Jimmy Wales, założyciel Wikipedii

Podziękowanie od Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii[edit]

Niesamowite.

Każdego roku Fundacja Wikimedia wyznacza cel, co do którego wie, że jego osiągnięcie będzie trudne. Jest to jednak konieczne, ponieważ zarówno serwisy Wikimedia, jak i związana z nimi społeczność ciągle rośnie. Wikipedia jest dzisiaj piątym serwisem na świecie pod względem liczby odwiedzin. Mimo to wszyscy pracownicy, infrastruktura i budżet stanowią jedynie ułamek budżetu innych serwisów z pierwszej dziesiątki.

Każdego roku świat jednoczy się we wspólnym wsparciu dla Wikipedii i jej siostrzanych projektów. Nasza pierwsza zbiórka miała na celu tylko sfinansowanie przez społeczność niezbędnego w pracy laptopa dla jednego z wolontariuszy – wolontariusza, który nawiasem mówiąc został później naszym pierwszym dyrektorem do spraw technologii.

Ten rok jest jednak nieco bardziej niezwykły niż pozostałe, ponieważ w tym roku obchodzimy także dziesiątą rocznicę powstania Wikipedii. To bardzo ważne, że mogliśmy w ten sposób rozpocząć rok. To znaczy, że udało się nam zebrać cały budżet zaplanowany przez Fundację Wikimedia, abyśmy mogli wspierać Wikipedię i jej siostrzane projekty w czasie, gdy ruszamy w następną dekadę naszej wspólnej pracy.

W tym roku zebraliśmy więcej niż kiedykolwiek wcześniej (aż 16 milionów dolarów), a mimo to zbiórka trwała także najkrócej.

Mam dla Was także parę innych statystyk:

 • Ponad 500.000 datków dla Fundacji Wikimedia.
 • Blisko 130.000 datków dla lokalnych fundacji partnerskich z całego świata.
 • Dwa z najbardziej owocnych dni w historii zbiórek.
 • Średnia wielkość datku: około 22 dolary.

Tegoroczna zbiórka zawierała w sobie wszystko to, co kochamy w projektach Wikimedia: jednoczenie się ludzi, przekazywanie tego, co mają i wspólne czynienie niesamowitych rzeczy. Wkład pracownika technicznego z Mumbai w Indiach łączy się z wkładem maklera z Londynu oraz studenta z Moskwy, a rezultatem jest to, że możemy zachować i podtrzymać to połączone wsparcie na następny rok.

A teraz świętujmy.

Z głębi serca i w imieniu ponad 100.000 aktywnych wolontariuszy,
dziękuję.

Jimmy Wales,
założyciel Wikipedii.


PS: W ramach świętowania dziesiątej rocznicy Wikipedii wolontariusze na całym świecie organizują uroczystości. Więcej informacji na http://ten.wikipedia.org. A jeśli jeszcze nie przekazałeś(-aś) datku, to nic straconego. Kliknij tutaj, aby to zrobić.

Wikipedia 10[edit]

 • Wikipedia ma 10 lat!
 • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić, jak możesz w tym uczestniczyć.