Evrensel Davranış Kuralları/Uygulama esasları/Seçmen bilgilendirme

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Revised enforcement guidelines/Voter information and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Evrensel Davranış Kuralları

Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esasları'nın topluluklar tarafından onaylanması için 7 Mart 2022 - 21 Mart 2022 tarihleri belirlenmiştir; bu süre içinde gerekli şartları karşılayan seçmenler, MediaWiki yazılımında yer alan SecurePoll sistemini kullanarak oy verecekler. Wikimedia topluluğundaki oy hakkına sahip tüm seçmenlerin Uygulama Esasları'nı destekleme veya karşı çıkma ve nedenini açıklama şansı var. EDK'nın uygulama yollarını ve süreçlerini oluşturmak için uygulama esaslarının onaylanması gereklidir. Oy hakkına sahip olma şartları da dahil olmak üzere oy kullanma talimatları hakkında daha fazla ayrıntıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Oy kullanmak hakkında bilgi sahibi olmak için sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.

Oylama süreci

Oy kullanmaya uygunsanız:

 1. Gözden geçirilmiş Evrensel Davranış Kuralları Uygulama Esasları sayfalarını inceleyin.
 2. Uygulama Esasları'nın yürürlüğe girmesi için teklifleri desteklemeye veya desteklememeye karar verin. Esasları desteklememeyi düşünüyorsanız, nedenleriyle birlikte belirtin.
 3. SecurePoll ile oyunuzu nasıl kaydetmeniz gerektiğini öğrenin.
 4. SecurePoll oylama sayfasına gidin ve talimatları takip edin.
 5. Topluluğunuzdaki diğer üyelere oy kullanmaları gerektiğini hatırlatın!

Oy ne için kullanılacak?

Ocak ayı ortasında, Evrensel Davranış Kuralları için Uygulama Yönergeleri (UY), onay için ikinci kez topluluk genelinde oylanacak. Bu, Mart 2022'deki çoğunluk desteği ile sonuçlanan ancak topluluktan gelen ve Kurul'un Toplum İşleri Komitesi'nin (TİK) revize edilmesini talep ettiği önemli endişelerin vurgulandığı oylamayı takip ediyor. Revizyon Komitesi, topluluk girdilerini gözden geçirdi ve değişiklikler yaptı. Gizlilik ve şeffaflığın dengelenmesi, eğitim ve onaylama gereklilikleri gibi endişe veren alanlar güncellendi.

Wikimedia Vakfının Mütevelli Heyeti, Evrensel Davranış Kuralları'nı onaylamasına takiben uygulama esaslarının topluluklar tarafından oylanması gerektiği fikrini desteklemektedir. Heyet ayrıca projelerdeki Hakem Kurulu mektuplarını, ileri düzey haklara sahip kullanıcılar, iştirak üyelerin ve taslak komitesi tarafından yapılacak inceleme desteğini kabul eder.

2030 için stratejik hedeflerdeki temel önerilerden biri, tacize tolerans göstermeden tüm hareket için kabul edilebilir davranışların küresel bir davranış temeli oluşturmak için Evrensel Davranış Kuralları'nın ortak bir çalışma ile oluşturulmasıydı.

Evrensel Davranış Kuralları Uygulama Esasları

Bu esaslar, Evrensel Davranış Kuralları'nın uygulanması içindir. EDK daha önce özü itibariyle, topluluk(lar) tarafından açıkça bir oylama yapılmaksızın, toplulukla istişarenin ardından Mütevelli Heyeti tarafından onaylanmıştır. Önleyici, cevabi ve soruşturma eylemlerini; Evrensel Davranış Kuralları'nın ihlallerini ele almak için yürürlüğe giren diğer eylemleri içerir. Uygulama, öncelikle tüm çevrim içi ve çevrim dışı Wikimedia projelerinde, etkinliklerinde ve üçüncü taraf platformlarında barındırılan ilgili alanlarda atanman ileri düzey hak sahipleri tarafından ele alınacak ancak bunlarla sınırlı olmayacaktır. Tüm Wikimedia hareketini kapsayacak şekilde düzenli, güncel ve tutarlı olarak yapılacaktır.

Revize edilmiş EDK Uygulama Esasları iki bölümden oluşmaktadır:

 • Önleyici çalışma
  • Diğerlerinin yanı sıra EDK farkındalığını teşvik etmek, EDK eğitimlerini önermek.
 • Cevabi çalışma
  • Dosyalama sürecinin detaylandırılması, raporlanan ihlallerin işlenmesi, raporlanan ihlaller için kanıt sunulması ve ihlaller için uygun yaptırımın belirlenmesi gibi.

Neden oy vermelisiniz?

EDK uygulama tekliflerinin ve süreçlerinin sona ermesi için uygulama esaslarının onaylanması gerekmektedir. Uygulama Esaslarına ilişkin oylama, toplulukların EDK'ye gösterdiği desteği değerlendirmek ve seçmenlerin mevcut teklifler hakkındaki görüşleri üzerinden geri bildirim sağlanması amacıyla tasarlanmıştır. Oylarınızı gerekçelendirmeniz ve "hayır" oyu kullanmanız hâlinde esaslardaki hangi bölümden endişe duyduğunuzu belirtmeniz önemlidir.

En önemlisi, oylama:

 • Türkçe Vikipedi'deki görüşlerin genel (küresel) oylamada belirtilmesini sağlayacaktır.

Oy nasıl kullanılır

SecurePoll sistemindeki oy pusulasının bir örneği gösterilmiştir. Votewiki, sisteme giriş yapmamanız hâlinde bildirim gönderebilir ancak oyunuz geçerli olacaktır.

Oylama deneyiminizin sorunsuz ilerlemesini sağlayacak faydalı bilgiler öğrenmek için SecurePoll'a gitmeden önce lütfen bu bölümü okuyun.

 • Pusulada oylama sorusu ve iki seçenek yer alacak. Lütfen "hayır" ya da "evet" seçeneğini seçiniz. "Hayır" veya "evet" işaretlenmemiş oylar son sayıma dahil edilmeyecektir.
 • Önerilen uygulama esaslarıyla ilgili görüşlerin belirtilmesi amacıyla bir "yorum" kutucuğu bulunacak.
 • SecurePoll, oyunuzun başarıyla kaydedilmesi hâlinde size bildirim gönderecek.
 • Seçim sırasında oyunuzu değiştirebilirsiniz. Yeni oyunuz önceki oyunuzun üzerine yazılır. Bu şekilde oyunuzu istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz.

Oylamanın sonucu nasıl belirlenecek?

Uygulama esaslarının Mütevelli Heyeti tarafından da onaylanması için toplulukların %50'nin üzerinde olumlu oy vermiş olması gerekmektedir. Hareketin başarılı/başarısız oylama süreçleriyle ilgili herhangi bir uygulaması şu an için yok (bazı süreçlerde oy çoğunluğu [⅔], bazılarında ise salt çoğunluk [%50 + 1] aranır veya bazen oy sayımı yapılmaz). Bu sürecin dünyada yargının olduğu bölgelerdeki referandumlarla uyumlu olması adına salt çoğunluk aranması gerektiğine karar verildi.

Oylar bağımsız bir gönüllü grubu tarafından incelenecek ve sonuçlar yayınlanacaktır. İlk oylamada olduğu gibi, seçmenler hem oy kullanabilecek hem de yönergelerle ilgili endişelerini paylaşabileceklerdir. Mütevelli Heyeti, Uygulama Yönergelerinin onaylanmasına mı yoksa daha fazla geliştirilmesi gerektiğine bakarken, destek seviyelerine ve dile getirilen endişelere bakacaktır.

Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler, oylama sürecinin adil olması için ne yapacak?

Oylamanın sonucu, hareket oylama ve doğrulama süreçlerinde deneyime sahip gönüllü Wikimedianlar tarafından usulsüzlükler açısından incelenecektir. Oy inceleme görevlileri şunlardır:

Oyların uygunluğu

Genel kurallar

Oy kullanma yeterliliği için birden fazla projede engellenmiş olmamalısınız.

Kullanıcılar

Herhangi bir Wikimedia projesine kayıtlı bir hesaptan oy kullanabilirsiniz. Hesap sayınız ne kadar fazla olursa olsun, yalnızca bir kere oy kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, oy kullanabilmek için:

 • birden fazla projede engellenmemiş olmalı;
 • bot olmamalı;
 • 3 Ocak 2023 öncesinde tüm Wikimedia projeleri içerisinde en az 300 değişiklik yapmış olmalı;
 • 3 Temmuz 2022 - 3 Ocak 2023 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmalıdır.

[$TKTK HesapUygunluğu aracı] ("AccountEligibility tool"), kullanıcının oy kullanmak için uygun bir durumda olup olmadığını hızlı bir şekilde doğrulayabilir.

Geliştiriciler

Geliştiriciler, oy kullanabilmesi için aşağıdaki gereksinim(ler)i karşılamalıdır:

Ek kriterler:

 • ya da 3 Temmuz 2022 ile 3 Ocak 2023 tarihleri arasında nonwmf-uzantılarındaki ya da nonwmf-temalarındaki herhangi bir repoya en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • ya da 3Temmuz 2022 ile 3 Ocak 2023 tarihleri arasında herhangi bir Wikimedia aracı reposuna (örneğin magnustools gibi) en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • ya da translatewiki.net üzerinde 3 Ocak 2023 öncesinde en az 300 değişiklik ve 3 Temmuz 20212 - 3 Ocak 2023 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmak.
 • ya da Wikimedia wikilerindeki herhangi bir araç, bot, kullanıcı yazılımı, küçük araç ve Lua modülünün geliştiricisi/katılımcısı olmak.
 • ya da Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmelerde, tasarım ve/veya inceleme süreçlerinde, önemli ölçüde yer almış olmak.

Not: Ana kriterleri karşılıyorsanız hemen oy kullanabilirsiniz. Ek kriterleri karşılayan kullanıcılar, SecurePoll'un teknik sınırlamaları nedeniyle diğer kriterlerden herhangi birini karşılamadıkça doğrudan oy kullanamayabilir. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, oylamanın başladığı tarihten itibaren en az 4 gün önce yani 27 Ocak 2023'ten önce ucocproject@wikimedia.org'a gerekçelerle birlikte bir e-posta gönderin. Eğer kriterleri karşılıyorsanız, oy kullanabilmeniz için sizi manuel bir listeye ekleyeceğiz.

Wikimedia Vakfının çalışanları ve üstlenicileri

Wikimedia Vakfının mevcut personeli ve üstlenicileri, vakıf tarafından işe 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren alınmışlar ise oy kullanabilir.

Wikimedia hareketi iştirakçilerinin personeli ve üstlenicileri

Mevcut Wikimedia Şubeleri, tematik organizasyonlar ya da kullanıcı grubu personeli ve üstlenicileri, kendi organizasyonları tarafından işe 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren alınmışlar ise oy kullanabilirler.

Wikimedia Chapter kuruluşlarının, tematik kuruluşların veya kullanıcı gruplarının yönetmeliklerindeki mevcut resmî organların üyeleri, eğer bu 3 Ocak 2023 itibariyle bu görevde iseler oy hakkına sahiptir.

Wikimedia Vakfı yönetim kurulu üyeleri ve danışmanlar kurulu üyeleri

Eski üyeler dahil olmak üzere, Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri ve Danışma Kurulu üyeleri oy kullanma hakkına sahiptir.

Wikimedia Hareketi Komite üyeleri

Wikimedia Vakfı Komitelerinin mevcut üyeleri eğer 3 Ocak 2023 itibariyle bu görevlerde bulunuyor ise oy kullanabilir.

Wikimedia Hareketi topluluk organizatörleri

Diğer kategorilerde oy kullanma hakkı olmayan iyi hal salahiyetine sahip topluluk üyeleri, aşağıdakileren birini karşılıyorsa oy verme yeterliliği kazanır.

 • 1 Eylül 2021 itibariyle en az bir Wikimedia Vakfı hibesi için başvurmuş, hibe almış ve raporlamış olma.
 • 3 Ocak 2022- 3 Ocak 2023 arasında en az 10 katılımcı/ziyaretçi ile gerçekleşen hibe almış en az bir hackathon, yarışmaya veya farklı bir Wikimedia etkinliğinin organizatörü olma.

Ek kriterler

Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, gerekçelerinizle birlikte oy kullanmak için son günden en az dört gün önce yani 27 Ocak 2023'ten önce $electionsemail adresinden bize bir e-posta gönderin. Kriterleri karşılıyorsanız, sizi oy kullanabilmeniz için bir manüel listeye ekleyeceğiz.

Oylama hakkında sıkça sorulan sorular

 1. Oy kullanabilir bir durumda olduğumu doğrulayabilirim?
  Editörler, mevcut seçimde oy kullanabilir olduklarını doğrulamak için AccountEligibility aracını kullanabilir. Katkı geçmişi ve düzenleme sayacı hakkında daha fazla bilgi edinmek için küresel hesap bilgisi sayfası mevcuttur.
 2. Oy kullanabilirlik gereksinimleri nasıl belirleniyor?
  Wikimedia Vakfı Yönetim Kurulu, seçim başlamadan önce uygunluk kriterlerini belirlemiştir. Bu kriterler, Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılan gereksinimlerle aynıdır.
 3. Oy kullanabilen bir seçmenin oy kullanamaması
  "Üzgünüz, bu seçimde oy kullanmaya yetkili kullanıcıların önceden belirlenen listesinde değilsiniz." şeklinde bir mesaj alabilirsiniz.
  Çözümler

  Giriş yaptığınızdan emin olun.

  Meta-Viki'de oy kullandığınıza emin olun, oylamadaki başlangıç sayfasına gitmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Yazılımcı, Wikimedia Vakfı personeli, Wikimedia komite üyesi, oy kullanma yeterliğine sahip bir hibe-alan ya da bir Danışma Heyeti üyesiyseniz, Seçim Komitesi sizi belirli bir kullanıcı adıyla eşleştirememiş olabilir. Listeye eklenmeniz için ucocproject@wikimedia.org adresi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  Hâlâ oy kullanamıyorsanız ama kullanabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen seçim tartışma sayfasına bir mesaj bırakın ya da ucocproject@wikimedia.org üzerinden Seçim Komitesi ile iletişime geçin. 72 saat içerisinde bir yanıt gönderilecektir.

 4. VoteWiki'ye giriş yapamıyorum
  Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yok. Oy pusulasını görüyorsanız, SecurePoll sizi başarıyla tanımlamış demektir. Güvenlik önlemleri nedeniyle VoteWiki'ye yalnızca sınırlı sayıda hesap kaydolabilmektedir.
 5. Neye oy verdiğimi kimse görebiliyor mu?
  Hayır, seçim güvenlidir. SecurePoll yazılımı kullanılır ve oylar gizlidir. Seçim Komitesi, Heyet ya da Wikimedia Vakfı personelinden hiç kimsenin erişimi yoktur. Seçimleri şifreleme anahtarı, Wikimedia Vakfı Güven ve Güvenlik ekibinin bir üyesinde bulunmaktadır. Anahtar aktive edildiğinde seçimler durdurulacaktır.
 6. Seçmenler hakkında hangi veriler toplanıyor?

  Seçmenlerle ilgili bazı kişisel veriler, seçimi denetleyen ve hesaplayan birkaç seçilmiş kişi(ler) tarafından görüntülenebilir. Yukarıda açıklanan denetçilere bakın.

  Buna IP adresi ve kullanıcı bilgileri dahildir. Bu veriler seçimden 90 gün sonra otomatik olarak silinir.

 7. Bu veriler nasıl kullanılacak?
  Bu seçim hakkındaki ölçümler, Meta'daki seçim sonuçları sayfalarında ve seçimlerin analiz edilmesinden sonra bir raporda özetlenecektir. Kişisel tanımlamaya elverişli olmayan bilgiler paylaşılacaktır. Paylaşmaya elverişli olan bilgiler ise bağımsız seçmenlerin sayısını ve seçmenlerin küresel dağılımını belirlemek için kullanılabilecektir.
 8. Oy kullandıktan sonra oyumun kaydedildiğine dair bir onay göremiyorum ve oy kullanmak için oturum açmam gerektiğini söyleyen otomatik bir mesaj beliriyor. Ne oluyor?

  Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yok. Bu hata yüksek ihtimalle önbellek sorunundan kaynaklanmıştır. Bu sorun için üzgünüz, lütfen Special:SecurePoll/vote/391 adresine tıklayarak tekrar oy kullanmayı deneyin.

  Ayrıca: kullanıcı başına yalnızca bir oy, sistemde muhafaza edilir. Oylama tercihlerinizi oylama sırasında istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sistem, eski oylarınızı yenisiyle değiştirir ve önceki oylarınızı silecektir.

  Ekranınızda, oy verme işleminiz tamamlandığında, oy kullandığınıza dair kanıt olarak saklayabileceğiniz bir makbuz görüntülenecektir.

 9. Oylama sistemi, birden fazla oy kullanan kullanıcılardan nasıl korunacak?
  Kullanıcı başına yalnızca bir oy, sistemde muhafaza edilir. Oylama tercihlerinizi oylama sırasında istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sistem, eski oylarınızı yenisiyle değiştirir ve önceki oylarınızı silecektir.
 10. Personel(ler)e belirli bir fikre sahip olmaları yönünde baskı uygulanıyor mu ya da teşvik ediliyor mu?
  Hayır. Wikimedia Vakfının personeli ve bağlı kuruluşların personeli belirli bir yön doğrultusunda oy kullanmaya teşvik edilmez. Herkesi bağımsız olarak oy kullanmaya teşvik ediyoruz. Davranış Kuralları uygulama esaslarının etkili olabilmesi ve iyileştirmelerin olup olmadığını tespit edebilmemiz için bize yardımcı olacak dürüst fikirlere ihtiyacımız var.
 11. Güven ve Güvenlik ekibi, oylamanın sonucuna göre ön yargılı mı?
  Güven ve Güvenlik biriminin üç bölümü var: Politika, Dezenformasyon ve Operasyonlar. EDK'yi kolaylaştıran ekip, "politika" ekibidir. Politika ekibi, kullanıcıların davranışlarıyla ilgili soruşturmalara dâhil değildir. Operasyon ekibinin ön yargılı olduğuna ya da ön yargılı olacağına inanılmamakla birlikte, bu işlev ayrımı, kasıtsız ön yargıdan kaçınmak için bilinçli olarak yapıldı. Politika ekibi, ortaklaşa oluşturulan bu belgenin ilk çalıştırmada onaylanıp onaylanmadığını veya daha fazla geliştirmenin gerekli olup olmadığını değerlendirmez. Ekip, yalnızca iyi çalışıp çalışmadığı konusunda değerlendirilir. Bu, topluluk(lar) için işlev görecek EDK'yi uygulamak için iş birliğine dayalı bir yaklaşım geliştirildiği anlamına gelir. Amacımız bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmektir.
 12. Burada bahsedilmeyen diğer sorular
  Teknik veya oylama sistemi hataları için lütfen ucocproject@wikimedia.org adresine bir e-posta gönderin. Oy vermek için kullandığınız hesabınızın kullanıcı adını ve oy vermeye çalıştığınız projeyi lütfen belirtin. Ekipteki bir üye tarafından e-postanıza mümkün olduğunca hızlı bir yanıt verecektir.