Абстрактна Вікіпедія

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia and the translation is 100% complete.

Проєкт

Цей проєкт складається з двох частин: Абстрактна Вікіпедія та Вікіфункції.

Мета Абстрактної Вікіпедії — дати можливість більшій кількості людей користуватися більшою кількістю знань більшою кількістю мов. Абстрактна Вікіпедія — це концептуальне розширення Вікіданих.[1] В Абстрактній Вікіпедії люди можуть створювати і підтримувати статті Вікіпедії у незалежний від мови спосіб. Певна мовна версія Вікіпедії може перекласти цю мовнонезалежну статтю своєю мовою. Переклад виконується кодом.

Вікіфункції — це новий проєкт Вікімедіа, що дозволяє створювати і підтримувати код. Це корисно з багатьох різних сторін. Вона надає каталог різного роду функцій, які будь-хто може викликати, писати, підтримувати і використовувати. Вона також надає код, який перекладає мовнонезалежну статтю з Абстрактної Вікіпедії мовою Вікіпедії. Це дозволяє кожному прочитати статтю його мовою. Вікіфукції використовуватиме знання про слова та сутності з Вікіданих.

Це наблизить нас до світу, в якому будь-хто може користуватися сумою усіх знань [людства].

Що таке функція?

"Функція" — це послідовність інструкцій комп’ютерної програми, яка робить розрахунок на основі наданих вами даних. Функції — це форма знань, яка може відповісти на запитання, наприклад, скільки днів пройшло між двома датами або яка відстань між двома містами. Складніші функції можуть обчислювати більш складні питання, такі як об'єм тривимірної фігури, відстань між Марсом і Венерою на певну дату або чи жили два види одночасно. Ми вже використовуємо функції у багатьох типах запитів про знання, таких як запитання до пошукової системи. Шаблони, такі як {{convert}} і {{age}} англійською мовою — це також приклади функціональних можливостей, які вже використовуються у багатьох Вікіпедіях, написані вікітекстом і на Lua та скопійовані вручну до кожної вікі, де це потрібно.

Більше прикладів функцій можна знайти в прикладах ранніх функцій, а дуже приблизні схеми того, як може виглядати інтерфейс, — в Ранні макети.

Коротко кажучи, функції виконують обчислення даних, які ви надаєте, і відповідають на ваше запитання щодо них.

Цей новий проект Вікімедіа створить бібліотеку функцій, написаних волонтерами, щоб допомогти відповісти на подібні запитання різними мовами. Побудувавши нашу бібліотеку функцій, ми можемо дозволити більшій кількості людей отримувати доступ до нових знань і досліджувати їх новим способом.

Що таке Абстрактна Вікіпедія?

Наочне пояснення проекту Абстрактної Вікіпедії та Вікіфункцій

Сам термін "Абстрактна Вікіпедія" позначає довгострокову мету – ця бібліотека функцій колись дасть змогу створювати незалежні від мови статті. З появою нових фрагментів цього проекту будь-яка вікі – особливо мала чи середня вікі – зможе різко збільшити кількість статей, доступних на її мові. Це також означає, що редактори можуть ділитися знаннями своєї культури та контекстів із більшою та глобальнішою аудиторією.

Нова вікі функцій, Вікіфункції, розробить інфраструктуру кодування, щоб зробити це бачення можливим. Частина проекту Абстрактна Вікіпедія почалася з нашої спільної роботи над функціями генерації природної мови, такими як морфологічні функції.

Іншими словами, ми зможемо поєднати функції з нової вікі з даними та мовною інформацією у Вікіданих, для того, щоб генерувати речення на природній мові будь-якими підтримуваними мовами. Потім ці речення можуть бути використані будь-якою Вікіпедією (або деінде).

Графік

Як взяти участь

Абстрактна Вікіпедія (список розсилки) Абстрактна Вікіпедія в ICR Абстрактна Вікіпедія в Телеграм Wikifunctions on Mastodon Абстрактна Вікіпедія у Твіттері Абстрактна Вікіпедія у Фейсбуці Абстрактна Вікіпедія на Ютубі Сторінка проекту Абстрактні Вікіпедії Translate

Передумови

Стаття в Signpost дає детальніше введення до ідеї. Наведений нижче матеріал - дослідницькі роботи, відеоролики обговорень, прототипи програмного забезпечення - пропонує багато деталей. Також доступний детальний проект плану для розробки Абстрактної Вікіпедії.

Дивіться довгий список відповідних дискусій, статей, відео та подібних пропозицій на сторінці історії пропозицій.

Спочатку проект мав кодову назву Вікілямбда, що походить від лямбда-числення. Ім’я все ще міститься в назві Extension:WikiLambda та в логотипі Вікіфункцій, який містить символ лямбда.

Основні моменти включають:

Подальше читання

План проєкту

  1. Резюме: огляд плану проєкту
  2. Назва: обговорення назви проєкту
  3. Цілі: чого ми намагаємось досягти? Первинні та вторинні цілі
  4. Організація: як буде створена команда розробників
  5. Вимоги: загальні умови, які повинен виконати проєкт
  6. Архітектура: огляд того, як компоненти проєкту будуть працювати разом
  7. Компоненти: окремі програмні компоненти, які проєкт повинен надати
  8. Завдання: окремі завдання, які необхідно виконати проєктами
(версія на одній сторінці)

Примітки

  1. Нові компоненти (вказані в плані розробки Абстрактної Вікіпедії) включають розширення для Вікіданих, інтеграція яких (на другому році проекту) вимагає згоди спільноти Вікіданих перед тим, як зберігати там «абстрактний вміст» або в іншій вікі (наприклад, в новій вікі Вікіфункції, розробленій у першій частині проекту, або в іншій багатомовній вікі).