Jump to content

Abstraktní Wikipedie

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.

Projekt

Tento projekt se skládá ze dvou částí: Abstraktní Wikipedie a Wikifunkce

Cílem Abstraktní Wikipedie je umožnit více lidem sdílet více znalostí ve více jazycích. Abstraktní Wikipedie je koncepčním rozšířením Wikidat.[1] V abstraktní Wikipedii mohou lidé vytvářet a spravovat články Wikipedie nezávisle na jazyce. Konkrétní jazyková Wikipedie může tento jazykově nezávislý článek přeložit do svého jazyka. Překlad provádí kód.

Wikifunkce je nový projekt Wikimedia, který umožňuje komukoli vytvářet a spravovat kód. To je užitečné mnoha různými způsoby. Poskytuje katalog nejrůznějších funkcí, které může kdokoli volat, psát, udržovat a používat. Poskytuje také kód, který překládá jazykově nezávislý článek z abstraktní Wikipedie do jazyka Wikipedie. Díky tomu si každý může přečíst článek ve svém jazyce. Wikifunkce budou využívat znalosti o slovech a entitách z Wikidat.

Tím se přiblížíme světu, kde se každý může podílet na souhrnu všech znalostí.

Co je to funkce?

"Funkce" je posloupnost instrukcí počítačového programu, která provádí výpočet na základě zadaných dat. Funkce jsou formou znalostí, které mohou odpovědět na otázky, jako je například počet dní mezi dvěma daty nebo vzdálenost mezi dvěma městy. Složitější funkce mohou odpovědět na složitější otázky, například na objem trojrozměrného útvaru, vzdálenost mezi Marsem a Venuší k určitému datu nebo na to, zda dva živočišné druhy žily ve stejnou dobu. Funkce již používáme při mnoha typech znalostních dotazů, například když položíme otázku vyhledávači. Šablony známé v angličtině jako {{convert}} a {{age}} jsou také příklady funkcí, které se již používají v mnoha wikipediích, jsou napsány ve wikitextu a Lua a ručně se kopírují do každé wiki, kde je to žádoucí.

Další příklady funkcí najdete na stránce příklady prvních funkcí a velmi hrubé náčrty možného vzhledu rozhraní na stránce první mockupy.

Stručně řečeno, funkce provedou výpočet na základě vámi poskytnutých údajů a odpoví na otázku, kterou k nim máte.

Tento nový projekt Wikimedia vytvoří knihovnu funkcí, které napíší dobrovolníci a které pomohou odpovědět na podobné otázky v různých jazycích. Vytvořením knihovny funkcí můžeme umožnit více lidem přístup ke svobodným znalostem a jejich zkoumání novými způsoby.

Co je abstraktní Wikipedie?

Vizuální vysvětlení projektu Abstraktní Wikipedie a Wikifunkcí

Samotný termín "abstraktní Wikipedie" odkazuje na dlouhodobý cíl - tato knihovna funkcí jednou umožní vytvářet články nezávislé na jazyce. Jakmile bude vytvořeno více částí tohoto projektu, bude to znamenat, že jakákoli wiki - zejména malá a střední wiki - bude moci výrazně zvýšit počet článků dostupných v jejím jazyce. Znamená to také, že editoři mohou sdílet znalosti ze své kultury a kontextu s větším a globálnějším publikem.

Nová wiki funkcí, Wikifunctions, vytvoří kódovací infrastrukturu, která tuto vizi umožní. Abstraktní část projektu Wikipedie bude zahájena zhruba v roce 2022.

Jinými slovy: budeme moci kombinovat funkce z nové wiki s daty a jazykovými informacemi ve Wikidatech, abychom mohli generovat věty v přirozeném jazyce v libovolném podporovaném jazyce. Tyto věty pak bude možné použít v libovolné Wikipedii (nebo jinde).

Časová osa

Jak se zapojit

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Pozadí

Podrobněji se s touto myšlenkou seznamuje článek v Signpostu. Níže uvedené materiály - výzkumné práce, videozáznamy přednášek, prototypy softwaru - nabízejí mnoho podrobností. K dispozici je také podrobný návrh plánu vývoje abstraktní Wikipedie.

Dlouhý seznam souvisejících diskusí, článků, videí a srovnatelných návrhů naleznete na stránce Historický návrh.

Původně měl projekt kódové označení Wikilambda, odvozené od Lambda kalkulus. Na tento název se stále odkazuje v názvu Rozšíření:WikiLambda a v logu Wikifunkce, které obsahuje znak lambda.

K nejzajímavějším bodům patří:

Další čtení

Plán projektu

  1. Souhrn: přehled plánu projektu
  2. Název: diskuse o názvu projektu
  3. Cíle: čeho se snažíme dosáhnout? Primární a sekundární cíle
  4. Organizace: jak byl sestaven vývojový tým
  5. Požadavky: celkové podmínky, které musí projekt splňovat
  6. Architektura: přehled toho, jak budou součásti projektu spolupracovat
  7. Komponenty: jednotlivé softwarové komponenty, které projekt potřebuje dodat
  8. Úkoly: jednotlivé úkoly, které je třeba provést v rámci projektů
(jednostránková verze)

Reference

  1. Mezi nové komponenty (uvedené v plánu vývoje abstraktní Wikipedie) patří rozšíření Wikidat, jejichž integrace (ve druhém roce projektu) vyžaduje souhlas komunity Wikidat před uložením "abstraktního obsahu" tam nebo na jiné wiki (například na nové wiki Wikifunkce vytvořené v první části projektu nebo na jiné vícejazyčné wiki).