Jump to content

Fundraising 2012/Překlad/Výzva GorillaWarfare

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Fundraising 2012/Translation/GorillaWarfare appeal and the translation is 100% complete.

  • Prosíme čtěte:
    Osobní výzva
    od přispěvatelky s 18 000 editacemi.

Appeal

Od editorky Wikipedie

Jsem univerzitní studentkou. Učebnice na jeden semestr mne stojí 500 dolarů. Na Wikipedii se dostanu k informacím, které by zabraly tisíce knih, zdarma.

To je důvod, proč nejsem pouhou čtenářkou Wikipedie, ale pomáhám ji vytvářet. Je pro mne důležité tento zdroj informací udržet dostupný všem a zdarma. S 470 milióny čtenářů za měsíc je Wikipedie důležitá pro mnoho lidí na celém světě.

U Wikipedie se dalo čekat, že se rychle zhroutí. Na rozdíl od jiných komunit je založena na domluvě. Není zde žádné ústřední řízení, žádná rada vůdců rozhodující o veškerých editacích a postupech. Místo toho je zde ohromné společenství dobrovolníků spolupracujících při vytváření tohoto zdroje vědění k svobodnému využívání bez přítomnosti reklam.

Takto naše komunita miliónů editorů spolupracuje při tvoření encyklopedií v 283 jazycích, které mají dohromady přes 20 miliónů článků.

To vše děláme s malým rozpočtem v porovnání s ostatními největšími weby. Abychom mohli dělat svou práci, potřebuje spolehlivou infrastrukturu: servery, připojení, programátory a také právníky chránící naši nezávislost. To vše je placeno z darů čtenářů Wikipedie. Mohli byste si říci, že pár korun je jen kapka v moři, ale ve skutečnosti na tom stojí vše.

Mockrát díky.