Jump to content

Wikimedia Vakfı Yıllık Plan/2023-2024

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024 and the translation is 100% complete.

Özet

Wikimedia Vakfı bir geçiş döneminde olmayı sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıl bünyesine yeni bir İcra Kurulu Başkanı ve Ürün ve Teknoloji Direktörü de dahil olmak üzere yeni bir liderlik kadrosu katıldı. Ayrıca Vakıf, küresel topluluklarımızla, rol ve sorumlulukları tanımlayacak bir tüzükten, banner yoluyla nasıl ortak kaynak toplanacağına kadar kadar bir dizi önemli konuda görüşmeler yürüttü. Bu senenin Yıllık Planı, çabuk çözümü olmayan, senelere yayılmış stratejik meselelere daha fazla açıklık getirmeye ve Vakfın nasıl işlediğine dair daha ayrıntılı bilgi sağlamaya çalışmaktadır. Çok sayıda paydaştan gelen geribildirimler memnuniyetle karşılanmaktadır.


Aşağıda 2023-2024 Yıllık Planı'nın özetini okuyabilirsiniz.

Şimdi neredeyiz

Geçen sene, Wikimedia Vakfı'ndaki çalışmalarımızı, işimizi "nasıl" yaptığımızı kökten değiştirme konusuna odaklamaya karar verdik. Bu, tüm dünyadaki toplulukların farklı ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere işimizi bölgesel olarak düzenlemeyi, kendi işbirliği düzeylerimizi geliştirmek üzere Vakıf bünyesindeki kendi değerlerimizi yenilemeyi içeriyordu. Bu, artık bizi, özellikle etrafımızdaki dünya umulmadık şekilde değiştikçe ve bizler 2030 stratejik yönü doğrultusunda ortak amaçlar üzerinde nasıl daha fazla kolektif etkimiz olacağını değerlendirdikçe, "ne" yaptığımızı daha anlamlı bir şekilde değiştirmek için daha iyi bir konuma getirmektedir.

Bir kez daha, öncelikle etrafımızdaki değişen dünyayı, onun bizden ne beklediğini ve bizim ona nasıl uyum sağlamamız gerektiğini düşünmeliyiz. Bu yıllık planı, Wikimedia Hareketi'nin gelirlerinde, ürün ve teknolojide ve rol ve sorumluluklarında daha uzun vadeli değişimleri değerlendirmek üzere çok-yıllı stratejik planlamaya dayandırıyoruz. Dış trendler, sosyal platformların geleneksel arama motorlarının yerini almaya devam ettiğini ve yapay zekanın dijital dünyaya daha da fazla zarar verme tehdidi bulunduğunu gösteriyor. Bunlara ek olarak, küresel hareketimizin dayandığı yasal ortam, onlarca yıllık göreceli istikrarın ardından önemli ölçüde değişiyor. Aldatıcı ve yanlış bilgi gibi süregelen tehditlere karşılık yasa koyucular, internet platformlarını misyonumuzu temelden tehlikeye atabilecek yollarla düzenlemeye çalışıyorlar. Bu tehditler ve artan kutuplaşma, projelerimiz ve çalışmalarımızın itibarı açısından yeni riskler yaratmaktadır. Son olarak, küresel ekonomide devam eden belirsizlik, gelir akışlarımızın gidişatını değerlendirme ve kolektif çalışmalarımızı ve hedeflerimizi finanse eden kaynakların büyümesine destek olabilecek yatırımları hemen yapma ihtiyacını hızlandırıyor.

Geleceğe yönelik yaklaşımımız

Wikimedia Vakfı, üst üste iki yıldır, yıllık planını Hareket'in eşitliği ilerletme stratejisine bağlıyor. 2030 Stratejik Yönü doğrultusunda daha da derin bir ilerleme kaydetmek için Vakfın çalışmalarını Hareket Stratejisi Tavsiyeleri ile daha da derinlemesine ilişkilendirmek niyetindeyiz. Bunu, Hareket içinde yer alan, strateji tavsiyelerini uygulayan diğer kişilerle işbirliği içinde planlayarak yapmayı sürdürüyoruz. Bu, Vakıf'ın dünyanın dört bir yanındaki toplulukların farklı ihtiyaçlarını daha iyi desteklemesi için bölgesel odaklanmamızı derinleştirmek yoluyla daha eyleme dönük hale getirilmiştir. Ayrıca, yakında Hareket Tüzüğünün, olası "Merkez"ler ve "Küresel Konsey" gibi işbirliğine dayalı yeni yapılar aracılığıyla roller ve sorumluluklar konusunda daha fazla netlik sağlaması beklenmektedir. Hareketimiz için karar alma sürecinde eşitliği ilerletmek üzere, Tüzük hazırlama süreciyle mevcut işbirliğimizi sürdürmeyi düşünüyoruz.

Yıllık planlama yaklaşımı:

Hareket Stratejisine Bağlı Kal. "Bilgi Eşitliği" ve "Hizmet Olarak Bilgi" ile ilişkilendir.  Hareket Stratejisi Tavsiyeleri'ne daha da yakından uy.
  • Dışardan görüş al. Şununla başla: Bizi çevreleyen dünyada neler oluyor. Dışarıya bak. İşini etkileyen temel Dış trendleri belirle.
  • Ürün ve Teknolojiye odaklan. Geniş ölçekli ürün ve teknoloji sağlamadaki kendine mahsus rolümüz yoluyla topluluk ve gönüllülere desteği yeniden konumlandır.
  • Bölgesel yaklaşım. Dünya genelindeki toplulukları desteklemek için daha bölgesel bir yaklaşım benimsemeyi sürdür.

Bu sene Vakıf, planını Ürün & Teknoloji etrafında yeniden şekillendirmek suretiyle, kitle halinde müşterek iş üreten kişi ve topluluklar için bir platform olarak kendine özgü rolümüzü vurgulamakta. "Wiki Deneyimleri" denen bu gayretin büyük bölümü, Wikimedia'nın anlam ve bilgi oluşturma sürecinin merkezinde gönüllülerin olduğunu kabul eder. Bu nedenle, bu yıl, kaliteli içeriği genişletmek ve iyileştirmek ve topluluk süreçlerini yönetme konusunda her gün yaptıkları kritik iş için doğru araçlara sahip olmalarını sağlamak üzere, uzun süreli editörlere ("admin" olarak da bilinen hizmetliler, kâhyalar, devriyeler ve her türden moderatörler gibi genişletilmiş haklara sahip olanlar dahil olmak üzere) yeni gelenlere kıyasla öncelik veriyoruz. Platformun etkin bir şekilde yönetilmesi, Vakfın, projelerin belirli Wiki Deneyimlerinin ötesine geçebilecek büyük ölçekli altyapı ve veri ihtiyaçları ile de uğraşmasını gerektirir. Bu çalışma aşağıda "Sinyaller & Veri Hizmetleri başlığı altında açıklanmıştır. Ve son olarak "Gelecekteki Katkı sağlaycılar," olarak adlandırılan bir kategoride, editör olarak farklı kesimlerin katılımını sağlayan yenilikleri hızlandırmalıyız

Ödünler ve tercihler

Wikimedia Hareketi'nin geçmişteki büyümesinin çoğunun dayandığı finansal model, (banner yoluyla bağış toplama) bazı sınırlara ulaşıyor. Bunu tamamlayacak - Wikimedia Enterprise ve Wikimedia Endowment dahil - yeni fon akışlarının geliştirilmesi zaman alacaktır. Bunların, son on yılda banner bağışlarında gördüğümüz gibi büyüme seviyelerini önümüzdeki birkaç yıl içinde finanse etmeleri, özellikle belirsiz küresel ekonomik görünüm göz önüne alındığında, pek olası değildir.

Bu eğilimlere karşılık Vakıf geçen yıl büyümeyi, önceki üç yıla kıyasla yavaşlattı. Daha sürdürülebilir bir yörüngeye sahip olduğumuzdan emin olmak için önümüzdeki birkaç yıl için harcamalarda hem personel dışı hem de personel giderlerini içeren iç bütçe kesintileri yapıyoruz. Bu bütçe baskılarına rağmen, küresel enflasyon maliyetlerini dikkate almak, Hareket'e yeni katılanları desteklemek ve konferanslar ve Hareket etkinlikleri için finansmanı artırmak üzere hibeleri genişletmek de dahil olmak üzere Hareket ortaklarına sağlanan genel finansmanı artıracağız. Bu plan, tüm bölgelere daha fazla finansman sağlamakla birlikte, yeterince temsil edilmeyen bölgelerde nispeten daha fazla büyümeye öncelik vermeyi içerir. İştirakler ve yeni katılımcılar için bu büyümeyi sağlamak amacıyla bazı hibe programlarının (Araştırma ve Ortaklık fonları gibi) daha küçülmesi gerekecektir. Ayrıca, Vakfın temel yetenekleri değerlendirildiğinde, anlamlı bir etki yaratabilmeleri için Hareket içindeki başkalarının daha iyi konumlanabileceği faaliyetler olduğunun farkındayız ve önümüzdeki yıl pragmatik olarak bu yönde ilerlemenin yollarını araştırıyoruz.

Bu yıllık plan, daha şeffaf ve hesap verebilir olmak adına, ayrıntılı mali bilgiler, özellikle Vakıf bütçesinin yapısı, Vakıf departmanlarının nasıl düzenlendiği ve global yönergeler ve ücret esasları içermektedir.

Hedefler

Wikimedia Vakfı'nın 2023-2024 yılları için dört ana hedefi bulunmaktadır. Bunlar Wikimedia hareketinin Stratejik Yönü ve Hareket Stratejisi Önerileri ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve geçen yılın planında belirlenen çalışmaların çoğunu devam ettirmektedir. Bunlar:

Bu misyonda hep birlikteyiz

Takip eden bölümlerde, Vakıf bünyesindeki çeşitli ekiplerin bu dört hedefi desteklemek üzere yürüttüğü çalışmalar hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Vakıf'taki planlamanın kısa bir tarihçesinden sonra çevremizde nelerin değiştiğine bakıyoruz - ve bu değişimlerin Wikimedia ve Vakfın öncelikleri için ne anlama geldiğini soruyoruz. Başka neleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor? Topluca, bizi Hareket'in 2030 vizyonuna yaklaştıracak bir yönde ilerliyor muyuz? Dünya şu anda bizden ne bekliyor?

Çalışanlarımız, Wikimedia Vakfı'nın değerlerini yenilerken bu misyonda beraber olma ilkesini onayladı. Umuyoruz ki, aşağıdaki içerik, Vakıf tarafından yapılan çalışmaların bu sözü hepimiz için nasıl yerine getirmeye çalıştığını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.