Wikimedia LGBT+/Portal

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia LGBT+/Portal and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.
Wikimedia LGBT+
Kısayol:
WM:LGBT
Wikimedia LGBT+

Wikimedia projelerinde LGBT+ içeriği ve ilgili Wikimedist topluluğunu geliştirerek LGBT+ topluluğunu ve arkadaşlarını destekleyen bir proje

Wikimedia LGBT+, ilk kez 2012'de Wikimania'da duyurulan bir Wikimedia kullanıcı grubudur. Wikimedia LGBT+ Kullanıcı Grubu, Eylül 2014'te İştirak Komitesi tarafından onaylandı. Grup, LGBT+ topluluklarının ilgisini çeken Wikimedia projelerinde içeriğin geliştirilmesini teşvik ediyor. Wikimedia LGBT+, tüm ırklardan, dinlerden, etnik kökenlerden, milliyetlerden, cinsel yönelimlerden, cinsiyet kimliklerinden ve yeteneklerden insanları karşılayan küresel ve kesişen bir kullanıcı grubudur.

Misyon

 1. LGBT+ kültür örgütlerini Wikimedia projelerini kullanmaya, özgür kültür ve açık erişim değerlerini benimsemeye teşvik etmek.
 2. LGBT+ topluluklarını güçlendirmek için bir araç olarak Wikimedia projeleri organize etmek.
 3. Wikimedia projelerinde LGBT+ topluluklarının ilgisini çekecek içerik oluşturmaki, genişletmek ve bu tür içeriklerin tüm dillerde genel kalitesini artırmak.

Hedefler

 1. LGBT+ ile ilgili tacizin, cinselliğe bakılmaksızın hızlı bir şekilde basit politikalarla ele alınmasını sağlayarak tüm katkıda bulunanlar için düzenleme deneyimini iyileştirmek.
 2. Cinsiyet ve cinsellikle ilgili ayrımcılık yapmama politikalarının tüm Wikimedia projelerinde etkili olmasını sağlamak ve her türden ayrımcılık tartışmalarına katılmak.
 3. IRC ve VRT desteği dahil olmak üzere LGBT+ topluluğu ve müttefikleri için destek ağları sağlamak.
 4. Uyuşmazlık anlaşmazlıklarında veya bir katılımcı davasının ele alınması için bir LGBT+ arabulucu veya hakemi tercih edildiğinde bağımsız bir temyiz mekanizması sağlamak.
 5. LGBT+ gençlerin Wikimedia projelerindeki deneyimlerini geliştirmeye özel ilgi göstermek ve Wikimedia projelerinin LGBT+ okuyucuları için daha güvenli bir ortam yaratmak.
 6. LGBT+ Wikimedyanlar arasında daha büyük bir topluluk oluşturmak.
 7. Belirli LGBT+ içerik geliştirme ile uğraşan WikiProjeler arasında çapraz wiki çabalarını koordine etmek ve desteklemek.

Strateji

Wikimedia LGBT+ misyonunu aşağıdaki şekillerde yerine getirecektir:

 1. Wikimedia projelerine içerik olarak katkıda bulunabilmeleri için kuruluşlara ve bireylere eğitim vermek.
 2. Vikimedya projelerinde LGBT+'ın ilgi alanına giren içeriğin kullanım istatistiklerini ve kalitesini tanımlayan metrik türlerini oluşturmak, toplamak, işlemek ve sunmak.

While Wikimedia LGBT+ members will always be welcome to contribute content of LGBT+ interest themselves, the scope of the work which the project seeks to complete can only be engaged if many LGBT+ outreach programs all contribute their expertise to developing the content in their fields. The general practice ought to be that any educator of LGBT+ populations anywhere who is performing outreach in any field ought to share their information on Wikimedia projects if any of their target demographic uses the Internet as a source of information. When such an educator recognizes this, then that person ought to be able to contact Wikimedia LGBT+ and get appropriate training to enable them to share their information on Wikimedia platforms.

Sonuçlar

 • Increased participation and visibility by LGBT+ communities at Wikimedia events, building towards even greater engagement at future Wikimanias.
 • Increased (open) participation by members of the LGBT communities on all Wikimedia projects.
 • Coordination of LGBT+ WikiProjects:
  • GLAM LGBT+ history and culture presentations.
  • Increased quality and depth of LGBT+ articles.
  • Representation of LGBT+ monuments in Wiki Loves Monuments.
 • Guidelines on Outreach for recommending and improving policies across Wikimedia projects:
  • Chapter and WMF safe space policies to cover all events specifically ensuring any complaints of apparent LGBT+ related harassment are dealt with effectively and promptly.
  • Guidance for new LGBT+ editors (and those that edit LGBT+ topics) on how to stay safe and how to find help when things go wrong.
  • Simple guide to responding to LGBT+ related harassment or threats on all Wikimedia projects and IRC.
 • Access to LGBT+ specific help on-wiki, IRC and email (for example, access to LGBT+ identified VRT members via lgbt(_AT_)wikimedia.org).
 • Independent and expert assessment of the Wikimedia projects and the Wikimedia Foundation's effectiveness at handling homophobic harassment cases.
 • Commissioned surveys and statistical reporting on LGBT+ participation and perception of editing experience in order to support planned improvements.
 • Model for future minority population based thematic organizations.

Faaliyetler

Activities associated with Wikimedia LGBT+:

Kararlar

Basında çıkan haberler