Jump to content

2012 Bağış Kampanyası/Çeviri/GorillaWarfare'ın Ricası

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Fundraising 2012/Translation/GorillaWarfare appeal and the translation is 100% complete.
  • Lütfen okuyun:
    Vikipedi'de 18.000 değişiklik yapmış bir katılımcıdan
    Kişisel Bir Rica

Appeal

Bir Vikipedi katılımcısından

Ben bir üniversite öğrencisiyim. Ders kitaplarım bir yarı yıl için bana 500 Amerikan dolarına mâl oluyor. Vikipedi'de ise binlerce kitaplık bilgiye ücretsiz olarak ulaşabiliyorum.

Bu benim neden Vikipedi'yi sadece okumadığımı, onun oluşmasına neden yardım ettiğimi açıklıyor. Bu kaynağı herkes tarafından ulaşılabilir, ücretsiz olarak kullanılabilir tutmak benim için gerçekten çok önemli. Ayda 470 milyon okurla Vikipedi, dünyadaki birçok insan için önemli.

Vikipedi'nin uzun zaman önce dağılmış olması gerekirdi. Kendisini kıskanan, ve sevmeyen diğer topluluklar tarafından. Burada her değişikliğin yada her kuralın yöneticiler tarafından denetlendiği gerçek manada kapsamlı bir yönetim yok. Bunun yerine, bu büyük topluluğun gönüllüleri, ücretsiz ve reklamsız bir bilgi kaynağı yaratmak için birlikte çalışıyor.

Bu yolda, milyonlarca editörden oluşan topluluğumuz 283 farklı dilde, toplamda 20 milyondan fazla madde içeren bir ansiklopedi meydana getirmek için hep birlikte çalışıyor.

Biz bunu diğer üst düzey sitelere kıyasla çok küçük bir bütçeyle yapıyoruz. İşimizi yapmak için istikrarlı bir altyapıya ihtiyacımız var: Sunucular, bant genişliği, programcılar ve hatta bağımsızlığımızı korumak için avukatlar... Bunların hepsi Vikipedi okuyucularının bağışlarıyla finanse ediliyor. Birkaç doların sadece kovadaki bir damla olduğunu düşünebilirsiniz; fakat aslında bütün bu organizasyonu o küçük yardımlar mümkün kılıyor.

Çok teşekkür ederim.