Fundraising 2010/Kartika Appeal/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Kartika[edit]

  • Przeczytaj
  • osobisty apel
  • wikipedystki Kartiki
  • Wiadomość od wikipedystki Kartiki

13,3 miliona i zero.

Ile osób codziennie zagląda do Wikipedii w poszukiwaniu informacji? Ponad 13 milionów. A ile płacą za dostęp do jednego z pięciu najbardziej popularnych serwisów internetowych na świecie? Zupełnie nic.

Taka właśnie jest Wikipedia.

Nigdy wcześniej nie było tak sprawnego sposobu na swobodne dzielenie się swoją wiedzą przez ludzi z całego świata. Nie służy ona wyłącznie rozpowszechnianiu samych faktów i danych, ale jest również miejscem, gdzie możemy współpracować nad artykułami tak, by uczynić je na tyle zrozumiałymi i dokładnymi jak to tylko możliwe.

Ale najbardziej zadziwiające w Wikipedii jest to, że cała wiedza jest gromadzona i udostępniana przez wolontariuszy, poprzez dokonywanie pojedynczych edycji. Wikipedia jest jednocześnie wolna od jakichkolwiek reklam, dlatego wszyscy ludzie którzy ją tworzą i z niej korzystają muszą ją ochraniać i wspierać dokonując pojedynczych darowizn.

Taki właśnie jest cel dorocznej zbiórki funduszy. Jest to okazja dla tych z nas, którzy polegają na Wikipedii, by zebrać się razem i pomóc w utrzymaniu naszego wspólnego dzieła.

Ja dołączyłam już do tej zbiórki i przesłałam swoją darowiznę. Mam nadzieję, że i Ty uznasz ten moment za właściwy na przekazanie swojej. Może to być 20 dolarów, 30 euro, 4000 jenów albo jakakolwiek kwota, którą możesz się podzielić, aby dostęp do Wikipedii był nadal darmowy.

Zaczęłam pisać artykuły w Wikipedii ponieważ zdałam sobie sprawę, jak wiele jest informacji, których ludzie szukają, a które nie są dostępne w moim języku. Nie zrobiłam tego, żeby zwrócić czyjąś uwagę, czy zasłużyć na pochwały. Zrobiłam to, ponieważ zależy mi na kulturze mojego kraju i chciałabym podzielić się swoją wiedzą z jak największą liczbą ludzi.

Ludzie na całej Ziemi robią to samo każdego dnia i to właśnie czyni Wikipedię tak wartościową.

Proszę, wesprzyj Wikipedię swoją darowizną, by rosła w siłę.


Dziękuję,

Kartika

Dżakarta (Indonezja)