Jump to content

Strateji/Wikimedia hareketi/2017

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017 and the translation is 95% complete.


2030'da Wikimedia, özgür bilgi ekosisteminin temel altyapısı haline gelecek ve vizyonumuzu paylaşan herkes bize katılacaktır.

Bizler -Wikimedia'ya katkıda bulunan kişiler, topluluklar ve organizasyonlar-, insan çeşitliliğini tam anlamıyla temsil eden bilgileri derleyerek ve başkalarının da aynı şeyi yapmalarını sağlayacak hizmetler ve yapılar inşa ederek dünyamızı ileriye götüreceğiz.

Geçmişte yaptığımız gibi içeriği geliştirme misyonumuzu sürdüreceğiz ve ilerleyeceğiz.

Bir hizmet olarak bilgi : Kullanıcılarımıza hizmet etmek için, farklı arayüzler ve toplulukların dünyaya açık bilgi sunduğu bir platform haline geleceğiz. Wikimedia'nın ötesinde açık bilgi organize etmek ve değişime sunmak üzer müttefikler ve ortaklar için araçlar oluşturacağız. Altyapımız, kendimizin ve başkalarının farklı biçimlerde özgür, güvenilir bilgi toplamasını ve kullanmasını mümkün kılacaktır.

Bilgi eşitliği: Bir toplumsal hareket olarak çalışmalarımızı, güç ve imtiyaz yapılarının dışında bırakılmış bilgiler ve topluluklar üzerinde yoğunlaştıracağız. Güçlü ve farklı topluluklar inşa etmek için her çevreden insanı aramıza kabul edeceğiz. İnsanların özgür bilgiye erişmesini ve bunlara katkıda bulunmasını önleyen sosyal, politik ve teknik engelleri yıkacağız.

Süreci takip

Tartışmalar üç döngü halinde gerçekleşiyor: İlk döndü 15 Nisan 2017'e kadar sürecek.

Bu süreçten çıkan stratejik yön metnini artık okuyabilirsiniz. Eğer bunun Wikimedia Hareketi'nin yönelmesi gereken doğru yol olduğuna inanıyorsanız onaylayınz.

Daha fazla öğren

Katherine Maher hareket strateji sürecinde neler olduğuna dair haftalık özetler gönderiyor. Haberleri mesaj sayfanıza almak içinde kaydolabilirsiniz


Dört tartışma kolu hakkında

Hareketimizde bilgi ile farklı yollardan bilgi ile uğraşan bir çok farklı grup mevcut. Gereksinimlerini ve bakış açılarını daha iyi anlamak için ana ekip araştırmak ve farklı kilelerle diyalog "kolları" düzenledi. Birden fazla gruba ait olabilirsiniz e birden fazla tartışma koluna katılabilirsiniz.

A

Track A

Bu grup Wikimedia bağlı ortaklıklarını, Fon Yaygınlaştırma Komitesi ve Üyelik Komitesi de dahil olmak üzere organize hareket komitelerini, Wikimedia Vakfı personelini, Vakıf Mütevelli Heyeti ve hareketin desteklenmesine yardımcı olan diğer organize veya yarı organize grupları içerir.

B

Track B

Bu grup farklı dil sürümlerinde ve farklı Wikimedia projelerindeki editörler, küratörler ve gönüllü yazılımcılar gibi kişisel katkı sağlayıcıları içerir.

Formerly tracks C and D

Bu grup, tanınmış olduğumuz (ve farkındalık ile kullanım açısından yüksek erişime sahip olduğumuz) ülkelerde veya dillerde projelerimizin mevcut ve yeni okuyucuları ile mevcut ve potansiyel ortaklarını içerir.


Ana strateji ekibi, uzun süredir gönüllü olan Wikimedistlerden oluşan Yönlendirme Komitesi ile işbirliği içinde bir süreç hazırladı.


Hareket genelinde birçok topluluk, strateji sürecini organize etmek için birlikte çalışmakta (ve siz de onlara katılabilirsiniz!)


Daha fazla sorunun cevabını "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde bulabilirsiniz.


(İngilizce) Sizi tartışma sayfasında süreci tartışmaya ve daha fazla soru sormaya davet ediyoruz.

Ayrıca bakınız