Jump to content

Misyon

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Mission and the translation is 100% complete.

Wikimedia Vakfı'nın misyon bildirisi mevcut etkinliklerimiz ve amaçlarını, projelerimizin kapsamını ve temel değerlerimizi tanımlar. Vizyon bildirisinin zıddıdır. Nisan 2007’de yönetim kurulu kararı ile onaylanmış Ana Sözleşmenin kısa versiyonunun bir özeti olan misyon bildirimiz şöyledir:

Wikimedia Vakfı’nın misyonu dünya insanlarını telifi serbest veya kamu malı olan eğitim içeriklerini toplayıp geliştirmeye ve dünya çapında etkin olarak yaymaya teşvik etmek ve imkan vermektir.

Tanınan Bölümler, Tematik Organizasyonlar, Kullanıcı Grupları dahil olmak üzere bireysel gönüllüler ve bağımsız hareket organizasyonları ağımızla koordinasyon halinde ve Ortaklar, Vakıf çok dilli viki projeler ve bu misyona hizmet eden diğer girişimlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi için gerekli altyapıyı ve organizasyonel bir çerçeve sunmaktadır. Vakıf, internetteki projelerinden ücretsiz olarak kullanılabilir bilgiler sunacak ve süreklilik içinde tutacaktır.

Bildirinin ifadesinin değiştirmeye ilişkin öneriler Misyon/Kararsız adresinde yapılır ve öneriler yılda en az bir kez incelenir.

Ayrıca tüzüğümüz, vizyonumuz ve değerlerimizi de inceleyiniz.