Jump to content

Річний план Фонду Вікімедіа/2023-2024

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024 and the translation is 100% complete.

Резюме

Фонд Вікімедіа перебуває в перехідному періоді. Торік він вітав нове керівництво, включаючи нового виконавчого директора та директора з продукту та технології. Крім того, Фонд проводив розмови з нашими спільнотами по всьому світу щодо низки важливих питань, від майбутньої хартії, що визначає ролі та відповідальність, і до того, як ми збираємо спільні ресурси через банерний збір коштів. Річний план на цей рік намагається надати більше ясності щодо багаторічних стратегічних питань, для яких не існує швидких рішень, а також деталізованішу інформацію про роботу Фонду. Ми вітаємо та цінуємо зворотний зв'язок від наших багатьох зацікавлених сторін.


Прочитайте нижче короткий виклад річного плану на 2023-2024.

Де ми знаходимося зараз

Минулого року ми в Фонді Вікімедіа вирішили зосередити свої зусилля на радикальній зміні того, як ми виконуємо нашу роботу. Це включало організацію нашої роботи на регіональному рівні, щоб відповідати різноманітним потребам спільнот у всьому світі, а також оновлення наших цінностей в межах Фонду, щоб покращити рівень співпраці внутрішньо. Це ставить нас в краще положення для того, щоб у більш змістовний спосіб змінити те, що ми робимо, – особливо, коли світ навколо нас змінюється більш несподіваним чином, і ми оцінюємо, як досягнути більшого колективного впливу на спільні цілі в рамках стратегічного напряму до 2030 року.

Знову ж таки, ми повинні спочатку розглянути мінливий світ навколо нас, що він потребує від нас і як ми повинні адаптуватися до нього. Ми закладаємо цей річний план на ґрунті багаторічного стратегічного планування, щоб врахувати довгострокові зміни в доходах руху Вікімедіа, у продукті та технології, ролях і відповідальностях. Зовнішні тенденції показують, що соціальні платформи продовжують витісняти традиційні пошукові системи, а штучний інтелект загрожує ще більшим розривом у цифровому світі. Крім того, правовий ландшафт, на який опирається наш глобальний рух, зазнає значних змін після десятиліть відносної стабільності. У відповідь на постійні загрози, такі як введення в оману та дезінформація, законодавці намагаються регулювати інтернет-платформи таким чином, що це може фундаментально загрожувати нашій місії. Ці загрози та зростання поляризації створюють нові репутаційні ризики для наших проєктів і роботи. Нарешті, продовжується невизначеність у світовій економіці, що прискорює потребу оцінити траєкторію наших потоків доходу та зробити зараз такі інвестиції, які можуть підтримати зростання ресурсів для фінансування нашої спільної роботи та амбіцій.

Наш підхід до майбутнього

Вже другий рік поспіль Фонд Вікімедіа орієнтує свій річний план на стратегію руху, спрямовану на просування справедливості. Ми маємо намір ще глибше пов'язати роботу Фонду з Рекомендаціями Стратегії Руху, щоб досягти ще більшого прогресу на шляху до Стратегічного напряму до 2030 року. Ми як і раніше прагнемо зробити це шляхом спільного планування з іншими учасниками Руху, які також впроваджують ці рекомендації. Це стає більш дієвим завдяки нашому зосередженню на регіональному рівні, щоб підтримка Фонду краще відповідала потребам різноманітних спільнот у всіх регіонах світу. Крім того, очікується, що майбутня Хартія Руху надасть більше чіткості щодо ролей і відповідальності, можливо, через нові структури співпраці, такі як хаби та Глобальна рада. Ми маємо намір продовжувати нашу співпрацю з процесом створення Хартії, щоб сприяти рівності в процесах прийняття рішень у нашому Русі.

Підхід до річного планування:

  • Прийміть зовнішню перспективу. Почніть зі спостереження за тим, що відбувається у світі навколо нас. Подивіться назовні. Визначте основні зовнішні тенденції, які впливають на нашу роботу.
  • Зосередьтеся на продукті + технології. Зосередьте підтримку спільнот та волонтерів через нашу унікальну роль у забезпеченні продукту і технології у великих масштабах.
  • Регіональний підхід. Продовжуйте застосовувати більш регіональний підхід до підтримки глобальних спільнот.

Цього року Фонд зосереджує свій план навколо Продукту і технології, підкреслюючи нашу унікальну роль як платформи для людей і спільнот, які співпрацюють у великому масштабі. Основна частина цих зусиль під назвою «Вдосконалення взаємодії з вікі» визнає, що волонтери знаходяться в центрі Вікімедійного процесу осмислення та створення знань. Тому цього року ми надаємо пріоритет редакторам, які вже мають досвід (зокрема тим, хто має розширені права, як-от адміністратори, стюарди, патрульні та модератори всіх видів, також відомі як функціонери) над новачками, щоб забезпечити їм належні інструменти для критично необхідної роботи, яку вони виконують щодня, розширюючи та покращуючи якісний контент, а також керуючи процесами спільноти. Ефективне управління платформою також вимагає від Фонду вирішення потреб великомасштабної інфраструктури та даних, які можуть виходити за межі конкретних вдосконалень взаємодії з вікі у проєктах. Ця робота описана нижче як «Сервіси сигналів і даних». І, нарешті, у категорії під назвою «Майбутні аудиторії» ми повинні прискорити інновації, які залучатимуть різноманітні аудиторії як редакторів та учасників.

Компроміси та вибір

Фінансова модель, на яку рух Вікімедіа спирався протягом більшої частини свого історичного розвитку (збір коштів через банери), досягає певних меж. Розвиток нових потоків фінансування, включаючи Вікімедіа ентерпрайз і Вікімедіа ендавмент, потребує часу. Навряд чи вони зможуть фінансувати такий самий рівень зростання в найближчі кілька років, як ми бачили протягом останнього десятиліття у зборі коштів через банери, особливо з огляду на невизначені глобальні економічні перспективи.

У відповідь на ці тенденції Фонд сповільнив зростання минулого року порівняно з попередніми трьома роками. Зараз ми здійснюємо скорочення внутрішнього бюджету, включаючи витрати, як не пов'язані, так і пов'язані з персоналом, щоб забезпечити більш стабільну траєкторію витрат в наступні кілька років. Попри такий бюджетний тиск, ми збільшимо загальний обсяг фінансування для партнерів руху, включаючи розширення грантів, щоб врахувати глобальні інфляційні витрати, підтримати новачків руху та збільшити фінансування конференцій і подій руху. Цей план передбачає збільшення фінансування в усіх регіонах, водночас віддаючи пріоритет пропорційно більшому зростанню в недостатньо представлених регіонах. Щоб забезпечити таке зростання для афіліатів і новачків, деякі грантові програми (наприклад, фонди досліджень і альянсів) повинні бути меншими. Крім того, оцінюючи основні можливості Фонду, ми усвідомлюємо, що існують види діяльності, де інші учасники руху можуть бути у кращому становищі, щоб мати суттєвий вплив, і шукаємо прагматичні шляхи руху в цьому напрямку в наступному році.

Для більшої прозорості та підзвітності, цей річний план містить деталізовану фінансову інформацію, зокрема щодо структури бюджету Фонду, а також про те, як організовані відділи Фонду, а також глобальні настанови та принципи щодо компенсації.

Цілі

Фонд Вікімедіа має чотири основні цілі на 2023-2024 роки. Вони розроблені таким чином, щоб відповідати Стратегічному напряму та Рекомендаціям Стратегії руху Вікімедіа, а також продовжувати більшу частину роботи, визначеної в тогорічному плані. Вони є такими:

У цій місії разом

У наступних розділах ви знайдете докладнішу інформацію про роботу різних команд Фонду на підтримку цих чотирьох цілей. Після короткої історії планування у Фонді Вікімедіа, ми дивимося назовні на те, що змінюється навколо нас, і питаємо, що це означає для Вікімедіа та пріоритетів Фонду. Що ми ще маємо врахувати? Чи рухаємося ми разом у напрямку, який наближає нас до бачення руху до 2030 року? Що потребує світ від нас зараз?

При оновленні цінностей Фонду Вікімедіа, наші співробітники схвалили принцип спільної участі в цій місії. Ми сподіваємося, що наведений нижче вміст допоможе вам глибше зрозуміти, як робота, яку проводить Фонд, намагається втілити цю обіцянку для всіх нас.