Jump to content

Fundraising 2010/Jimmy appeal 2/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

 • Przeczytaj:
 • pilny apel
 • założyciela Wikipedii, Jimmy'ego Walesa
 • Jestem wolontariuszem.
  Nie otrzymuję ani centa za moją pracę dla Wikipedii, tak, jak tysiące innych wolontariuszy ją tworzących. Kiedy zakładałem Wikipedię, mogłem stworzyć komercyjną firmę czerpiącą zyski z zamieszczanych reklam, zdecydowałem jednak zrobić zupełnie inaczej.

  Handel jest w porządku. Reklamy też nie są samym złem. Ale Wikipedia nie jest właściwym dla nich miejscem.

  Wikipedia jest czymś wyjątkowym. Jest jak biblioteka, albo publiczny park. Jest świątynią rozumu. Jest miejscem, gdzie możemy poświęcić się myśli i nauce oraz dzielić swoją wiedzą z innymi. Jest niezwykłym projektem, pierwszym tego typu w historii ludzkości. Projektem humanitarnym, który ma na celu udostępnienie wolnej encyklopedii każdej osobie na naszej planecie.

  Każdej osobie.

  Gdyby każdy z 400 milionów użytkowników Wikipedii przekazał jednego dolara, zebralibyśmy sumę dwudziestokrotnie większą od naszych potrzeb. Jesteśmy małą organizacją, przez lata dbającą o oszczędność. Wypełniamy naszą misję, marnotrawstwo zostawiamy innym.

  By osiągnąć to bez uciekania się do reklam, potrzebujemy Ciebie. To właśnie Ty pomagasz realizować to marzenie. To właśnie Ty tworzysz Wikipedię. To Ty wierzysz w to, że warto jest mieć spokojne miejsce na refleksję i naukę.

  Tego roku proszę, byś rozważył wsparcie naszego wspólnego przedsięwzięcia skromną darowizną – może to być 20 złotych, 35, 50 albo jakakolwiek kwota, którą możesz się podzielić, by chronić i utrzymać Wikipedię.

  Dziękuję,

  Jimmy Wales
  Założyciel Wikipedii