קוד ההתנהגות האוניברסלי/הנחיות אכיפה מתוקנות/מידע למצביעים

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Revised enforcement guidelines/Voter information and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
קוד התנהגות אוניברסלי

הצבעה על אשרור הנחיות האכיפה המתוקנות של קוד ההתנהגות האוניברסלי (UCoC) תיערך בין 17 בינואר 2023 ל־31 בינואר 2023 בשעה 23:59:59 (זמן אוניברסלי UTC) באמצעות SecurePoll. כל הזכאים להצביע מקרב קהילת ויקימדיה קיבלו הזדמנות לתמוך באימוץ הנחיות האכיפה או להתנגד להן, ולפרסם את נימוקיהם. אשרור הנחיות האכיפה הכרחי לשם קביעת מסלולים ותהליכים לאכיפת קוד ההתנהגות האוניברסלי. הנחיות ההצבעה, כולל הזכאות להצבעה, מפורטות להלן.

אפשר לעיין גם בשאלות נפוצות על ההצבעה למידע נוסף על ההליך.

תהליך ההצבעה

אם אתם זכאים להצביע:

 1. עיינו בהנחיות האכיפה המתוקנות של מדיניות קוד ההתנהגות האוניברסלי.
 2. החליטו אם לתמוך באימוץ הנחיות האכיפה או להתנגד. אם אתם מתנגדים להנחיות, כתבו המלצות לשינויים בהנחיות שייכללו בהצבעה שלכם.
 3. למדו כיצד לרשום את הצבעתכם באמצעות SecurePoll.
 4. עברו לדף ההצבעה של SecurePoll ופעלו בהתאם להוראות.
 5. הזכירו לחברי קהילה אחרים להצביע!

על מה מצביעים?

באמצע ינואר יועמדו הנחיות האכיפה (EGs) של קוד ההתנהגות האוניברסלי להצבעת אשרור שנייה של כלל הקהילה. הצבעה זו באה בעקבות תוצאות ההצבעה במרץ 2022 שהראו תמיכה של רוב המצביעים, אך גם העלו חששות משמעותיים מצד הקהילה, והביאו את ועדת ענייני הקהילה של חבר הנאמנים (CAC) לבקש בחינה מחודשת. ועדת התיקונים עיינה בהערות הקהילה וערכה שינויים. עודכנו תחומים שהועלו חששות לגביהם, כגון איזון בין פרטיות לשקיפות, וכן הדרישות להכשרה ולהבעת הסכמה.

חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה תומך בהצבעה הקהילה על הצעת הנחיות האכיפה של קוד ההתנהגות האוניברסלי, זאת לאחר שהוא עצמו אשרר את הקוד. כמו כן, הנאמנים מכירים בתמיכה שהובעה במכתב המשותף של ועדות הבוררות בהצבעה כזאת, כמו גם בסקר שנערך בקרב בעלי תפקידים מתנדבים, חברים שותפים וּועדת הניסוח.

אחת ההמלצות המרכזיות של היעדים האסטרטגיים לשנת 2030 הייתה יצירה שיתופית של קוד התנהגות אוניברסלי במטרה להציב בסיס גלובלי של התנהגות מקובלת לתנועה כולה, ללא גילוי סובלנות בכל הנוגע להטרדה.

הנחיות האכיפה של קוד ההתנהגות האוניברסלי

הנחיות אלו מיועדות לאכיפת קוד ההתנהגות האוניברסלי. עיקרו של קוד ההתנהגות האוניברסלי אושרר בעבר על-ידי חבר הנאמנים לאחר היוועצות בקהילה, בלי לערוך הצבעה של ממש בתוך הקהילה. הוא כולל פעולות מנע, זיהוי וחקירה, ופעולות אחרות שנועדו לטיפול בהפרות של קוד ההתנהגות האוניברסלי. האכיפה תופקד בראש ובראשונה בידי אנשים שימונו לכך במיוחד, אך לא בידיהם בלבד, בכל מיזמי ויקימדיה המקוונים והבלתי-מקוונים, באירועים ובמרחבים הקשורים בהם המאוכסנים בפלטפורמות של צדדים שלישיים. הדבר ייעשה בצורה מאורגנת, בזמן המתאים ובאופן עקבי בכל רחבי תנועת ויקימדיה.

הנחיות האכיפה של קוד ההתנהגות האוניברסלי שעברו סקירה מורכבות משני חלקים:

 • פעולות מנע
  • קידום המודעות לקוד ההתנהגות האוניברסלי, המלצה על הכשרה בעניין הקוד, וכיוצא באלה.
 • מתן מענה
  • פירוט תהליך להגשת תלונה, טיפול בהפרות מדווחות, הקצאת משאבים לטיפול בהפרות מדווחות, קביעת פעולות אכיפה הנוגעות להפרות, וכיוצא באלה.

למה כדאי להצביע?

אשרור הנחיות האכיפה הכרחי לגיבוש מסלולים, תהליכים ופעולות לאכיפת קוד ההתנהגות האוניברסלי. ההצבעה על הנחיות האכיפה תוכננה לשם הערכת מידת התמיכה של הקהילה בקוד ההתנהגות האוניברסלי ולשם קבלת משוב על הסתייגויות שיש למצביעים על ההצעות הנוכחיות. בין אם אתם תומכים או מתנגדים, חשוב שתשמיעו את קולכם באמצעות ההצבעה, ואם אתם מצביעים "לא", חשוב שתבהירו מהו החלק או החלקים של ההנחיות המעוררים בכם חשש ומדוע.

ומעל הכל, ההצבעה -

 • תבטיח ייצוג לעמדות של מיזם ויקימדיה שלכם בהצבעה הגלובלית.

איך מצביעים

הדגמה של הצבעה ב-SecurePoll. שימו לב: ההצבעה שלכם נחשבת, גם אם votewiki מראה כאילו לא נכנסתם לחשבון שלכם.

כדי שחוויית ההצבעה שלכם תהיה נוחה ונעימה, אנא קראו את המידע השימושי שבפסקה הזאת לפני שתעברו ל-SecurePoll.

 • טופס ההצבעה יציג את שאלת ההצבעה ויציע שתי אפשרויות. אנא בחרו "לא" או "כן". במקרה שלא נבחרה אחת מהאפשרויות "לא" או "כן", ההצבעה לא תיכלל בספירה הסופית.
 • תיבת "הערות" תאפשר לכם להשאיר הערות על כל הסתייגות שיש לכם על ההנחיות המוצעות.
 • לאחר מכן, SecurePoll תודיע לכם כי הצבעתכם נרשמה.
 • תוכלו לשנות את הצבעתכם. ההצבעה החדשה תמחק את ההצבעה הקודמת. תוכלו לעשות זאת כמה פעמים שתרצו.

איך ייקבעו תוצאות ההצבעה?

דרושה תמיכה של יותר מ-%‏50‏ מהמשתמשים המשתתפים כדי לעבור לשלב האשרור של חבר הנאמנים. לתנועה אין כרגע שיטה אחת לקביעת קבלה או דחייה של הצעה המועמדת להצבעה (בחלק מההצבעות דרוש רוב מיוחס, כגון רוב של שני שלישים, בהצבעות אחרות דרוש רוב מוחלט של 50% ועוד קול אחד, ויש תהליכים שאין בהם ספירת קולות כלל). בהצבעה הנוכחית, כדי להתאים אותה למקובל במשאלי-עם בעולם האמיתי, נבחרה השיטה של רוב מוחלט.

טופסי ההצבעה ייבדקו בידי קבוצה עצמאית של מתנדבים, ואז יתפרסמו התוצאות. כמו בהצבעה הראשונה, המצביעים יוכלו גם להצביע וגם לשתף את הסתייגויותיהם על ההנחיות. חבר הנאמנים יבחן את רמות התמיכה ואת ההסתייגויות שיעלו כשיבחן אם לאשרר את הנחיות האכיפה או להוסיף לפתח אותן.

האם יהיו אנשים מחוץ לקרן ויקימדיה שיבדקו את ההצבעות כדי לוודא את אמינותן?

התוצאות הראשוניות של ההצבעה ייבדקו כדי לוודא שאין בהן חריגות מהכללים בידי ויקימדים מתנדבים עם ניסיון בהצבעות ובבדיקת תהליכים בתנועה. שמות בודקי ההצבעה הם:

זכאות להצבעה

הכלל העיקרי

אינכם זכאים להצביע אם נחסמתם ביותר ממיזם אחד.

עורכים

תוכלו להצביע מכל חשבון יחיד רשום שיש לכם בוויקי של ויקימדיה. תוכלו להצביע פעם אחת בלבד, גם אם יש לכם כמה חשבונות. כדי לקבל זכאות להצבעה, החשבון צריך -

 • לא להיות חסום ביותר ממיזם אחד;
 • לא להיות בוט;
 • להיות בעל 300 עריכות לפחות שנערכו לפני 3 בינואר 2023 בכל מערכות הוויקי של ויקימדיה;
 • ולפחות 20 עריכות בין 3 ביולי 2022 ל-3 בינואר 2023.

ניתן להשתמש בכלי ה-AccountEligibility לצורך אימות מהיר של הזכאות הבסיסית להצבעה שישנה לעורך.

מפתחים

מפתחים זכאים להצביע אם הם -

קריטריונים נוספים

 • או ביצעו לפחות קומיט ממוזג אחד לריפו כלשהו ב-nonwmf-extensions או ב-nonwmf-skins בין 3 ביולי 2022 ל-3 בינואר 2023;
 • או ביצעו לפחות קומיט ממוזג אחד לריפו כלים כלשהו של ויקימדיה (למשל, magnustools) בין 3 ביולי 2022 ל-3 בינואר 2023;
 • או שיש להם 300 עריכות לפחות שנערכו לפני 3 בינואר 2023, ו-20 עריכות לפחות שנערכו בין 3 ביולי 2022 ל-3 בינואר 2023, ב-translatewiki.net;
 • או שהם מתחזקים או תורמים של כלים, בוטים, סקריפטים של משתמשים, גאדג'טים ומודולי Lua כלשהם במערכות הוויקי של ויקימדיה;
 • או שעסקו באופן משמעותי בתהליכי העיצוב ו/או הבדיקה של פיתוח טכני הקשור לוויקימדיה.

הערה: אם אתם עומדים בקריטריונים העיקריים, תוכלו להצביע מייד. בשל המגבלות הטכניות של SecurePoll, ייתכן שאנשים שעומדים בקריטריונים הנוספים לא יוכלו להצביע ישירות, אלא אם הם עומדים באחד הקריטריונים האחרים. אם לדעתכם אתם עומדים בקריטריונים הנוספים, אנא שלחו את נימוקיכם בדוא"ל ל-ucocproject@wikimedia.org לפחות ארבעה ימים לפני יום ההצבעה האחרון, כלומר עד 27 בינואר 2023, ועד בכלל. אם אתם עומדים בקריטריונים, נוסיף אתכם לרשימה הידנית כך שתוכלו להצביע.

עובדי קרן ויקימדיה ועובדים בחוזה

חברי צוות העובדים הנוכחי של קרן ויקימדיה ועובדים בחוזה זכאים להצביע אם היו כבר מועסקים ב-3 בינואר 2023.

צוות עובדים ועובדים בחוזה של שותפי קרן ויקימדיה

חברי צוות עובדים ועובדים בחוזה של עמותות ויקימדיה קיימות, ארגוני נושא או קבוצות משתמשים זכאים להצביע אם כבר היו מועסקים על-ידי הארגון שלהם ב-3 בינואר 2023.

חברי גופים רשמיים, כמוגדר בתקנונים של עמותות ויקימדיה הקיימות, ארגוני הנושא או קבוצות המשתמשים, זכאים להצביע אם כבר שירתו בתפקידיהם האלה ב-3 בינואר 2023.

חברי חבר הנאמנים והמועצה המייעצת של קרן ויקימדיה

חברים בהווה ובעבר בחבר הנאמנים ובמועצה המייעצת של קרן ויקימדיה זכאים להצביע.

חברים בוועדה של תנועת ויקימדיה

חברים נוכחיים של ועדות תנועת ויקימדיה זכאים להצביע אם כבר שירתו בתפקידיהם האלה ב-3 בינואר 2023.

מארגני קהילות של תנועת ויקימדיה

מארגני קהילות במעמד ראוי, שאינם זכאים להצביע לפי קטגוריות אחרות, זכאים להצביע אם הם עומדים באחד התנאים הבאים:

 • הגישו בקשה למלגה של קרן ויקימדיה, קיבלו אותה ודיווחו עליה, לפחות פעם אחת מאז 1 בספטמבר 2021.
 • היו בין המארגנים של אירוע ויקימדיה ממומן אחד לפחות, כגון האקאתון, תחרות או אירוע דומה אחר, עם תיעוד באחת ממערכות הוויקי, ולפחות עשרה נוכחים, מבקרים או משתתפים, בין 3 בינואר 2022 ל-3 בינואר 2023.

קריטריונים נוספים

אם לדעתכם אתם עומדים בקריטריונים הנוספים, אנא שלחו את נימוקיכם לדוא"ל ucocproject@wikimedia.org ארבעה ימים לפחות לפני המועד האחרון להצבעה, כלומר, עד 27 בינואר 2023 ועד בכלל. אם אתם עומדים בקריטריונים, נוסיף אתכם ידנית לרשימת המצביעים.

שאלות נפוצות בנושא ההצבעה

 1. כיצד אוכל לוודא את זכאותי להצביע?
  עורכים יכולים להשתמש בכלי AccountEligibility כדי לוודא שהם זכאים להצביע בהצבעה הנוכחית. דף פרטי החשבון הגלובלי מאפשר קבלת מידע נוסף על מניין העריכות שלכם ועל היסטוריית התרומות שלכם.
 2. איך נקבעות דרישות הזכאות?
  חבר הנאמנים של קרן ויקימדיה קבע את דרישות הזכאות לפני תחילת ההצבעה. מדובר באותן דרישות שחלות על הצבעות לבחירת חבר הנאמנים.
 3. משתמשים זכאים אינם יכולים להצביע
  ייתכן שתקבלו את ההודעה הבאה: "לצערנו אינכם מופיעים ברשימת המשתמשים המורשים שנקבעה מראש לצורך הצבעה זו".
  פתרונות

  ודאו שנכנסתם לחשבון שלכם.

  ודאו שאתם מצביעים ממטא-ויקי. תוכלו להשתמש בקישור הזה כדי לעבור לדף תחילת ההצבעה.

  אם אתם מפתחים, חברי צוות העובדים של קרן ויקימדיה, חבר ועדה של תנועת ויקימדיה, מקבלי מלגה זכאים או חברי המועצה המייעצת, ייתכן שאין לכם שם משתמש מסוים, ולפיכך יש להוסיף אתכם לרשימת המצביעים באופן ידני. עליכם ליצור קשר עם ucocproject@wikimedia.org כדי להצטרף לרשימה. מענה יישלח בתוך 72 שעות.

  אם עדיין אינכם יכולים להצביע, וסבורים שיש לכם זכאות, אנא השאירו הודעה בדף השיחה של ההצבעה או צרו קשר עם ועדת הבחירות בדוא"ל ucocproject@wikimedia.org. מענה יישלח בתוך 72 שעות.

 4. אין אפשרות להתחבר להיכנס לחשבון ב-VoteWiki
  אינכם צריכים להיכנס לחשבון ב-VoteWiki כדי להצביע. אם אתם רואים את טופס ההצבעה, סימן ש-SecurePoll זיהתה אתכם בהצלחה. מטעמי אבטחה, רק מספר מוגבל של חשבונות רשומים ב-VoteWiki.
 5. האם מישהו יכול לראות למי הצבעתי?
  לא, ההצבעה מאובטחת. ההצבעה נעשית באמצעות תוכנת SecurePoll. ההצבעות סודיות. אין לאיש מוועדת ההצבעה, מחבר הנאמנים או מצוות העובדים של קרן ויקימדיה כל גישה אליהן. מפתח ההצפנה של ההצבעה נמצא בידיו של חבר צוות אמון ובטיחות של קרן ויקימדיה. עם הפעלת המפתח נעצרת ההצבעה.
 6. אלו נתונים נאספים על המצביעים?

  מספר מצומצם של אנשים יוכל לראות חלק מהנתונים המאפשרים זיהוי מצביעים לצורך בדיקה וספירה. ראו הכרזה לעיל על בודקי האשרור.

  הנתונים האלה כוללים כתובת IP וסוכן משתמש. הנתונים האלה נמחקים אוטומטית 90 יום לאחר ההצבעה.

 7. איזה שימוש ייעשה בנתונים האלה?
  מדדים בעניין הצבעה זו יסוכמו בעמודי תוצאות ההצבעה במטא ובדוח שייצא לאחר ניתוח ההצבעה. לא יפורסם כל מידע אישי מזהה. המידע האישי המזהה עשוי לשמש לקביעת מספר המצביעים העצמאיים ופריסת המצביעים הגלובלית.
 8. בזמן ההצבעה, איני רואה כל אישור על כך שהצבעתי התקבלה, ומופיעה הודעה אוטומטית שאומרת כי עליי להיכנס לחשבון כדי להצביע. מה קורה?

  אין צורך להיכנס לחשבון ב-votewiki כדי להצביע. שגיאה זו קשורה ככל הנראה ב'מטמון' (cache). יש לנסות להצביע שוב ב-m:Special:SecurePoll/vote/394.

  כמו כן, זכרו שאתם חופשיים לקבוע או לשנות את העדפות ההצבעה שלכם כמה פעמים שתרצו. רק הצבעה אחת תישמר לכל משתמש או משתמשת, והמערכת פשוט תחליף את ההצבעות הישנות בהצבעה החדשה ותבטל כל הצבעה קודמת.

  לאחר השלמת תהליך ההצבעה, יוצג על המסך שלכם אישור שתוכלו לשמור כראיה לכך שהצבעתם.

 9. איך מערכת ההצבעה מוגנת מפני משתמשים שמזינים מספר הצבעות?
  המערכת שומרת רק הצבעה אחת לכל משתמש או משתמשת. אתם חופשיים לקבוע או לשנות את העדפות ההצבעה שלכם כמה פעמים שתרצו. המערכת פשוט תחליף את ההצבעות הישנות שלכם בהצבעה החדשה, ותמחק כל הצבעה קודמת.
 10. האם מאלצים או מעודדים את אנשי הצוות להצביע בצורה מסוימת?
  לא, אנשי הצוות של קרן ויקימדיה ושל שותפיה אינם מקבלים עידוד להצביע בצורה מסוימת. אנחנו מעודדים כל אחד להצביע באופן עצמאי. כדי שהנחיות האכיפה של קוד ההתנהגות יהיו אפקטיביות, אנחנו צריכים לשמוע דעות כנות שיעזרו לנו לאתר תחומים שזקוקים לשיפור.
 11. האם צוות האבטחה מוטה ביחס לתוצאות ההצבעה?
  ליחידת האבטחה (Trust and Safety) יש שלוש זרועות: מדיניות, דיסאינפורמציה ותפעול. הצוות שאמון על קוד ההתנהגות האוניברסלי הוא צוות המדיניות. צוות המדיניות אינו מעורב בחקירות הנוגעות להתנהלות משתמשים. אף-על-פי שאיננו מאמינים כי צוות התפעול מוטה או יהיה מוטה, הפרדת התפקידים נועדה בדיוק לצורך מניעת הטיה לא-מכוונת. הערכת צוות המדיניות אינה תלויה בשאלה אם מסמך שיתופי זה מגיע, או לא, לאישור בסיבוב הראשון, או אם יש צורך בפיתוח נוסף. הערכת הצוות מתבססת דווקא על מידת הצלחתו בעבודה עם הקהילה. משמעות הדבר היא פיתוח גישה שיתופית לאכיפת קוד ההתנהגות האוניברסלי, שתפעל למען הקהילה. המטרה שלנו היא לעמוד באחריות הזאת בצורה הטובה ביותר האפשרית.
 12. שאלות אחרות שלא הוזכרו כאן
  בכל הנוגע לשגיאות טכניות או שגיאות במערכת ההצבעה, יש לשלוח דוא"ל לכתובת ucocproject@wikimedia.org. יש לציין את שם המשתמש שאיתו אתם מנסים להצביע ואת המיזם שבו אתם מנסים להצביע. תשובה מצוות המיזם תגיע לדוא"ל שלכם בהקדם האפשרי.