Karta Ruchu/Treść/Wartości i Zasady

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Charter/Content/Values & Principles and the translation is 39% complete.
Outdated translations are marked like this.


Presentation about the Values & Principles chapter by MCDC member Georges Fodouop.

Reprezentujemy oparte na faktach, otwarte i integracyjne podejście do wiedzy. Nasze projekty służą wiedzą globalnej publiczności, a platformy, na których te projekty się znajdują, są napędzane przez niezależne inicjatywy. Nasze zasady i codzienne praktyki są kierowane przez wartości społeczności, które dają wszystkim Wikimedianom na całym świecie możliwość równego uczestnictwa.

Nasze wartości i zasady uznają, że to podejście do udostępniania wiedzy jest przedsięwzięciem opartym na współpracy i mają na celu utrzymanie koncentracji na:

Wolna wiedza i open source

Dzielimy się, w duchu wolnej wiedzy, wszystkimi naszymi treściami, całym naszym oprogramowaniem, wszystkimi naszymi platformami ze światem, używając transformujących narzędzi otwartego licencjonowania. Zobowiązujemy się do stworzenia przestrzeni dla wiedzy, która historycznie była marginalizowana - również w ramach naszych projektów.

Niezależność

Staramy się działać niezależnie, bez faworyzowania, które mogłoby utrudnić naszą misję wolnej wiedzy. Nie kierujemy się komercyjnymi, politycznymi ani innymi wpływami pieniężnymi lub promocyjnymi.

Inkluzywność

Wspieramy wizję współtworzenia treści przez ludzi. Nasze projekty mają być dostępne we wszystkich językach i na różnych platformach dzięki uniwersalnym projektom i technologiom wspomagającym. Nasze praktyki opierają się na i chronią różnorodność i prawa naszych społeczności. W tym celu ustanawiamy i egzekwujemy Zasady Postępowania oraz dbamy o to, aby każdy czuł się doceniony i w równym stopniu uwzględniony.

Zasada pomocniczości

Powierzamy władzę na najbardziej bezpośrednim lub lokalnym poziomie, który jest odpowiedni, zarówno na naszych platformach, jak i w naszym zarządzaniu organizacyjnym. W ten sposób zapewniamy sprawne zarządzanie i autonomię społeczności, które działają zgodnie z wartościami globalnego Ruchu.

Słuszna równość

Dajemy siłę i wspieramy społeczności poprzez pragmatyczną decentralizację i autonomię. Wraz z równością w reprezentacji wiedzy, umożliwiamy równość dostępu do zasobów. Zapewniamy również równość praw cyfrowych, takich jak prywatność dla naszych użytkowników i wszystkich uczestników w najszerszym możliwym zakresie.

Odpowiedzialność

Odpowiadamy przed sobą poprzez przejrzystość wspólnej i edytowalnej dokumentacji, oraz tam gdzie to możliwe, publiczne ogłaszanie i raportowanie programów i działań, a także priorytetowe traktowanie głosów reprezentujących liderów społeczności do ról i obowiązków określonych w Karcie.

Odporność

Rozwijamy się dzięki innowacjom i eksperymentom, nieustannie odnawiając wizję tego, czym może być platforma wolnej wiedzy. Realizujemy skuteczne strategie i praktyki oparte na dowodach. Promujemy kulturę zrównoważonego rozwoju w naszych strukturach i społecznościach.