Jump to content

Evrensel Davranış Kuralları/Proje

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Project and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.
Evrensel Davranış Kuralları

Evrensel Davranış Kuralları (EDK), tüm hareket için tacize tolerans tanımaksızın kabul edilebilir davranışlar için küresel bir çerçeve sağlar. Politika ve uygulama esaslarını içeren EDK içeriği iki aşamada oluşturuldu ve çalışmalar şu anda EDK politikası ve uygulama esaslarının uygulamaya geçirilmesi için devam ediyor. EDK'nin geliştirilmesi aşamasında yapılanların tam listesi bu sayfanın altındaki dolaşım kutusunda gösterilmiştir.

Tarihçe

Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Wikimedia 2030 topluluk görüşmeleri ve strateji süreci için bir ana girişimdir. Topluluklarda güvenlik ve katılım sağlama ve davranış kuralları oluşturma, üçüncü Hareket Stratejisi önerilerinde en öncelikli girişim olarak kabul edildi.

Evrensel Davranış Kuralları (EDK), tüm hareket için tacize tolerans tanımaksızın kabul edilebilir davranışlar için küresel bir çerçeve sağlıyor. EDK iki aşamalı, işbirlikçi bir süreç sonucunda oluşturuldu. Birinci aşama politika tasarısını içeriyor. İkinci aşama ise uygulama esasları tasarısını içeriyor. Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti politikayı 2 Şubat 2021'de onayladı, topluluk ise uygulama esaslarını Mart 2022'de oyladı. İlk oylama, süreç içinde yapılan yorumlar doğrultusunda bazı özel gelişim bölgelerini işaret etmekle birlikte topluluk desteğini gösteriyordu. Heyetin Topluluk İşleri Komitesi (TİK), topluluk öncülüğünde yönergenin bazı kısımlarını işaret eden bir revizyon komitesi oluşturulmasını talep etti. Bu inceleme süreci tamamlandı ve ikinci topluluk öncülüğündeki oylama Ocak 2023'te gerçekleştirildi. Sonuçlar doğrultusunda, Mütevelli Heyeti 9 Mart 2023'te Uygulama Esaslarını onayladı.