Універсальний кодекс поведінки/Проєкт

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Project and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.
Універсальний кодекс поведінки

Універсальний кодекс поведінки (УКП) розроблений для того, щоб забезпечити універсальну базову лінію прийнятної поведінки для всього руху з неприйнятністю переслідувань. Він створений у процесі співпраці за дві фази. Фаза 1 передбачала розробку проєкту цієї політики. Фаза 2 включала розробку настанов із правозастосування. Дана Політика ратифікована Радою повірених 2 лютого 2021 року, а ці настанови з правозастосування були проголосовані на голосуванні у всій спільноті в березні 2022. Голосування засвідчило підтримку цих настанов спільнотою, а в коментарях, поданих під час процесу, було визначено кілька конкретних напрямків покращення. Комітет справ спільноти (КСС) Ради повірених подав запит, щоб очолюваний спільнотою комітет з перегляду розглянув деякі частини настанов. Цей процес уточнення завершено, а друге голосування під проводом спільноти заплановане на 17-31 січня 2023.

Огляд

Універсальний кодекс поведінки (УКП)

УКП є ключовою політичною ініціативою, яка є результатом дискусій у спільноті та стратегічного процесу Вікімедіа 2030. Стратегічні групи консультувалися з вікімедійцями з глобальних спільнот. Було розроблено десять рекомендацій, які скеровують рух до його бачення 2030 року. Одна з рекомендацій, «Забезпечити безпеку та інклюзію» включала розробку проєкту Кодексу поведінки: УКП. УКП було розроблено в консультаціях зі спільнотами з усього руху Вікімедіа з огляду на контекст, наявні місцеві політики, а також правозастосування та структури вирішення конфліктів. Попередні обговорення у спільнотах щодо Універсального кодексу поведінки можна знайти на цій сторінці.

Консультації з УКП були проведені двома фазами. Фаза 1, з червня по грудень 2020 року, включала дослідження та розмови зі спільнотами про те, як виглядатиме УКП. В результаті був створений УКП, який було схвалено Радою повірених 2 лютого 2021. Фаза 2 офіційно розпочалася в лютому 2021 і також включала глобальні обговорення та розробку спільним комітетом волонтерів і штатних працівників настанов із правозастосування, процесів і шляхів для УКП. Період перегляду Настанов із правозастосування розпочався у квітні 2022 року з Комітетом з перегляду, головна мета якого — зібрати відгуки спільноти з голосування та впровадити їх у переглянутий документ.

Універсальний кодекс поведінки — Політика

Універсальний кодекс поведінки (УКП) це набір правил, які забезпечують універсальну основу прийнятної поведінки для всього руху Вікімедіа та всіх його проєктів. У ньому описано, що вважається очікуваною та неприйнятною поведінкою. УКП поширюється на всіх, хто взаємодіє та робить внесок у онлайнові та офлайнові проєкти та простори Вікімедіа. Див. повний текст політики.

Універсальний кодекс поведінки — Настанови з правозастосування

Ці настанови надають основу для забезпечення дотримання Універсального кодексу поведінки. Цю Політику вже ратифікувала Рада повірених. Ці настанови включають профілактичні дії, заходи реагування та розслідування, а також інші дії, вжиті для усунення порушень Універсального кодексу поведінки. Правозастосування в першу чергу здійснюватиметься, але не обмежуватиметься призначеними посадовими особами в усіх онлайнових та офлайнових проєктах, подіях і пов'язаних із ними просторах Вікімедіа, розміщених на сторонніх платформах. Це буде зроблено організовано, своєчасно та послідовно в усьому русі Вікімедіа.

Настанови з правозастосування УКП складаються з двох частин:

 • Превентивна робота
  • Поширення обізнаності про УКП, серед іншого, рекомендування тренінгів щодо УКП
 • Заходи реагування
  • Детальний опис процесу для документування
  • Обробка заявок про порушення
  • Надання ресурсів для заявлених порушень
  • Визначення примусових дій щодо порушень

Буде створено новий глобальний комітет під назвою Координаційний комітет Універсального кодексу поведінки (U4C — англ. Universal Code of Conduct Coordinating Committee). U4C призначений для прийняття остаточних рішень, якщо місцеві органи не зможуть забезпечити виконання Універсального кодексу поведінки. U4C працюватиме разом з іншими органами прийняття рішень, такими як Арбітражні комітети і Комітет з приєднання. U4C буде створено Комітетом із заснування. До складу Комітету із заснування увійдуть члени спільноти волонтерів, персонал Фонду Вікімедіа та персонал афіліатів. Цей Комітет із заснування плануватиме кроки, необхідні для створення функціонального U4C.

Поточний стан

6 січня 2022 року Настанови з правозастосування УКП були опубліковані для розгляду спільнотою. Рада повірених Фонду Вікімедіа опублікувала заяву 24 січня 2022 року на підтримку голосування спільноти щодо запропонованих настанов із правозастосування УКП.

Після цього з 7 по 21 березня 2022 відбулося голосування спільноти. Були обговорення і спілкування, щоб просвітити й поінформувати спільноту про УКП і Настанови з правозастосування, щоб забезпечити готовність вікімедійців до голосування.

Голосування завершилося і його результати були опубліковані. Після перегляду Комітетом справ спільноти (КСС) була рекомендація, щоб наступний комітет, який переважно складався з членів Комітету з питань політики УКП (фаза 1) і Комітету з Настанов з Правозастосування (фаза 2), переглянув ці настанови на основі чотирьох основних напрямків, визначених за допомогою даних голосування та періоду зворотного зв'язку: читабельність і перекладність, конфіденційність обвинувача проти обвинуваченого, навчання, а також підтвердження. Комітет з перегляду завершив свою роботу. Переклади доопрацьованого проєкту готуються до голосування на початку 2023 року.

Часова шкала

Перегляд Настанов із правозастосування
Подія/Віха Дата Стан
Комітет з перегляду розглядає коментарі і вносить необхідні зміни червень – серпень 2022 Завершено
Консультації зі спільнотою по перегляду Настанов із правозастосування вересень 2022 Завершено
Остаточне доопрацювання на основі консультацій жовтень – листопад 2022 Завершено, йде переклад
Голосування спільноти по переглянутих настановах січень – лютий 2023 Невдовзі
Попередні фази
Часова шкала фази 2 Універсального кодексу поведінки
Подія/Віха Дата Стан
Дослідити

ключові питання правозастосування

Рада повірених Фонду Вікімедіа ратифікує УКП 2 лютого 2021 Виконано
Місцеві консультації зі спільнотами (Стисло) Кінець січня – березень 2021 Виконано
Консультації з афіліатами (Звіт) Кінець лютого – квітень 2021 Виконано
Консультації з посадовцями Квітень - липень 2021 Виконано
Консультації у вікі (Звіт) Квітень – травень 2021 Виконано
Обговорення за круглим столом Травень – вересень 2021 Виконано
Звіт про переслідуваних Червень 2021 Опубліковано
Створити та

затвердити план правозастосування

Заклик до участі: редакційний комітет фази 2 Кінець березня – квітень 2021 Завершено
Редакційний комітет: початковий проєкт Травень – липень 2021 Опубліковано
Консультації зі спільнотою про начерк плану правозастосування Серпень — жовтень 2021 Виконано
Редакційний комітет: уточнення плану правозастосування Жовтень — січень 2022 Виконано
Винесення плану правозастосування УКП на Раду повірених Фонду Вікімедіа Січень 2022 Виконано
Ратифікація спільнотою настанов із правозастосування
Настанови з правозастосування УКП опубліковані для розгляду 24 січня 2022 Опубліковано
Обговорення настанов із правозастосування січень 2022 – березень 2022 Завершено
Години спілкування №1 4 лютого 2022 Завершено
Години спілкування №2 25 лютого 2022 Завершено
Години спілкування №3 4 березня 2022 Завершено
Період ратифікаційного голосування 7 березня 2022 – 21 березня 2022 Завершено
Перевірка голосів 21 березня 2022 – 31 березня 2022 Завершено
Оголошення результатів ратифікаційного голосування 5 квітня 2022 Завершено
Часова шкала Фази 1 Універсального кодексу поведінки
Подія/Ключовий момент Дата Стан
Перші дослідження та відгуки Публікація підсумку щодо консультацій місцевими мовами 15 червня 2020 Виконано
Робота з партнерами: опитування та інтерв'ю Червень – липень 2020 Виконано
Завершено роботу зі спільнотами та складено відгуки Липень 2020 Виконано
Завершено та підсумовано опитування співробітників Фонду Вікімедіа Липень 2020 Виконано
Формулювання Заклик до участі: редакційний комітет Червень 2020 Виконано
Редакційний комітет обрано 17 липня 2020 Виконано
Редакційний комітет: первинний начерк Серпень – вересень 2020 Виконано
Період коментування спільнотою складеного УКП Вересень – жовтень 2020 Виконано
УКП переглянуто з урахуванням коментарів спільноти 6–12 жовтня 2020 Виконано
Текст УКП передано Раді повірених для розгляду, з посиланнями на коментарі спільноти 13 жовтня 2020 Виконано
Застаріла історія проєкту


Історія

УКП є ключовою політичною ініціативою, яку було вироблено під час спілкування у спільноті і стратегуванні Wikimedia 2030. Групи Стратегії, проконсультувавшись із вікімедійцями з численних спільнот, виклали 10 рекомендацій задля руху в напрямку того, якими ми бачимо себе у 2030 році. Одна з рекомендацій «Запевнити безпеку й залучення» мала на меті розробку Кодексу поведінки, або ж УКП. УКП розробляється в консультації зі спільнотами з усього руху Вікімедіа стосовно контексту, наявних місцевих політик, а також їх правозастосування та структур вирішення конфліктів. З попередніми обговореннями Універсального кодексу поведінки спільнотою можна ознайомитись на цій сторінці.

Консультація щодо УКП провадиться у дві фази. Фаза 1, від червня до грудня 2020 року, включала дослідження та розмови із спільнотами щодо того, як мав би виглядати УКП. Це й призвело до [створення] Політики УКП, що поширюватиметься на всю діяльність у русі Вікімедіа. Рада Повірених оголосила про погодження Політики УКП 2 лютого 2021 року. Фаза 2 включає поточні повсюдні обговорення та розробку пропозицій щодо впровадження й застосування УКП. Офіційно вона почалася у лютому 2021 року.

У період з 2018 по 2020 рік процес [розробки] стратегії Wikimedia 2030 запрошував волонтерів з метою пошуку найкращого шляху спрямування руху Вікімедіа у майбутнє. За допомоги робочих груп, онлайн-обговорень та наочних заходів по всьому світу у травні 2020 року було [розроблено й] опубліковано 10 рекомендацій та принципів. Однією з цих рекомендацій було «Запевнити безпеку та залучення»:

Ми встановимо загальновизнані Рухом стандарти щодо інклюзивного, привітного, безпечного середовища без переслідувань. Це дозволить нам ліпше приваблювати та утримувати нових та різноманітних добровольців й розвиватися як рух.

Ключовою частиною цієї рекомендації було створення Кодексу поведінки — УКП. Він спрямований на забезпечення «універсальної базової лінії прийнятної поведінки для всього руху, яка б не допускала переслідувань». Спільноти Вікімедіа працюють у найрізноманітніших умовах, і жоден кодекс поведінки не зможе охопити кожну ситуацію та проблему. Якщо Умови використання будуть оновлені з його урахуванням, учасникам та місцевим проєктам буде запропоновано дотримуватись базової лінії, яку закладено в УКП, та далі розвивати її.

Згідно з заявою Ради повірених проект УКП було розроблено у дві фази. Перша («Фаза 1») містила дослідження, діалог між спільнотами та зацікавленими сторонами, а також призначення співробітниками [WMF] спільного комітету волонтерів, що й розробив найперший текст УКП. Запропонований текст був поданий до Ради повірених для розгляду 13 жовтня 2020 року. Рада оголосила погоджений текст 2 лютого 2021 року.

Друга фаза («Фаза 2») проекту розпочалася 2 лютого 2021 року, коли Рада схвалила проект тексту УКП, розроблений під час Фази 1. В цій фазі проект зосереджуватиметься на тому, як забезпечити виконання УКП. Як і під час першої фази, визначення відповідальності та окреслення чітких шляхів правозастосування передбачає якнайповніше залучення спільнот руху Вікімедіа.

Важливі посилання