Küçük Wiki İzleme Ekibi

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Small Wiki Monitoring Team and the translation is 100% complete.
Kısayol:
SWMT

Küçük Wiki İzleme Ekibi (KWİE ya da ingilizcesinin kısaltması SWMT) küçük wikileri IRC ve diğer araçları kullanarak vandalizm, spam ya da troll faaliyetlerine karşı gözlemleyen bir Wikimedian grubudur. SWMT'nin gözlemleyeceği wikilerde yapılan şüpheli değişiklikleri tespit eden bir çok botlar mevcuttur. To help, simply join #cvn-swbağlan on IRC. Ayrıca aşağıdaki kullanıcı listesini değiştirerek gruba katılabilirsiniz.

"Küçüğün" tanımı

"Küçük Wiki İzleme Takımı"ndaki "küçük" geniş anlamda yorumlanmalıdır. 10.000 maddeden biraz daha az içerikli wiki'lerde IRC gözlemleyen bots botlarına rağmen, "önemsiz" derecede "küçük" denemez; aksine kötü niyetli kişilerin birçok wiki'ye yoğun hasar vermelerini veya farkedilmeyeceklerini düşündükleri için küçük wiki'leri hedeflemelerini en etkin şekilde engellemek için, mümkün olabildiğince daha çok sayıda wiki'yi gözlemlemek istiyoruz,

Bu yüzden, eğer kendilerini SWMT üyesi olarak tanıtan üyelerimizden biri, wiki'nizdeki kötü niyetli girişimi engellerse lütfen kızmayın; önemsenmeyen bir proje olduğunu düşündüğümüzden değil, oradayız çünkü wiki'nizi önemsiyoruz.

Küçük bir wiki nasıl izlenir

  1. IRC ya da SWViewer kullanarak küçük Wiki'lerdeki son değişiklikleri izleyin. Detaylar için Small Wiki Monitoring Team/IRC sayfasına bakabilirsiniz.
  2. Vandalları ve silinmesi gereken sayfaları Global sysops/Requests sayfasında bildirin.
  3. Vandalizmi geri alın.
  4. Bağlantı spamlerini spam karalistesine bildirin.
  5. Küçük Wiki'lerin listesi burada bulunabilir.

Küresel izinler

İyi bir geçmişi olan herhangi bir kullanıcı SWMT'nin bir üyesi olabilir. Buna rağmen küresel hizmetlilik ve küresel geri almayı içeren küresel izinler bölümü de yardımcı olabilir. Bu izinler için adayların SWMT'de önemli deneyimlere sahip olmalarının beklendiğini lütfen unutmayın.

Kullanıcı kutusu

SWMT üyelerinden Meta'da bir küresel kullanıcı sayfası oluşturmaları isteniyor ve bu sayfa, düzenleme yaptıkları wiki'lerde gösterilecek. Kullanıcı sayfanızda bir Babel etiketi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki kullanıcı kutusunu kullanıcı sayfanıza {{User SWMT}} yazarak ekleyebilirsiniz:

This user is a member of the Small Wiki Monitoring Team.

Ayrıca bakınız