Jump to content

Küresel haklar

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Global rights and the translation is 100% complete.

Bu sayfa küresel hakları, özellikle de küresel grupların önerilmesi ve uygulaması, bu hakların kullanımının çerçevesini çizen ilkeleri ve kullanıma dair kısıtlamaları hakkında bilgiler içermektedir.

İlkeler

Wikimedia Vakfı projelerinde küresel kullanıcı haklarına sahip olma mantığı, yerel projelerde olmayan bir işlevsellik sağlamak için oluşturulmasıdır. Küresel haklar yerel projelerdeki hakların yerine geçmeyi amaçlamaz, tüm küresel haklar bu tür kullanımı yöneten yerel politikalara uygun olarak kullanılmalıdır. Yerel bir projede belirli bir küresel kullanıcı hakları politikasının yokluğu halinde, eşdeğer yerel hakkın kullanımına ilişkin yerel proje politikası bağlayıcı kabul edilmelidir. Küresel hak sahibi bir kullanıcı yerel politikanın varlığından haberdar değilse veya dil sorunu nedeniyle politikayı okuyamayacak durumda ise, bu kullanıcının yerel politikaların ihlali halinde küresel haklarının elinden alınacağını bilmesi gerekir.

Yeni gruplar önerilmesi

Yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş küresel kullanıcı grubu oluşturmaya dair tüm teklifler tüm Wikimedia Vakfı projelerinin üyelerinin katılımına izin verecek şekilde ve bir süre boyunca duyurulmalı ve tartışılmalıdır. En azından tüm projelerin köy çeşmelerinde (ya da eşdeğer yerlerde) duyurular ve önemli teklifler için tercihen izleme listesi (ya da site banner) bildirimlerini içermelidir.

Küresel hakların kötüye kullanımı

Bir küresel kullanıcı hakkının kötüye kullanılması bu hakkın kullanıcıdan hemen alınmasıyla sonuçlanacaktır. Kötüye kullanım, yerel ya da küresel politikaların kasıtlı bir şekilde ihlali veya yerel politikanın anlaşılamaması (dil sorunu nedeniyle) ya da dikkate alınmaması nedeniyle sürekli olarak ihmal edilmesidir. Küresel hakların kötüye kullanımı Wikimedia kâhyalarına kâhya duyuru panosu veya stewards(_AT_)wikimedia.org e-posta adresi üzerinden ivedilikle bildirilmelidir.

Küresel grupların atanması

Küresel grupların atanması, her bir özel küresel hakkın kullanımını yöneten küresel politikada belirtilen kriterlere dayalı olarak yapılır. Bireysel küresel haklar politikaları, gereken güven düzeyini ve bu gereksinimlerin karşılandığını belirleme yöntemlerini hesaba katmalıdır.

Küresel gruplara dahil olma veya bu gruplardan çıkma

Her projenin Special:WikiSets aracılığıyla kendi özel küresel gruplarına dahil olma veya çıkmaya dair teknik yeterliliği mevcuttur. Çıkma süreci, bir politika fikir birliğine ulaşmak için yerel süreçleri takip eden yerel projeler tarafından başlatılmalıdır.

Ayrıca bakınız